پاری‌سن‌ژرمن در لیگ قهرمانان اروپا؛ از پاریس، بدون عشق!

یادداشتی درباره وضعیت فعلی پاریسن‌ژرمن که هنوز نتوانسته هویت مناسبی برای خود به دست بیاورد....

کارلوس رویز زافون، نویسنده معروف اسپانیایی می‌گوید: پاریس شهریست که در آن افراد در حال مرگ از گرسنگی هم به فکر خلق هنر هستند. شاید اگر ناصر الخلیفی این جمله سرلوحه مدیریت خود در پاری‌سن‌ژرمن می‌کرد حالا به جای بلبشویی از سوپراستارهای بدون هارمونی، همه از PSG به عنوان یک اثر هنری نام می‌بردند. باشگاه فرانسوی در حال گذراندن دهه پنجم فعالیت حرفه‌ای‌اش است اما همین هویت کوتاه مدتش را هم در حد التماس و به هر دری زدن برای نگه داشتن نیمار از دست داده. مثال این اتفاق می‌تواند روزی باشد که سوپراستار برزیلی به پاریس آمد. آن‌قدر همه در آن روز خوشحال بودند که برج ایفل به رنگ پرچم فرانسه درآمد و نام نیمار پایین برج نقش بست. همان‌جایی که نام ۷۲ مهندس، ریاضی‌دان و دانشمند که برروی ایفل کار کردند حک شده. همان شهری که استادیوم پارک‌د‌پرسنش توسط سیاوش تیموری طراحی شده و همان جایی که اسطوره‌هایی چون بکهام و رونالدینیو و زلاتان و بوفون عمر خود را به نوعی تلف کردند!
هویت در فوتبال خریدنی نیست. اگر روزی منچستریونایتد با فرگوسن به اوج رسید و بارسا با پپ رکوردها را می‌شکست، همه این موفقیت مرهون از فلسفه این دو تیم بوده است و شاید اگر پاریسی‌ها هم به جای خریدهایی با پروپاگانداهای رسانه‌ای، فرمان را به دستان اهالی فوتبال می‌دادند حالا به جای مارسی و موناکو و سنت‌اتین افتخار فرانسه بودند و به جای آن‌که در هر شهر فرانسه خیابانی با نام ویکتور هوگو وجود داشته باشد، یک خیابان را به نام خلیفی می‌کردند!‍
حالا نوبت اولین بازی‌ آن‌ها در لیگ قهرمانان رسیده و سرمربی این تیم حالا باید در برهوت بازیکنان غیر محروم و مصدومش مقابل غول اسپانیایی قد علم کند. می‌گویند پاریس شهر عشاق است اما اگر پیر موریل بازیکنان و کادر فنی فعلی «لِ غوژ اِ بلو» به معنای قرمز و آبی‌ها را مشاهده می‌کرد نام هفدهمین ساخته‌اش را «از پاریس، بدون عشق» می‌گذاشت! باور ندارید؟ از بهترین گلزن تاریخ باشگاه بپرسید که انگار در تفنگ شادی پس از گل اسنایپری‌اش گلوله‌ای وجود ندارد و حالا به جانشین نیمار در پنالتی زدن تبدیل شده است!
اینجا پاریس است... شهر نور‌ و روشنایی... شهری که در قرن نوزدهم میلادی برای اولین بار در اروپا، در ۵۰ هزار خیابانش چراغ نصب شد... اما اشتباه نکنید! روشنایی در ادامه راه پاریسی‌ها در زمین چمن قابل مشاهده نیست!

علی رضایی

بیشتر بخوانید:

رئال‌مادرید - پاری‌سن‌ژرمن؛ بدون حضور ستاره‌ها

 

تگ ها


یادداشت اختصاصی یادداشت‌های اختصاصی توماس توخل لیگ قهرمانان اروپا Neymar da Silva Santos Júnior ادینسون کاوانی پاری سن ژرمن رئال مادرید پاری سن ژرمن-رئال مادرید UEFA Champions League لوشامپیونه فرانسه فوتبال