پدیده-سایپا/ تقابل جذاب گل‌محمدی و دایی

در ادامهی هفتهی سیزدهم رقابتهای لیگ برتر فردا یک شنبهپدیده مشهد از ساعت 15:45 پذیرای سایپا تهران است ......

در ادامه‌ی هفته‌ی سیزدهم رقابت‌های لیگ برتر فردا یک شنبه پدیده مشهد از ساعت 15:45 پذیرای سایپا تهران است. دو تیم در حالی با هم بازی می‌کنند که پدیده تیم شگفتی‌ساز این فصل از رقابت‌های لیگ برتر شده و اگر در بازی مقابل میهمان خود نبازد، صدرجدول رده بندی را از سپاهان اصفهان پس می‌گیرد. 
این بازی جدال دو همبازی سابق فوتبال ایران هم است. علی دایی و یحیی گل‌محمدی سال‌ها با هم در تیم ملی و در تیم‌های بانک تجارت، پرسپولیس و صبای قم بازی کرده‌اند. یحیی گل‌محمدی علاوه بر اینکه با علی دایی همبازی بوده، در باشگاه راه‌آهن هم به عنوان دستیار در کنار علی دایی کار کرده است. به بهانه‌ی بازی پدیده و سایپا تقابل‌های تلخ و شیرین دایی و گل‌محمدی را مرور کرده‌ایم.
اولین برد دایی و تنها باخت یحیی با پرسپولیس
اولین تقابل علی دایی و یحیی گل‌محمدی در لیگ برتر به تساوی انجامید. دومین تقابل اما اولین برد دایی مقابل یحیی را به همراه داشت. در لیگ دوازدهم یحیی گل‌محمدی فصل را با هدایت باشگاه صبای قم آغاز کرد و در ادامه رقابت‌ها جایگزین مانوئل ژوزه در پرسپولویس شد و علی دایی هم هدایت تیم راه‌آهن را بر عهده داشت. آن بازی که در ورزشگاه آزادی برگزار می‌شد را شاگردان علی دایی در تیم راه‌آهن موفق شدند با یک گل از سد شاگردان یحیی گل‌محمدی در تیم پرسپولیس بگذرند. آن باخت تنها باخت یحیی گل‌محمدی همراه با پرسپولیس در ورزشگاه آزادی تهران و در لیگ برتر بود.
گل اول طارمی برای پرسپولیس
بعد از اینکه یحیی گل‌محمدی در بازی فینال جام حذفی مقابل سپاهان اصفهان همراه با پرسپولیس در ضربات پنالتی شکست خورد، برای لیگ سیزدهم علی دایی به عنوان سرمربی پرسپولیس انتخاب شد و جای یحیی را در این تیم گرفت. یحیی هم بعد از رفتن از پرسپولیس به تیم نفت تهران پیوست. پرسپولیس و نفت در هفته‌ی ششم لیگ برتر به مصاف هم رفتند که آن بازی را نفتی‌ها با گل ثانیه‌های پایانی علی قربانی موفق شدند از میهمان خود پرسپولیس ببرند تا دایی مقابل همبازی سابق خود متحمل شکست شود.
یک فصل بعد از آن بازی پرسپولیس و نفت، یحیی گل‌محمدی به ذوب‌آهن اصفهان پیوست. ذوبی‌ها در هفته‌ی سوم لیگ چهاردهم در ورزشگاه آزادی به مصاف پرسپولیس تهران رفتند. آن بازی را شاگردان علی دایی با تک گل مهدی طارمی از ذوب‌آهن بردند. مهدی طارمی که توسط علی دایی به پرسپولیس آورده شد، در تقابل پرسپولیس دایی و ذوب‌آهن گل‌محمدی اولین گل خود در لیگ برتر را برای پرسپولیس به ثمر رساند. بعد از آن گل 3 امتیازی بود که طارمی تقریبا توانست نام خود را در پرسپولیس بر سر زبان‌ها بیاندازد و در حال حاضر بیشتر گل را برای پرسپولیس در لیگ برتر مهدی طارمی به ثمر رسانده است. 
بازی‌های پر کلین‌شیت
در تقابل‌های علی دایی و یحیی گل‌محمدی به عنوان سرمربی در لیگ برتر همه چیز از نظر نتیجه برابر است. این دو بازیکن سابق تیم ملی 8 بار در لیگ برتر با هم روبه‌رو شده‌اند که در این 8 بازی هر کدام 2 بار به پیروزی رسیده‌اند و 4 تقابل آن‌ها هم به تساوی انجامیده است. 
تقابل‌ها دایی و گل‌محمدی در لیگ برتر پرگل نبوده و در این 8 تقابل فقط 9 گل به ثمر رسیده است.  از این 9 گل 5 گل سهم تیم‌های گل‌محمدی بوده که به طور میانگین 0.625 گل زده در هر بازی می‌شود. تیم‌های دایی هم 4 گل به ثمر رسانده‌اند که به طور میانگین 0.5 گل زده در هر بازی می‌شود.
نکته مهم در مورد 8 تقابل دایی و گل‌محمدی این است که در 6 تقابل این دو سرمربی حداقل یک تیم موفق شده دروازه‌ی خود را بسته نگه دارد و کلین‌شیت کند. 

تگ ها


لیگ برتر خلیج فارس فوتبال