پاری‌ سن ژرمن؛ قدرتمندترین باشگاه فوتبال دنیا!

پاری سن ژرمن با رشدی چشمگیر، از لحاظ اقتصادی قدرتمندترین باشگاه فوتبال دنیا در حال حاضر است....

به گزارش مدال و به نقل از ورزش سه، بنابه گزارش سالانه مال "Soccerex Football FInance ۱۰۰ Report"، باشگاه پاری سن‌ژرمن با عبور از منچسترسیتی به قدرتمندترین باشگاه اقتصادی دنیای فوتبال تبدیل شده است. منچستریونایتد در عوض نسبت به آخرین گزارش سالانه ۸ پله افت داشته و از جمع ۱۰ تیم برتر خارج شده است. یونایتد برای اولین بار، پایین تر از لیورپول قرار گرفته است.

بایرن مونیخ و رئال مادرید به ترتیب در رده های سوم و پنجم حضور یافته اند و تاتنهام نام غافلگیرکننده رده های بالایی این فهرست است؛ تیمی که توانسته با حضور بین رئال و بایرن، در جایگاه چهارم قدرتمندترین باشگاه های اقتصادی دنیای فوتبال قرار گیرد. همچنین اثری از بارسلونا در بین ۱۰ باشگاه اول دیده نمی شود.

باشگاه ها در این رده بندی براساس یک ضریب اقتصادی فوتبالی (Football FInance Index, FFI) رده بندی شده اند که این ضریب نیز براساس عوامل گوناگونی نظیر ارزش ترکیب کنونی، دارایی های ملموس، سرمایه موجود در حساب های باشگاه، میزان بدهی و البته سرمایه گذاری احتمالی که از سوی مالک به سوی باشگاه سرازیر می‌شود تعیین شده است.

البته این آنالیز این از گزارش های مالی سالیانه باشگاه ها و در کنار آن گزارش های نهادهایی مثل یوفا، فایننشال تایمز، بلومبرگ، یاهو فایننس، ترانسفرمارکت، فوربس و هوور نیز بهره گرفته است. این تجزیه و تحلیل، متعلق به سال مالی ۱۸-۲۰۱۷ است. براساس تمامی داده های موجود، ضریب FFI پاری سن‌ژرمن در عدد ۵.۳۱۸ تنظیم شده است و منچسترسیتی با ضریب ۵.۱۹۷، اختلافی نسبتا زیاد با صدرنشین این جدول دارد.

این مطالعه نشان می‌دهد پاری سن‌ژرمن ۵۸ میلیون پوند از میزان بدهی خود کاسته و در طرف مقابل، حدود ۷۵ میلیون پوند بر میزان قرض های منچسترسیتی افزوده شده است. 

در ۱۰ رده نخست این فهرست که سلطه باشگاه های لیگ برتری بر آن به شکلی محسوس به چشم می‌خورد، بایرن مونیخ با ضریب ۳.۸۸۸ در رده سوم حضور دارد. تاتنهام (۳.۴۴۱، چهارم)، آرسنال (۳.۱۵۰، ششم)، چلسی (۲.۸۹۳، هفتم) و لیورپول (۲.۶۱۶، هشتم) تمامی نماینده های لیگ برتر در ۱۰ رده نخست این فهرست هستند.

رئال مادرید (۳.۳۳۶، پنجم)، یوونتوس (۲.۱۹۵، نهم) و بوروسیا دورتموند (۲.۱۵۴، دهم) دیگر تیم های شکل دهنده ۱۰ رده نخست هستند. دارایی های محسوس تاتنهام به لطف نقل مکان به ورزشگاه جدید، به ۸۳۰ میلیون پوند افزایش یافته است. رئال مادرید هم علیرغم از دست دادن سلطه خود بر اروپا، جهشی یک پله ای داشته و انتظار می‌رود با تکمیل برنامه های توسعه سانتیاگو برنابئو در سال های آتی، از جایگاه بهتری در این جدول برخوردار شود.

بیشتر بخوانید:

پی اس جی و یک معضل جدی با امباپه و نیمار

اسطوره یونایتد محرومیت بزرگ سیتی را به باد تمسخر گرفت!

 

تگ ها


پاری سن ژرمن بروسیا دورتموند منچستر سیتی بارسلونا تاتنهام لیورپول رئال مادرید منچستر یونایتد فوتبال