پاسخ رییس فدراسیون هندبال به انتقادات و شائبه ها

رییس فدراسیون هندبال در واکنش به انتقادات صورت گرفته از سوی باشگاه مس کرمان...

به گزارش "ورزش سه"، لیگ برتر هندبال که امسال به واسطه شیوع کرونا به صورت متمرکز و البته با دشواری های زیادی برگزار می شود، با وجود کیفیت مناسبی که داشته، حاشیه هایی را هم به خود دیده است.


هماهنگی عجیب بین بازیکنان دو تیم در دور مقدماتی برای حذف یک تیم دیگر که از نظر خیلی از کارشناسان مصداق بارز تبانی بود، با برخورد آرام و همراه با لطافت فدراسیون همراه شد. از سوی دیگر طی روزهای اخیر مثبت شدن کرونای چند بازیکن مس کرمان و اعتراض های تند این تیم در یک بیانیه هجمه هایی را علیه فدراسیون به وجود آورده است.


علیرضا پاکدل، رییس فدراسیون هندبال در گفت و گویی با خبرنگار "ورزش سه" به حواشی اخیر و اعتراض های تند باشگاه مس کرمان پاسخ داده است.


مس تست منفی ارائه کرد، اما تست ۴ بازیکن مثبت بود!
در شرایط فعلی کرونا یکی از موارد مورد توجه کل دستگاه ورزش کشور و وزارت بهداشت حفظ سلامتی بازیکنان و خانواده آن هاست. ما هم لیگ برتر را طبق پروتکل هایی برگزار می کنیم که سلامتی بازیکنان در آن اولویت نخست و خط قرمز ماست. روز چهارشنبه هفته گذشته زمانی که من در سفر استانی بودم، دکتر نوروزی رییس فدراسیون پزشکی ورزشی با من تماس گرفت و به من اطلاع داد که گزارشاتی از سوی وزارت بهداشت به این فدراسیون واصل رسیده که چند نفر از اعضای تیم مس کرمان با تست کرونای مثبت و در واقع با وجود ابتلا به کرونا عازم تهران شدند و حتی در هتل تیم حضور دارند. وقتی ما پیگیر شدیم، فهمیدیم که دوستان در باشگاه مس تست PCR منفی همه اعضای تیم را از یک آزمایشگاه در کرمان ارائه کردند. با این حال دکتر نوروزی تاکید کرد که با توجه به گزارش وزارت بهداشت از اعضای این تیم تست مجدد گرفته شود. ما هم اعضای تیم مس کرمان را به آزمایشگاه طرف قرارداد فدراسیون فرستادیم که متاسفانه شائبه حضور ۴ بازیکن کرونایی در این تیم به حقیقت پیوست.


تغییر نتیجه تست غیراخلاقی و ناجوانمردانه بود
طبق نامه ای که از فدراسیون پزشکی ورزشی دریافت کردیم، قرار بر این شد کل تیم حدود ۵، ۶ روز به قرنطینه کامل بروند و دوباره از آن ها تست PCR به عمل بیاید. متاسفانه اقدامی غیراخلاقی و ناجوانمردانه صورت گرفته بود که می توانست سلامت همه بازیکنان وعوامل حاضر در لیگ را به خطر بیاندازد. در ضمن قرار شد آن ۴ نفری که تستشان مثبت شده، ۱۴ روز در قرنطینه باشند و در صورت نداشتن علائم و با ارائه تست منفی بتوانند دوباره به بازی ها برگردند.


