و حالا نوبت تیم ملی؛ صعود می‌خواهیم

با صعود تراکتور، استقلال و پرسپولیس، سه تیم از کشورمان در بین ۸ تیم برتر غرب قاره حضور خواهند داشت. آماری فوق العاده!...

به گزارش "ورزش سه"، تقابل دورادور استقلال و تراکتور برای صعود و راهیابی به دور بعد، یکبار برای همیشه ثابت کرد، ملی نشان دادن رقابت های بین المللی در رده باشگاهی کاری اشتباه و بیهوده است. تصور چنین رقابتی برای سرخابی ها که دیگر جای حرف باقی نمی گذارد، چه برسد به اینکه قرار باشد دو تیم از ایران در مراحل حذفی به مصاف هم بروند. این اتفاق البته رد این مرحله رخ نداد اما شاید در دور بعدی ...

* استقلال در سخت ترین گروه ممکن حضور داشت. همین مساله موجب شد بیشترین فشار بدنی به این تیم وارد شود و آبی پوشان شاداب دور رفت، دور برگشت طراوت خود را از دست دادند. البته شاگردان مجیدی زیباترین نمایش های ممکن را در همان سه دیدار نخست به نمایش گذاشتند تا شایستگیشان را به رخ بکشند.

* پرسپولیس همان قدر که خوب است خوش اقبال هم هست. این را می شود از قرعه خواستنی و میزبانی از  نماینده شگفتی ساز تاجیکستان متوجه شد.پرسپولیس در دور مقدماتی  با قدرت و طراوتی خاص  از پس گوای هند و الریان قطر برآمد تا تقسیم امتیازات با الوحده امارات مانعی بر سر راه صدرنشینی مقتدرانه شاگردان گل محمدی بوجود نیاورد.آنها امروز مدعی اول غرب آسیا هستند اما باید شرایط خود را تا شهریور و سپس پاییز حفظ کنند.

* فولاد در آتش جنگ السد و النصر سوخت تا باوجود عملکرد درخشان در دور رفت نتواند جواز صعود به مراحل بالاتر را کسب کند. شاگردان نکونام بدشانس هم بودند که السد در هر دو دیدار مقابل نماینده عربستان شکست خورد. هرچند شکست برابر رقیب کم نام و نشان اردنی در روز آخر، پایانی تلخ برجای گذاشت اما فولادی ها تحت تاثیر مقایسه با سایر نمایندگان کشورمان اسیر رقابتی فرسایشی شدند. نباید فراموش کرد که آنها یک پلی آف حساس و سخت را نیز پشت سرگذاشته بودند تا در مدت کمتر از ۲۰ روز بیش از ۶۳۰ دقیقه به میدان بروند!

* تراکتور با ثبت ۶ بازی بدون شکست، فوق العاده ظاهر شد. شاگردان رسول خطیبی کاملا هوشمندانه عمل کردند تا یکی از به یادماندنی ترین عملکردهای یک نماینده کشورمان در لیگ قهرمانان آسیا به ثبت برسد. تیمی که ۱۰ امتیاز کسب کرد و به دلیل فرمول پیچیده و جدید AFC صعودش تا آخرین لحظات دور گروهی مسجل نشد.

* تغییر در سبک برگزاری مسابقات و افزایش تیم ها از ۱۶ به ۲۰ و قرار گرفتن تیم ها در ۵ گروه موجب شد تا برای اولین بار سطح فنی رقابت های لیگ قهرمانان آسیا پس از مدت ها دچار تغییر شود. حضور نمایندگانی از هند، تاجیکستان و اردن کاری کرد که فوتبال در سایر کشورهای قاره کهن نیز سهمی در گرم تر کردن تنور این مسابقات داشته باشند.

* کیفیت فنی، انگیزه، آمادگی بدنی، تمرکز و برنامه ریزی صحیح (که بیشتر متاثر از متمرکز بودن مسابقات بود) موجب شد هر ۴ نماینده کشورمان شرایط ایده آلی را تجربه کنند اما قوانین پیچیده، سرنوشت گروه های پنجگانه را بیش از امتیاز، به هم گره زده بود.

* حذف السد و الدحیل قطر و عدم راهیابی الاهلی عربستان شمار مدعیان باقیمانده در غرب قاره کهن را به حداقل رساند تا همه چیز باب میل ایرانی ها پیش برود.

* هر دوره از رقابت های لیگ قهرمانان آسیا شرایط خاص خودش را دارد. نه برگزاری آن در یک کشور بصورت متمرکز و فشرده از اعتبار آن می کاهد نه حضور نمایندگان کشورهایی نظیر هند و اندونزی یا لبنان و اردن که هر رقیبی محترم است.

* باوجود عملکرد فوق العاده درخشان نمایندگان کشورمان تا اینجای رقابت ها نباید فراموش کرد که به نماینده غرب آسیا در فینال چیزی نمی رسد! بردن این جام بدون بردن تیم های شرقی غیرممکن است.

* اما پیروزی تیمهای ایرانی در لیگ قهرمانان فشار را روی دراگان اسکوچیچ بالا می‌برد.حالا توقعات برای موفقیت او و تیم ملی افزایش یافته و غیر از این هم نباید باشد .  با این ثروت انسانی چه چیزی غیر از صعود؟

مهدی بشکنی

تگ ها


تراکتور پرسپولیس تهران استقلال تهران لیگ قهرمانان آسیا تیم ملی ایران