پاسخ صالحی امیری به AFC: در کشور ثالث به میدان نمی رویم

رئیس کمیته ملی المپیک تاکید کرد اگر تصمیم AFC بر سلب میزبانی از تیم‌های ایرانی اعلام شود، قطعا در مسابقات شرکت نخواهیم کرد....

 

به گزارش مدال و به نقل از تسنیم،  رضا صالحی‌امیری در گفت‌وگو با رادیو ورزش در خصوص تصمیم جدید AFC مبنی بر محرومیت باشگاه‌های ایرانی از میزبانی در لیگ قهرمانان آسیا و مهمترین اقدام ایران اظهار داشت:  این مسئله را باید در یک دایره جامع‌تری به عنوان دشمنی استکبار جهانی با انقلاب اسلامی ببینیم. امروز مسئله فوتبال و ورزش و رای مسئله سیاست نیست. بخشی از فشار استکبار جهانی هم از طریق ورزش هست و  می‌خواهند نشاط را از مردم بگیرند و این موضوع بخشی از پروژه ناامید کردن مردم است.

وی ادامه داد: این موضوع طرح یک مسئله بسیار جعلی و دروغین است و همه می‌دانند که ما در یک فضای امن قرار داریم و ایران از امن‌ترین کشورهاست. یک حادثه اتفاق افتاد و ایران هم رسما پذیرفت و ادامه آن دیگر انتقام‌جویی از مردم هست. کنفدراسیون فوتبال آسیا هم فاقد اقتدار است و یک نوع قدرت نیابتی دارد و در فضای فعلی هیچگونه اختیاری برای تصمیم‌گیری ندارد و به عنوان بازیچه استکبار جهانی عمل می‌کند.

رئیس کمیته ملی المپیک افزود: هیئت اجرایی AFC فردا (یکشنبه) تصمیمش را اعلام خواهد کرد و ما برای اقتدار نظام هیچ تحقیری را تحمل نخواهیم کرد و اگر تصمیم AFC بر سلب میزبانی از تیم‌های ایرانی باشد،  قطعا در مسابقات شرکت نخواهیم کرد و طبعات آن هم برعهده کسانی است که چنین تصمیمی می‌گیرند. این تصمیم گرچه برای ما خوب نیست ولی برای آنها هم بدون هزینه نیست چون در تداوم فعالیت‌های AFC، ثابت می‌کند که رئیس کنفدراسیون فوتبال که بحرینی است و ادعای عدم دخالت سیاست در ورزش را دارد کاملا گوش به فرمان دیگران تصمیم می‌گیرد.

صالحی امیری تصریح کرد: موضع رسمی ایران امروز ظهر اعلام خواهد شد. نسل جوان ما به خوبی می‌داند که غرور ملی از هر تصمیمی مهم‌تر است. آن چیزی که مصلحت کشور و جامعه است این است که تحت هیچ شرایطی با هویت و غیرت ملی حق نداریم معامله کنیم و تکلیف ما روشن است. اگر این روند را بپذیریم قطعا در بازی‌های مقدماتی جام جهانی دچار چالش می‌شویم و این روند غلط ادامه پیدا خواهد کرد و باید این روند را قطع کنیم.

وی در پایان در پاسخ به این سوال که اخیرا به همراه وزیر ورزش در سوئیس با توماس باخ ملاقاتی داشته‌اند، آیا می‌توان از این ملاقات‌ها در کاهش این تنش‌ها استفاده کرد، تصریح کرد:  ما در این ملاقات‌ها 3 هدف را تعیین کرده بودیم. اول اینکه آنها را نسبت به واقعیت‌های ورزش ایران آگاه کنیم و در جریان روند فدراسیون‌های المپیکی قرار دهیم. مرحله بعد شفاف‌سازی بود و ابهاماتی که در بعضی از مسائل از جمله جودو و رفتار غیراخلاقی و غیرانسانی آقای ویزر رئیس فدراسیون جهانی جودو مطرح بود را روشن کنیم. به اعتقاد ما  ویزر هم یک مامور است و در حقیقت از کشوری خاص ماموریت داشت و در این باره صراحتا شفاف‌سازی کردیم. نکته سوم هم که آنها را قانع کنیم که ایران یک کشور قدرتمند هست و ورزش ایران هویت تاریخی دارد و چالش‌هایی که ما در حوزه‌های مختلف داریم را بپذیرند. در آخر هم گفتیم که تحریم‌ها نه تنها به اقتصاد بلکه به ورزش ایران هم لطمه وارد کرده است.  ما 3 جلسه پی‌درپی داشتیم، به اعتقاد ما جلسات مثمرثمری بود، باید دیپلماسی ورزشی را تداوم دهیم تا تهدید را از ورزش ایران دور کنیم.

 

 

بیشتر بخوانید:

جریمه و محرومیت، عواقب کنار کشیدن از لیگ قهرمانان آسیا

تگ ها


صالحی امیری کنفدراسیون فوتبال آسیا بازی در زمین بی طرف حق میزبانی فوتبال ایران استقلال پرسپولیس شهرخودرو سپاهان فوتبال