وقتی یک شوخی ساده یا توئیت شخصی جنجال به پا کرد

داستان عجیبی که در روزهای پایانی هفته برای مهدی طارمی و سحر قریشی پیش آمد، یک بار دیگر آفت های فضای مجازی را پدیدار کرد ......

داستان عجیبی که در روزهای پایانی هفته برای مهدی طارمی و سحر قریشی پیش آمد، یک بار دیگر آفت های فضای مجازی را پدیدار کرد.

 یک شوخی ساده، یک توئیت کاملاً شخصی با یک خبر غیررسمی «همزمان» شد و این همزمانی شائبه ها و شایعه هایی را به وجود آورد که به فاصله چند ساعت، کار از مرز درگیری لفظی نزدیکان طرفین هم گذشت و برای سینمای نحیفی که بازیگرانش با انواع و اقسام تهمت ها مواجه هستند و فوتبال توسری خوری که همه هر چه فریاد دارند، بر سرش می کشند، بحران تازه ای ساخت.

وقتی می گوییم فضای مجازی و این شبکه های اجتماعی بی در و پیکر برای ستاره های فوتبال و چهره های سرشناس حکم سم را دارد، عده ای گمان می برند از لج این که اینترنت و تلگرام و اینستاگرام و... رقیب رسانه های رسمی و کاغذی شده اند، این رسانه نماها و شبکه های پیام رسان و شبکه های اجتماعی که به غلط در ایران، کارکرد رسانه را پیدا کرده اند را نفی می کنیم اما حقیقت اینجاست که همین فضای مجازی هزاران دردسر برای چهره های سرشناس ساخته است.

برخی ستاره ها به اشتباه، گمان می کنند اگر به جای گفت وگو با رسانه ها و پاسخ دادن پرسش های رسانه ها که گاهی اوقات خوشایندشان نیست، بی واسطه و از طریق کانال تلگرامی، توئیتر یا صفحه اینستاگرام با مردم در ارتباط باشند، راحت ترند اما همین ارتباط بی واسطه است که چنین سوءتفاهم هایی ایجاد می کند. طبیعی هم هست، کسی که در کاری تخصصی ندارد، معمولاً امتیازهای آن کار را به ابزارهای ضد خودت بدل می سازد.

درست مثل این است که یک منتقد بخواهد به جای نقد بازی تیم ملی، خودش برای تیم ملی بازی کند... نتیجه کار معلوم است؛ هم خودش می بازد و هم تیم ملی... ستاره فوتبال هم وقتی می خواهد رسانه را به عنوان پل ارتباطی میان خودش و مردم حذف کند و بی واسطه با مردم مواجه شود و در نقش خبرنگار و فعال رسانه ای فرو برود، نتیجه اش همین می شود که روز بازی تیم ملی یک پیام بی ربط می گذارد و همان پیام با یک شوخی بی ربط تر، بحران به وجود می آورد. 

مهدی هژبری

 

تگ ها


اخبار روز فوتبال