ویروس کرونا تیم های دولتی را قوی تر کرده

باشگاه نساجی مازندران در خصوص نقل و انتقالات تابستانی فوتبال ایران، افزایش بی رویه قیمت بازیکنان و سیاست های این باشگاه در خریدهای جدید بیانیه ای منتشر کرد....

به گزارش" ورزش سه: باشگاه نساجی مازندران در فصل نقل و انتقالات و تا اینجا دو سه مهره اش را از دست داده است. رضا حدادیان مالک این باشگاه چند روز قبل نسبت به عدم توازن مالی برای رقابت در بازار نقل و انتقالات و شرایط موجود متنی انتقاد آمیز را منتشر کرد. امروز نیز باشگاه نساجی بیانیه بلندی را درباره شرایط این تیم در نقل و انتقالات منتشر کرد.


در متن این بیانیه آمده است:
" هواداران پرشور و فهیم نساجی مازندران با حمایت ها و الطاف خود همواره برگ برنده‌ای ما بوده اند. طرفدارانی که در چند سال اخیر هرگز نومید نشده و با تشویق های خود امید را در دل مالک، مدیرعامل، کادر فنی و بازیکنان این تیم مردمی زنده نگاه داشتند.
برهمین اساس وظیفه خود می دانیم درخصوص نقل و انتقالات تابستانی فوتبال ایران و شرایط کنونی نساجی مازندران با مردم و هواداران فهیم این تیم مردمی، شفاف، واقعی و بدون اغراق و بزرگنمایی سخن گفته و موارد زیر را درمیان بگذاریم؛
اول؛ به تازگی هیئت رئیسه سازمان لیگ پیشنهاد داد و هیئت رئیسه فدراسیون فوتبال تصویب کرد که ورود بازیکن و مربی خارجی جدید به فوتبال ایران ممنوع شود. اتفاقی که باعث شد قیمت بازیکنان ایرانی به شکل فزاینده‌ای افزایش پیدا کند. البته همیشه اینگونه بوده که وقتی بازار انحصاری شود و از رقابت جلوگیری کنند، دلالان جولان داده و شاهد افزایش بی‌رویه قیمت ها خواهیم بود. پرسش اینجاست فدراسیون فوتبال یا سازمان لیگ که می‌خواهد به وضعیت مالی فوتبال ایران سر و سامان بدهند، چه قانونی برای کنترل بازار داخلی دارند؟


دوم؛ یوفا درفوتبال اروپا به منظور جلوگیری از هزینه‌های سرسام‌آور تیم‌های باشگاهی در این قاره قوانینی وضع کرده است که خریدهای این باشگاه‌ها را محدود می‌کند. این قوانین باعث شده است تا تیم‌ها برای خریدهای میلیونی خود چند بازیکن را بفروشند تا تراز مالی آنها از سقف تعیین‌شده فراتر نرود. آیین نامه فیرپلی مالی (FFP) قانونی را آماده کرد تا با این روش تیم‌هایی که بودجه ضعیف‌تری نسبت به تیم‌های ثروتمند برخوردارند توان رقابت در این عرصه را با باشگاه‌های بزرگ داشته باشند. آیا چنین قانونی درفوتبال ایران وجود دارد یا اینکه تیم های خصوصی و غیردولتی توسط باشگاه های پولداردولتی نابود می شوند؟ چگونه این باشگاه های دولتی و صنعتی می‌توانند و می‌خواهند ۱۰ تا ۱۵ میلیارد تومان به یک بازیکن بدهد؟ این ارقام از کجا می‌آید؟ چگونه یک بازیکن از باشگاهش درخواست می‌کند قراردادش ۳ یا ۴ برابر شود؟


سوم؛ فوتبال دولتی و مدیرانی که با بهره گیری از بودجه بیت المال به باشگاه داری مشغول هستند یکی از بزرگترین آفت ها و معضلات فعلی فوتبال ایران است. هزینه هایی کلان و بی حساب و کتاب که علاوه بر تحمیل هزینه های سنگین اقتصادی،باعث ایجاد هرج و مرج در بازارنقل و انتقالات می شود. اگر قرار بود به جای پول های بی حساب و کتاب دولتی این مدیران ازجیب شخصی هزینه کنند باز هم این همه درخرید ازبازار نقل و انتقالات دست و دلبازی و ولخرجی می کردند؟ آیا با بازیکنی که نهایتا ۷۰۰ میلیون تومان می ارزد قرارداد ۶ یا ۷ میلیارد تومانی می بستند؟


درچنین آشفته بازاری که دلالان و مدیران نابلد دولتی به وجود آورده اند بدیهی است نساجی مازندران توان رقابت مالی جوانمردانه با تیم های غیرخصوصی و صنعتی را نداشته باشد و شکی نیست هواداران نساجی این مسئله را به خوبی درک می کنند. هواداران فهیم نساجی به خوبی واقفند مشکلات و رکود اقتصادی ناشی از شیوع ویروس کُرونا چگونه همه کشور را دربرگرفته و شامل حال نساجی هم شده است. ویروسی که ظاهرا به تیم های باشگاهی دولتی ساخته و این قبیل تیم ها را برای خریدهای گزاف و ریخت و پاش دربازارنقل و انتقالات قوی تر هم کرده است!

