پایان مردی که تاریخ آلمان را تغییر داد

پایان این دوره ۱۶ ساله برای یوواخیم لوو به بدترین شکل ممکن رقم خورد؛ شکست برابر رقیب دیرینه....

به گزارش "ورزش سه"، ۱۶ سال پیش و در جام جانی ۲۰۰۶ بود که در کنار یورگن کلینزمن جذاب و آلمان بازسازی شده، چهره ای جوان خوش تیپ روی نیمکت ژرمن ها خودنمایی می کرد. یوواخیم لوو دستیار یکی از بهترین بازیکنان تاریخ مانشافت بود و بسیاری نقش او را در تبدیل شدن آلمان از تیم درهم شکسته یورو ۲۰۰۴ به تیم مدعی ۲۰۰۶ بسیار مهم می دانستند.

بر خلاف سنت فوتبال آلمان، دوران حضور کلینزمن روی نیمکت ژرمن ها خیلی طولانی نشد و فدراسیون فوتبال این کشور در تصمیمی بحث برانگیز، یوواخیم لوو را به عنوان جانشین او انتخاب کرد. این سرمربی جوان در آن مقطع مسیر گذشته را ادامه داده و خیلی زود پروسه جوانگرایی را در تیم ملی آمان آغاز کرد.

آلمان در تورنمنت ۲۰۰۸ تیمی مدعی و جوان نشان داده و شاید در مقطعی که کمتر کسی انتظارش را داشت، به مرحله فینال مسابقات نیز راه یافت. اما بدشانسی ژرمن ها در آن مقطع برخوردهای مکرر به نسل طلایی لاروخا بود؛ پس فرناندو تورس با فرار تماشایی خود در نیمه اول و باز کردن دروازه ینس لمن، جام را به اسپانیا فرستاد.

اما اوج درخشش آلمان در جام ۲۰۱۰ رقم خورد. آن تیم جوان با ستاره هایی چون مانوئل نویر، مسوت اوزیل، توماس مولر و ... با رهبری میرو کلوزه، یکی یکی رقبای سنتی آلمان را به سنگین ترین شکل ممکن شکست می داد. زدن چهار گل به انگلیس و آرژانتین باعث شد مانشافت با اقتدار راهی نیمه نهایی شود، اما باز هم اتفاق تلخ یورو ۲۰۰۸ تکرار شد؛ توقف در سد محکم اسپانیا.

۲۰۱۲ دیگر به نظر می رسید سال آلمان است. اما این بار بر خلاف دو دوره قبل یک رقیب سنتی گریبان ژرمن ها را گرفت. در شبی که کمتر کسی تصورش را می کرد، ماریو بالوتلی بهترین نمایش عمر خود را ارائه داده و یک تنه زمینه حذف آلمان را فراهم کرد.

اما ۲۰۱۴ دیگر همه چیز معتلق به تیم یوواخیم لوو بود. علییرغم نمایش های نه چندان فوق العاده در دور گروهی، آلمان در نهایت در نیمه نهایی یکی از مهم تری پیروزی های تاریخ فوتبال را به دست آورده و برزیل را با هفت گل در هم کوبید. در فینال نیز اتفاقات جام ۹۰ تکرار شد و در شبی که گونسالو ایگواین آرژانتینی ها را سکته داد، ماریو گوتزه معجزه خود را رقم زده و گل برتری بخش آلمان را در فینال به ثمر رساند.

اما دوره افت تقریبی آلمان از آن روزها آغاز شد. تیم یوواخیم لوو در سال ۲۰۱۶ در نیمه نهایی مغلوب فرانسه شد و در جام ۲۰۱۸ بدترین عملکرد تاریخ خود را به نمایش گذاشت؛ شکست حتی در مقابل کره جنوبی و چهارم شدن در گروهی آسان.

شاید فقط آلمانی ها در چنین شرایطی دست به تغییر نمی زنند. فدراسیون فوتبال آلمان حمایت از یوگی لوو را ادامه داد تا فاجعه دریافت شش گل از اسپانیا در لیگ ملت های اروپا، یکی از بدترین شب های تاریخ فوتبال این کشور را رقم بزند.

در حالیکه به نظر می رسید تردیدی در مورد اخراج لوو وجود ندارد، هدایت آلمان در یورو ۲۰۲۰ نیز به دست او سپرده شد تا ژرمن ها تنها با پیروزی برابر پرتغال، در اولین دور حذفی با تورنمنت وداع کنند.

یوواخیم لوو در طول این ۱۶ سال و در ۱۹۸ مسابقه ۱۲۴ پیروزی کسب کرده و تنها ۳۴ بار شکست خورد. بی تردید نام این سرمربی خوش تیپ با قهرمانی در جام جهانی و رسیدن به مراحل پایانی تورنمنت های بزرگ در تاریخ درخشان آلمان ماندگار است.

بعدها برای مرور نام یوواخیم لوو این چند سال آخر را فراموش کنید؛ پیروزی های بزرگ برابر تمام مدعیان جهان، کارنامه مردی بود که آلمان درهم شکسته را دوباره تبدیل به قدرت اول فوتبال جهان کرد.

تگ ها


تیم ملی آلمان یوواخیم لوو یورو ۲۰۲۰ فوتبال جهان فوتبال