پای «نویمایر» هم به جنجال‌های استقلال کشیده شد!

حواشی دربی نام بازیکن سابق استقلال را مطرح ساخت....

اتفاقات رختکن استقلال در ۸۹ دربی پایتخت به نوعی مهر تایید بر اظهارات مارکوس نیومایر هافبک آلمانی پیشین استقلال است.

به گزارش مدال، شکست در دربی برای هر تیمی تبعات دارد و این تبعات ممکن است به مانند زنجیر به هم وصل باشند. این بار نوبت استقلال است که درباره شکست این تیم مقابل پرسپولیس و حواشی به وجود آمده در رختکن این تیم صحبت‌های زیادی مطرح شود.

همه به طور کلی در جریان اتفاقات رختکن استقلال هستند، جایی که آیاندا پاتوسی هافبک آفریقای جنوبی و ایسما گونکالوس بازیکن گینه‌ای استقلال در رختکن از این که پنالتی را فرشید اسماعیلی زده ابراز ناراحتی کردند. این دو اعتقاد داشتند پنالتی زن تیم مشخص بوده و نباید به یکباره فرد دیگری پشت توپ قرار می‌گرفت. فرشید اسماعیلی و فرشید باقری در اقدامی عجیب به این دو بازیکن واکنش نشان می‌دهند به طوری که فضای رختکن استقلال تحت تاثیر این اتفاق قرار می‌گیرد و از سوی دیگر فرهاد مجیدی مربی استقلال نیز به یکی از عوامل تیم پزشکی به دلیل دخالت در ارنج تیم و پیشنهادی که داده بود تذکر می‌دهد. استقلال با این اتفاقات رختکن در نیمه دوم وارد زمین شد و برخلاف نیمه اول که جریان بازی به سود این تیم بود موقعیت‌هایی هم خلق می‌کرد، اما در نیمه دوم برنامه‌ای برای رسیدن به گل تساوی نداشت.

در اینجا یادآوری دو نکته اهمیت دارد، این که چرا وینفر شفر به عنوان نفر اصلی کادر فنی استقلال نتوانسته جلوی اتفاقات رختکن را بگیرد، اگرچه پس از شکست استقلال در دربی، شفر خواستار کنارگذاشتن باقری از تمرینات و جریمه نقدی برای اسماعیلی شده است، اما اگر واقعا این دو بازیکن بی‌انضباطی کرده بودند چرا در بین دو نیمه آنها را تعویض نکرد؟! باقری که به علت مصدومیت در نیمه دوم جای خود را به داریوش شجاعیان داد و اسماعیلی نیز با محسن کریمی تعویض شد.

در طول این فصل بارها عنوان شده بود که برخی از بازیکنان خودسرانه تصمیماتی می‌گیرند و حتی به بازیکنان خارجی به نوعی تشر زده و آنها را مورد انتقاد قرار می‌دهند. برای تایید این اتفاق، باید به صحبت‌های چند ماه پیش مارکوس نیومایر هافبک آلمانی و پیشین استقلال اشاره کرد، او در گفت‌وگویی مدعی شده بود که برخی از بازیکنان استقلال رفتار خوبی با او نداشتند. نیومایر پس از جدایی از استقلال گفته بود که پس از پایان نیمه اول بازی استقلال مقابل السد قطر در تهران، برخی از بازیکنان به او حمله‌ور شده و از سرمربی تیم خواستند که او را تعویض کند. او مدعی شد که پس از این که از ترکیب استقلال خارج شد تیم 3 گل دریافت کرد!

اگر وینفر شفر در همان روز جلوی بازیکن سالاری را می‌گرفت، شاید مشابه این اتفاق حداقل در دربی تکرار نمی‌شد، چطور بازیکن به خودش اجازه می‌دهد که جلوی چشمان سرمربی به بازیکن خارجی استقلال توهین کند؟ این توهین‌ها به حدی بود که مدیر برنامه یکی از بازیکنان خارجی استقلال مدعی بود که از سوی بازیکنان استقلال توهین نژادپرستی شده است.

نکته بعدی نقش امیرحسین فتحی مدیرعامل باشگاه استقلال در جریانات تیم است، او که به خوبی می‌دانست که چه اتفاقاتی در باشگاه و درون تیم رخ می‌دهد، واکنش به موقعی نشان نداد تا عواقب آن را در دربی شاهد باشیم. بازیکن به خودش اجازه می‌دهد که به هم‌بازی خود واکنش نشان دهد و یا در قبل از دربی نسبت به نداشتن زمین و همچنین مشکلات دیگر از ادبیات نامناسب استفاده کند. بارها در طول فصل شاهد برخی اختلافات، باندبازی بازیکنان و دیگر مشکلات جاری تیم در استقلال بودیم، اما فتحی سعی می‌کرد که مماشات کرده تا به گفته خودش خودش استقلال کمتر دچار حاشیه شود، اما نتیجه آن برعکس بود و استقلال در روزی که نیاز به حداقل تساوی برابر پرسپولیس داشت، شکست را پذیرا شد.

نکته بعدی که باید اشاره کرد نقش اصغر حاجیلو سرپرست تیم فوتبال استقلال است، او بارها از شرایط موجود در استقلال گلایه کرده و حتی بیماری‌اش را بهانه کرد تا از استقلال جدا شود، اما با درخواست مدیران استقلال او مجبور شد به کارش ادامه دهد. حاجیلو که به دلیل اظهاراتش درباره حضور استقلال در ترکیه با انتقاد بازیکنان روبرو شده بود، نتوانست نقشی در بین بازیکنان داشته باشد و مانع یکسری از اتفاقات شود.

اگرچه استقلال بازی مهمی را برای رسیدن به قهرمانی از دست داد و شانس این تیم کم شد، اما اگر مسئولان استقلال راهکاری نیندیشند و تصمیمات درستی نگیرند، این تیم نه تنها در ادامه راه به مشکل خواهد خورد، بلکه ممکن است از گروهش در لیگ قهرمانان آسیا بالا نیاید و نتایج بدتری بگیرد.

تگ ها


دربی ۸۹ استقلال استقلال لیگ برتر خلیج فارس فوتبال