چهارم؛ با شروع فصل نقل‌وانتقالات تابستانی لیگ برتر فوتبال، برخی بازیکنان برای تمدید قرارداد ارقام نجومی درخواست کرده‌اند، ارقامی چند برابر دستمزد فصل گذشته خود و نساجی نیز ازاین قاعده مستثنی نبوده است. بازیکنی که فصل گذشته زیر۵۰۰ میلیون قرارداد داشته ناگهان درخواست ۳ میلیاردی ازباشگاه نساجی می کند و قیمت خود را  ۶ برابر افزایش می دهد! چه اتفاقی افتاده است؟ این بازیکن چقدرپیشرفت کرده یا اینکه به چند بازی ملی رسیده که چنین درخواستی ازتیم خصوصی نساجی مازندران دارد؟ بازیکنان مد نظرما و کادرفنی درسایرتیم ها نیز شرایطی مشابه داشته و ارقامی برای پیوستن به نساجی درخواست کرده اند که دود از سر آدم برمی خیزد! البته به این بازیکنان نمی توان خُرده ای گرفت چرا که دیگر دوران وفاداری و تک باشگاهی تا آخرعمر فوتبالی به سرآمده و بوسیدن لوگوی باشگاه هم نمایش سرگرم کننده ای بیش نیست! فوتبالیست امروزی درفوتبال حرفه ای دنبال دستمزد بیشتر است و تیم باشگاهی خودش را نیز براین اساس انتخاب می کند.


نجم ؛ مواردی که ذکر شد تنها بخشی از درد دل ما با شما هواداران نساجی بود که به حق نگران فصل نقل و انتقالات و تیم محبوب خود هستید. به شما حق می دهیم اما نگران نباشید. ما هم نگران  نیستیم و ازشما طرفداران یاد گرفتیم و آموختیم هرگز نومید و دلسرد نشویم. سیاست باشگاه نساجی در فصل نقل و انتقالات ورود عجولانه،شتابزده و احساسی به این آشفته بازار و خرید غیر معقول نیست بلکه به دنبال جذب بهترین ها در زمان مناسب و فروکش کردن این چشم و هم چشمی تیم های دولتی و صنعتی هستیم. بهترین امکانات را درفصل گذشته برای تیم فراهم کرده و وظیفه خود می دانیم درفصل جدید نیز فراهم سازیم منتهای مراتب این مرتبه سه برنامه دردستور کار خود داریم. برنامه اول جذب بازیکنان کارآمد، بی ادعا اما توانمند با پتانسیل بالا و جذب آنهاست. بازیکنان شایسته ای که تشنه بازی درتیم نساجی بوده ولیاقت پوشیدن پیراهن این تیم پرطرفداررا داشته باشند.همچنین دو برنامه موازی و ۳ ساله را نیزدرکنارهم دردستور کار خود قراردادیم. یکی جوانگرایی و دیگری بومی گرایی است که قصد داریم با کمک سرمربی شایسته و مازندرانی نساجی، محمود فکری هر دو را با هم ازفصل جدید استارت بزنیم. برای جوانگرایی در تیم نساجی یک شیب خاص و ۳ ساله را مشخص کرده ایم زیرا نمی توان به یکباره تیم را از بازیکنان باتجربه خالی کرد. همین طور بنا داریم با توجه به پتانسیل بالای فوتبال مازندران بازیکنان بومی و عاشق نساجی را شناسایی کرده و قراردادهای بلند مدت ببندیم تا آینده تیم را بیمه کنیم. بنا داریم این تیم درسال های آینده با استفاده از بازیکنان بومی فوتبال مازندران وارد مسابقات شود و این سیاست، رویکرد مثبتی برای ورزش و فوتبال استان خواهد بود. بدیهی است با این رویه جدید باید به سرمربی و تیم نساجی مازندران برای اجرای برنامه های مورد اشاره فرصت کافی داده شود. بنابراین درپایان ازهواداران عاشق و دوست داشتنی نساجی مازندران خواهش می کنیم فریب بازارمکاره نقل و انتقالاتی و اخبارحاشیه ای را نخورده، نگران هم نباشند و کمافی السابق چترحمایتی خود را بالای سر این تیم مردمی نگه دارند. مطمئن هم باشید باشگاه نساجی مازندران محکم و با تمام قدرت نقل و انتقالات را پیش خواهد برد تا نفرات خوب و شایسته ای جهت تقویت تیم جذب شوند .  باشد که فصلی خاطره انگیز و لذت بخش را درلیگ بیستم کنارهم تجربه کنیم.

تگ ها


نقل و انتقالات ۱۳۹۹ نساجی مازندران