پایان کار کومان، لاپورتا در انتظار اوکی مربی کاتالان

دوران حضور رونالد کومان در بارسلونا تمام شده ولی او تا قبل از فیفا دی روی نیمکت خواهد نشست. خوان لاپورتا مذاکره با فردمورد نظر خود برای جانشینی کومان را شروع کرده است....

به گزارش مدال و به نقل از ورزش سه، اخراج رونالد کومان از بارسلونا حالا دیگر مساله زمان است. دیرو یا زود این اتفاق رخ خواهد داد و دوران حضور این مرد هلندی روی نیمکت بارسا را باید تمام شده دانست. خوب یا بد، این تصمیمی است که از سوی خوان لاپورتا و هیئت مدیره او گرفته شده و شکاف بین کومان و مدیریت به گونه ای است که دیگر هیچ راه نجاتی برای آقای مربی وجود ندارد. تساوی شب گذشته برابر گرانادا کافی بود تا لاپورتا دیگر تردیدی برای قطع همکاری با کومان نداشته باشد.

ابقای موقت

مرد هلندی حداقل در بازی پنجشنبه شب مقابل کادیز روی نیمکت خواهد بود. بارسا اگر این بازی را ببرد، قطعا کومان در بازی یکشنبه مقابل لوانته هم روی نیمکت می نشیند. موفقیت در این بازی کومان را مربی بارسا برابر بنفیکا در لیگ قهرمانان نگاه خواهد داشت اما بعید است که پس از این بازی و حتی با وجود کسب سه برد متوالی، کومان پس از فیفا دی هم مربی بارسلونا باشد. مگر معجزه ای رخ بدهد و لاپورتا و دیگر مسئولان بارسا به یک خوشبینی مضاف در مورد کومان برسند که او در بازی سه هفته بعد برابر اتلتیکو نیز عنوان مربی بارسا را داشته باشد.

چرا دیشب اخراج نشد؟

در واقع کومان فعلا به کارش در بارسا ادامه می دهد چرا که گزینه مناسب و درستی در حال حاضر برای جانشینی او موجود نیست. مشکلات اقتصادی بارسا نیز مانع دیگری در راه برکناری اوست هرچند نسبت به سه ماه پیش، این معضل به حداقل رسیده است. لاپورتا چند ماه پیش در گفت و کو با کومان صراحتا به وی گفت که او مربی مورد نظرش نیست و اگر گزینه دیگری بود، در اخراج او درنگ نمی کرد. اخراج کومان اما  برای بارسا ۶ میلیون یورو هزینه خواهد داشت و پرداخت این مبلغ در ابتدای تابستان غیرممکن بود تا لاپورتا به ناچار حکم به ابقای کومان بدهد.

لاپورتا برای جانشینی کومان به دنبال یک مربی موقت نیست، کسی که فصل را باری به هر جهت به اتمام برساند و تابستان ۲۰۲۲ یک مربی دیگر، پروژه ای جدید را شروع کند. رئیس به دنبال یک مربی با ایده های بزرگ است. کسی که با همین تیم جوان شده، کار را در دست بگیرد و یک پروژه درست و جاه طلبانه را شروع کند اما پیدا کردن این مربی هم کار ساده ای نیست.

گزینه های لاپورتا برای جانشینی کومان

بدون تردید پیدا کردن مربی جدید پس از گذشت دو ماه از فصل جدید، کار بسیار دشواری است. گزینه نخست خوان لاپورتا کسی نیست جز سرمربی کنونی تیم ملی بلژیک،"روبرتو مارتینز". مربی کاتالان متولد شهر "ییدا" کاتالونیا که چند سالی است هدایت بلژیک را برعهده دارد.

بابی مارتینز اما تمایلی ندارد قبل از برگزاری دور نیمه نهایی لیگ ملت های اروپا، نیمکت بلژیک را رها کند. رقابت هایی که کمتر از سه هفته دیگر در ایتالیا و با حضور بلژیک، اسپانیا، ایتالیا و فرانسه شروع خواهد شد تا قهرمان دومین دوره این تورنمنت نیز مشخص شود.

به نظر می رسد لاپورتا مشکلی برای ابقای کومان تا قبل از فیفا دی نخواهد داشت و سپس مذاکرات با مارتینز را جدی پیش خواهد برد.

گزینه دیگر می توانست گارسیا پیمنتا باشد. کسی که سال ها در آکادمی بارسا مربی بود و پس از انتخاب خوان لاپورتا به عنوان رئیس، سمتش به عنوان مربی تیم دوم را از دست داد. او سال قبل گزینه جانشینی کیکه ستین نیز محسوب می شد.

نام هایی چون آندره آ پیرلو، یوآخیم لوو و حتی آنتونیو کونته نیز در اطراف بارسلونا شنیده می شود و هرکدام، شانس هایی برای جانشینی کومان دارند.

جمع بندی

واقعیت امروز بارسا؛ کومان همچون یک زخمی در حال مرگ است و حداکثر یک ماه دیگر به عمر مربیگری او در بارسلونا زمان باقی است. گزینه جانشینی او اما در هاله ای از ابهام قرار دارد. مارتینز یا گزینه ای دیگر؟

تگ ها


آندره آ پیرلو رونالد کومان یوآخیم لو اینتر میلان لاپورتا تیم ملی آلمان روبرتو مارتینس فوتبال جهان بارسلونا لالیگا فوتبال