پایان لیگ برتر در شبی که لینه‌کر از فوتبال متنفر شد! (عکس)

لیگ برتر امروز به پایان رسید و تیم ها پرطرفدار روز خوبی را سپری کردند....


به گزارش "ورزش سه"، منچستریونایتد و چلسی در آخرین هفته لیگ برتر موفق به کسب سهمیه لیگ قهرمانان شدند و لسترسیتی بخت برگشته علیرغم نتایج درخشان در طول فصل در نهایت نتوانست سهمیه را کسب کند. در ادامه نگاهی گذرا به اتفاقات هفته پایانی لیگ برتر خواهیم داشت.

یونایتد هفته اول چهار گل به چلسی زد، روز آخر فصل لستر رو برد و بالاتر از هر دو تیم، در رده سوم لیگ رو تموم کرد. هرچند که در فاصله این دو بازی، انتقادهای زیادی از یونایتد میشد و سولشر در برخی مقاطع فصل، شغلش در خطر بود.

هرچند یونایتد بعد از تعطیلات کرونایی، موفق ترین تیم لیگ بود، اما سولشر قبل از بازی با بستر اعتراف کرد که هنوز تیمش با کیفیت سیتی و لیورپول فاصله زیادی داره؛ حقیقت این است که لیورپول و سیتی، در سبک بازی به کیفیتی رسیده اند که رقابت باهاشون ساده نیست؛ مثل لیگ دو قطبی اواخر دهه ۹۰ و اوایل ۲۰۰۰ و رقابت یونایتد فرگوسن و آرسنال ونگر.

بدون شک پدیده هیجان انگیز این فصل گرین وود است؛ وینگر-فورواردی که از همان ابتدای فصل حتا زمانی که بازی زیاد بهش نمی رسید، در کنفرانس های مطبوعاتی سولشر سهم زیادی از تعریف و تمجیدهای سرمربی تیم مال او می شد‌. امروز شکل بازی او با فن پرسی مقایسه می شود و احتمالا خیلی زود در ترکیب اصلی سه شیرها هم فیکس خواهد شد‌.

اگر بگومگوی لمپارد با کادرفنی لیورپول در بازی هفته قبل را فاکتور بگیریم، رفتار آرام و کیفیت فنی چلسی لمپارد در طول فصل غافلگیرکننده بود؛ لمپارد تیمی که از پنجره نقل و انتقالات محروم بودو ادن آزارد را از دست داده بود، به لیگ قهرمانان رساند و مثل یک مربی باتجربه چلسی را از یک چالش بزرگ عبور داد.

توصیف راجرز قبل از بازی امشب: «ما میخواهیم به سی.ال برسیم و یونایتد باید به سی.ال برسد». توصیف هوشمندانه و واقع گرایانه ای که فشار را تا حدی از دوش بازیکنان لستر برداشت اما در همین بازی هم لستر می توانست بازنده نباشد، به خصوص اگر نمایش درخشان نیمه اول با یک گل همراه می شد. راجرز با لستر آنقدر خوب کار کرده که به رغم داشتن قرارداد با لستر، الترناتیو نیمکت تیم‌های بزرگ تر باشد.

توصیف راجرز قبل از بازی امشب: «ما میخواهیم به سی.ال برسیم و یونایتد باید به سی.ال برسد». توصیف هوشمندانه و واقع گرایانه ای که فشار را تا حدی از دوش بازیکنان لستر برداشت اما در همین بازی هم لستر می توانست بازنده نباشد، به خصوص اگر نمایش درخشان نیمه اول با یک گل همراه می شد. راجرز با لستر آنقدر خوب کار کرده که به رغم داشتن قرارداد با لستر، الترناتیو نیمکت تیم‌های بزرگ تر باشد.

از پوچتینو به مورینیو؛ تصمیمی غافلگیرکننده، به خصوص از نظر تضاد سبک بازی این دو مربی. بازیکنان تاتنهام در چهار هفته پایانی نشانه های از سازگار شدن با ایده های مورینیو را نشان دادند. احتمالا مورینیو به زودی شروع به مصاحبه هایی درباره ضرورت جذب بازیکنان بزرگ کند؛ برای بازگشت به تاپ-فور، این یک خواسته عقلانی است.

