پاس تیم مربیان و کاپیتان های تیم ملی بود

تورج عاطف به گزار ......

تورج عاطف
به گزارش مدال به نقل از آی اسپورت - خاطرات یک به یک از یاد می‌روند و گوئی قرار است که بی‌وفائی که رسم زمانه است روز به روز بیشتر شود و بی‌گمان در فوتبال هم این حکایت وجود دارد. روزی روزگاری در دهه 30 خورشیدی تیمی به نام شهربانی به همت مردی عاشق فوتبال به نام مهدی اسدالهی تشکیل شد. بازیکنان این تیم از افسران و دانشجویان دانشکده افسری بودند. بعدها این تیم در دهه 40 به پاس تغییر نام پیدا کرد و بخش بزرگی از تاریخ زیبای فوتبال ایران را ساخت. آنها در کنار پرسپولیس پرافتخارترین تیم جام تخت جمشید با دو قهرمانی بودند و آخرین قهرمانی آسیا را نزدیک به یکچهارم قرن پیش! برای فوتبال ما به ارمغان آوردند.
پاس تیم مربیان و کاپیتانهای تیم ملی بود. مردانی چون رئیس رنجبر، حسن آقا حبیبی، ناصرخان نوآموز، حشمت خان مهاجرانی، همایون خان شاهرخی، فرامرزخان ظلی، حسین کازرانیف ایرج دانائی، حسین فرکی، رضا قفلساز، مجید حلوائی، میناسیان و مهدی مناجاتی بخشی از تاریخ پرافتخار پاس هستند.
زمین‌های دانشگاه پلیس در سه راه زندان و زمین نازی‌آباد و شهرک اکباتان خاطرات بی‌شماری از استعدادهائی دارد که در فوتبال ما درخشیدند و توانستند برایش افتخار کسب کنند و پاس نزدیک به چهار دهه در سطح اول فوتبال ایران درخشید اما مشکل بزرگش این بود که راحت پاس داده شد!
امروز خبری از دارائی و عقاب و شاهین دیگر تیم‌های ریشه‌دار ایران نیست و شاید اگر عشق و علاقه مردانی چون منصورخان پورحیدری و سلطان علی پروین نبود امروز از تاج ( استقلال) و پرسپولیس هم خبری نبود. مردانی که عشق  مردم به این تیم‌ها را می‌دیدند و برای این تیم‌ها همه چیز خود را فدا کردند اما فوتبال و ورزش ایران سال‌هاست اسیر دست نا آشنایان ورزش است .
امروز پاس تهران به دسته سوم رفت و این اتفاق می‌تواند در بسیاری از کشورها بیافتد که تیم‌هائی که روزگاری در سطح اول کشورشان بودند حالا نباشند. تیمهائی نظیر ناتینگهام فارست و تنه‌ریف و.. اما پاس حقش این نبود که این‌سان رهسپار دیار فراموشی‌ها شود و امروز بسیاری توجهی به تیمی نکنند که کاپیتان‌ها و مربیان تیم ملی ما را پرورش داده بود.
تیم پاس بی‌گمان پاس شد تا معادلات سیاسی و مناسبات شکل گیرد و امروز کسی یادی از آن نمی‌کند. آن چنان که سالهاست بسیاری از خاطرات ما و نابودی آن توسط نااهلان ورزش نشانه ای در دست نیست.
پاس به دسته سوم رفت چون متولی نداشت و دیگر سرهنگ اسداللهی نبود که دل بسوزاند. پاس فراموش شد چون فوتبال ما صاحب و دلسوز ندارد.

 

تگ ها


اخبار روز فوتبال