بدون هماهنگی ما آن ۴ نفر را به آزمایشگاه بردند
تیم مس کرمان که ۱۶ بهمن قرار بود با پرسپولیس بهبهان مسابقه بدهد، دیدارش لغو شد. می توانستیم تصمیم دیگری بگیریم و حتی نتیجه بازی را ۱۰-۰ کنیم، اما با مشورت فدراسیون پزشکی ورزشی بعد از چند روز دوباره از اعضای تیم تست گرفته شد. با اینکه آن ۴ بازیکن نباید از قرنطینه خارج می شدند و تست می دادند، متوجه شدیم که متاسفانه بدون هماهنگی فدراسیون، مسئولان تیم مس آن ها را به آزمایشگاهی بردند تا تست مجدد بدهند. با توجه به اتفاقات تلخی که برای دو تن از ورزشکاران کشورمان یعنی میناوند و انصاریان رخ داد، ما احساس مسئولیت بیشتری می کنیم و واقعا نمی دانیم با این کار مسی ها ممکن است چند نفر در همان مسیر آزمایشگاه آلوده شده باشند. نتیجه تست مجدد آن ۴ نفر بازهم مثبت شد، اما سایر اعضای تیم با تست منفی مواجه شدند.


مس تنها قهرمانی اش را هم مدیون فدراسیون است
بعد از این اتفاقات هم مسی ها به باشگاه می گفتند بازی ما را ۲۲ بهمن برگزار کنید. دیگر هر کسی می داند که روز ۲۲ بهمن یک روز خاص است و امکان برگزاری بازی در آن روز وجود ندارد. از سویی روز سه شنبه هم دور رفت لیگ برتر قرار بود تمام شود و امکان برگزاری بازی معوقه فقط روز دوشنبه وجود داشت. بعد از اینکه تیم مس کرمان نتیجه این بازی را به پرسپولیس بهبهان واگذار کرد، مسئولان این تیم می خواستند فرار رو به جلو کنند و بیانیه ای صادر کردند که جامعه هندبال را گمراه کنند. باشگاهی که آمده با جان ۵۰۰ نفر بازی کرده، در آخر هم فدراسیون را محکوم کرده. واقعا برنده شدن به چه قیمتی؟ می گویند فدراسیون نمی خواهد مس قهرمان شود، اما اگر اینطور بود چطور آن ها فصل قبل قهرمان اعلام شدند؟ تنها قهرمانی تاریخ مس در همین فدراسیون رقم خورده و آن ها این قهرمانی را مدیون فدراسیون هستند. در شرایطی که هیچ فدراسیونی قهرمان لیگ خود را در سال ۹۸ به خاطر کرونا اعلام نکرد، ما تصمیم گرفتیم به خاطر شانس بیشتر تیم مس این تیم را قهرمان اعلام کنیم.


در موضوع تبانی همه جوانب را در نظر گرفتیم
درباره موضوع تبانی هم که کمیته انضباطی تصمیم گرفت. نظر شخص بنده شاید چیز دیگری بود، اما رایی صادر می شود که جنبه حقوقی دارد و باید تمام جوانب در آن در نظر گرفته شود. برای فدراسیون، هندبال مهم است، نه اینکه چه تیمی قهرمان شود. ما مقابل ناپاکی ها و ناجوانمردی ها می ایستیم و خودمان را به سلامتی خانواده ها و افراد بدهکار نمی کنیم. با این کارها نمی توانند بهترین لیگ چند سال اخیر هندبال ایران را خدشه دار کنند.


موضع مدیرعامل مس بعد از شکست تیمش برگشت
الان هم می بینیم برخی باشگاهها می گویند چرا فدراسیون فشار آورده لیگ در سال ۹۹ تمام شود. باور کنید من دوست داشتم به خاطر کمک به تیم جوانان ادامه لیگ در اردیبهشت ماه سال ۱۴۰۰ برگزار شود، اما در جلسه ۱۳ بهمن همه نمایندگان باشگاهها تصمیم گرفتند که مسابقات امسال به پایان برسد. ما شب گذشته هم جلسه ای در وزارت ورزش داشتیم و از طریق مراجع ذیصلاح هم این مسائل را پیگیری می کنیم. مدیرعامل مس کرمان که گویا از برخی مسائل باخبر نبوده، به دبیر فدراسیون گفته بود هر تصمیمی فدراسیون بگیرد، تمکین می کنیم، اما بعد از باخت تیمش، ناگهان موضع دیگری گرفت.

تگ ها


هندبال لیگ برتر هندبال