کیفیت لیورپول در طول فصل رشک برانگیز بود، اما رفتار کلوپ در جریان تعطیلات کرونا هم جلوه دیگری از شخصیت لیدر این تیم را نشان داد‌. در روزهایی که رکورد جهانی مصاحبه های روزانه فوتبال در ایران، بر سر برگزاری یا تعلیق لیگ شکسته شده بود، کلوپ یک کلمه درباره ضرورت برگزاری ادامه فصل حرف نزد؛ فقط به حفظ جان انسانها اشاره می کرد، هرچند سرانجام لیگ از سر گرفته شد و پس از سی سال...

جیمی واردی با زدن ۲۳ گل و کسب  عنوان آقای گلی در ۳۳ سالگی بالاتر از دیدیه دروگبای ۳۲ ساله عنوان مسن ترین گلزن تاریخ لیگ برتر را از آن خود کرد. پیر آمریک اوبامیانگ، جدی ترین رقیب او علیرغم دبل برابر واتفورد با ۲۲ گل در رده دوم قرار گرفت. ادرسون مورائس، دروازه‌بان برزیلی منچسترسیتی با ثبت ۱۶ کلین شیت جایزه دستکش طلایی فصل ۲۰-۲۰۱۹ لیگ برتر انگلیس را از آن خود کرد. عملکرد فوق العاده کوین دی بروین در دیدار امروز منچسترسیتی مقابل نوریچ باعث شد که یک بار دیگر موج واکنش ها نسبت به عدم انتخاب این ستاره بلژیکی به عنوان بهترین بازیکن فصل لیگ برتر انگلیس افزایش پیدا کند. دی بروین در این فصل آمار فوق العاده ۱۳ گل و ۲۰ پاس گل را به ثبت رساند اما اتحادیه فوتبال انگلیس کاپیتان لیورپول یعنی جردن هندرسون را به عنوان بهترین بازیکن فصل انتخاب کرد

جسی لینگارد در طول این فصل حتی یک بار نه موفق به گلزنی و نه ارسال پاس گل شده بود، اما این اتفاق در دقیقه ۹۷ دیدار با لستر و با بهره گیری از اشتباه عجیب کسپر اشمایکل رخ داد و جسی لینگارد زننده آخرین گل این فصل لیگ برتر لقب گرفت.

آرسنال در نیم فصل دوم و با حضور میکل آرتتا روی نیمکت امیدوارکننده تر از قبل ظاهر شد و حالا هواداران این تیم امیدوارند فصل بعد روزهای تلخ گذشته فراموش شود. اولین نشانه نیز می تواند برتری مقابل منچسترسیتی در فینال جام حذفی لقب گیرد.

داوید سیلوا  اسپانیایی بعد از گذشت ۱۰ سال به اسطوره باشگاه منچستر سیتی تبدیل شد و از او به عنوان یکی از بهترین خریدهای تاریخ لیگ برتر انگلیس یاد می‌شود. سیلوا طی این ۱۰ فصل ۳۰۸ بازی برای سیتیزن ها انجام داده و آمار ۶۰ گل و ۹۳ گل را به ثبت رسانده است. او همچنین چهار بار با سیتی به مقام قهرمانی لیگ برتر دست یافته و یک مرتبه نیز به عنوان بازیکن فصل این باشگاه انتخاب شده است. داوید سیلوا امروز آخرین بازی لیگ برتری خود را با لباس منچستر سیتی انجام داد.

اما شاید جذاب ترین جمله شب پایانی متعلق به مجری جنجالی و انگلیسی باشد؛ گری لینه کر مجری سرشناس ورزشی و بازیکن سابق لسترسیتی پس از شکست این تیم برابر منچستریونایتد در صفحه شخصی خود نوشت "بعضی اوقات از فوتبال متنفرم"

دلیل این توئیت چه بود؟ تنها دو بازیکن در تاریخ لسترسیتی موفق به کسب کفش طلای فصل شده‌اند، گری لینکر در فصل ۱۹۸۵ و جیمی واردی در فصل ۲۰۲۰.

تگ ها


اوله گونار سولسشر براندون راجرز ژوزه مورینیو میسون گرین وود جسی لینگارد پپ گواردیولا مایکل آرتتا گری لینه کر یورگن کلوپ فرانک لمپارد تاتنهام آرسنال منچستر یونایتد چلسی منچستر سیتی لیورپول سلتیک