پایان لیگ بیستم در تابستان ۱۴۰۰ (گزارش)

با اعلام رسمی مسئولین ای اف سی رقایت های لیگ قهرمان آسیا به صورت متمرکز در اواخر فروردین و اوایل اردیبهشت برگزار خواهد شد و تقویم فوتبالی ایران بهار بی سابقه ای را باید سپری کند....

به گزارش "ورزش سه "،با اعلام مسئولین ای اف سی مبنی بر برگزاری رقابت های لیگ قهرمانان آسیا به صورت متمرکز در منطقه غرب آسیا از ۲۵ فروردین لغایت ۱۰ اردیبهشت ماه و حضور حداقل دو  و حداکثر جهار تیم ایران در این رقابت ها شرایط برای سازمان لیگ برای چینش برنامه رقابت ها سخت تر از گذشته شده است . سازمان لیگی که همین حالا انتقاداتی جدی به آن  وارد است که چرا در حالی که پرسپولیس سه بازی کمتر از سایر تیم ها دارد هر ۷روز یک بار باید بازی کند و بعضی تیم ها هر ۵روز باید رقابت کنند.

*با هم مرور می کنیم فاصله زمانی و برنامه های فوتبال ایران در پنج ماه آتی را اما و اگرهای موجود پیش روی سازمان لیگ


۱)برگزاری رقابت های لیگ برتر با توجه به اینکه تیم ها تقریبا ۲۰ بازی دیگر باید برگزار کنند و استراحت نیم فصل فوتبال ایران فرا نرسیده است.


۲)برگزاری رقابت های جام حذفی که تیم های لیگ برتری آن از اواخر اسفند به آن اضافه خواهند شد.


۳) دو بازی پلی آف تیم های استقلال و فولاد برابر نمایندگان امارات برای رسیدن به مرحله نهایی لیگ قهرمانان آسیا


۴)رقابت های مقدماتی جام جهانی در روزهای ۵و ۱۰ فروردین  برابر هنگ کنگ و کامبوج با پیش بینی اردو و برگشت از کامبوج در ۱۰ فروردین و فاصله زمانی تا بازی بعدی تیم ها و حضور تیم های حاضر در لیگ قهرمانان آسیا در کشور میزبان که حداقل چند روز زودتر باید به جهت رعایت پروتکل های بهداشتی به کشور میزبان سفر کنند.


۵)حضورقطعی  دو تیم پرسپولیس و تراکتور و احتمالی استقلال و فولاد در رقابت های مرحله گروهی لیگ قهرمانان آسیا از ۲۵فروردین تا ۱۰ اردیبهشت با پیش بینی ورود به کشور میزبان ،رعایت پروتکل های بهداشتی و برگشت تیم ها و استراحت آنها


۶)از دست دادن بازی در شب های احیا در روزهای ۱۹تا ۲۳ ماه رمضان که برابر است با ۱۲تا ۱۶اردیبهشت


۷)برگزاری اردو تیم ملی قبل از دو دیدار حساس ایران برابربحرین و عراق که روزهای ۱۷ و  ۲۵خرداد برگزار خواهد شد.


۸)پیش بینی ادامه رقابت های مرحله حذفی لیگ قهرمانان آسیا که با صعود احتمالی نمایندگان ایران برگزار خواهد شد.

*کلاف سردرگمی  ایجاد شده و سازمان لیگ باید راهی برای آن پیدا کند تا اعتراض تیم ها در رقابت های لیگ برتر و جام حذفی  و یا مربیان نمایندگان ایران در لیگ قهرمانان آسیا و مربیان تیم ملی را نبیند و نشنود.


ضمن اینکه  در این فاصله حداقل تیم ها برای تعطیلات نیم فصل و پوست اندازی دوباره و جذب بازیکنان جدید برای ادامه رقابت ها همانند فصول قبل انتظار تعطیلی ۲الی ۳هفته ای مسابقات را از سازمان لیگ دارند . به نظر می رسد فشردگی مسابقات در بدترین حالت هم شرایط را برای به پایان رساندن رقابت ها تا پایان اردیبهشت برای برگزاری اردوی تیم ملی برای دو بازی حساس برابر بحرین و عراق ندهد و تیم ها باید تا پایان تیر ماه در کوران مسابقات باشند . اتفاقی که می تواند لیگ فصل بعد را فرسایشی کند و به بازیکنان آسیب جسمی برساند.

*حالا نگاهی می اندازیم به برگزاری رقابت های جام جهانی در قطر که از اواخر آبان ۱۴۰۲شروع و تا اواخر آذر ادامه پیدا می کند.


بهترین حالت برای فوتبال ایران تا سال ۱۴۰۳ جابجا کردن تقویم فوتبالی با ادامه رقابت های امسال تا اواخر تیر ماه و آغاز لیگ سال بعد از اوایل مهر ۱۴۰۱تا مرداد ۱۴۰۲می باشد تا زمان برای آماده سازی تیم ملی ایران برای حضور با کیفیت در جام جهانی قطر فراهم باشد و تیم ملی هم با خیالی آسوده و داشن اردویی مناسب به مصاف بحرین و عراق برود . به این ها باید اضافه کنیم بازی های احتمالی تیم ملی در مرحله نهایی صعود به جام جهانی در شهریور و مهر ماه۱۴۰۰ که زمان برای آماده شدن مناسب با توجه به جابجایی تقویم فوتبالی فراهم است . همچنین با این تصمیم تیم های صعود کننده به مرحله حذفی لیگ قهرمانان آسیا هم در بهترین زمان آماده سازی فصل آتی و بعد از چند بازی لیگ آتی  در این مرحله به مصاف رقبا خواهند رفت.


همه این ها پیش بینی های اولیه است و باید دید سردمداران فوتبال چه تصمیمی برای فوتبال در ماه های آتی خواهند گرفت و تصمیمی که باید در آن صلاح باشگاه ها ، تیم های شرکت کننده در لیگ قهرمانان آسیا و تیم ملی دیده شده باشد.

تگ ها


لیگ قهرمانان آسیا