پرسپولیس آخر 96، مثل پرسپولیس آخر 95

سرخپوشان اولین تمرین خود برای حضور در لیگ قهرمانان آسیا را پشت درهای بسته انجام می دهند؛ مجالی برای ارامش برانکو و شاگردانش ......

سرخپوشان اولین تمرین خود برای حضور در لیگ قهرمانان آسیا را پشت درهای بسته انجام می دهند؛ مجالی برای  ارامش برانکو و شاگردانش.
دیروز در تمرین پرسپولیس اتفاقات عجیبی رخ داد؛ حرفها و فریادهایی که تا شب میلیون‌ها بار دست به دست شد تا شاید این باور در ذهن فوتبالی‌ها جوانه بزند که پرسپولیس دوباره وارد یک موقعیت بحرانی شده است. چیزی که پارسال و بعد از شکست 3-1 مقابل الریان هم تجربه کرده بود. جالب اینکه پارسال هم شرایط شباهت زیادی به امروز داشت؛ مسئله انتقاد به ترکیب و نیمکت‌نشینی ادامه دار یک ستاره موردنظر هواداران.
هواداران خشمگین پرسپولیس تنها بر پایه یک شکست در دربی که پیش از این 4 ماه پیش خلاف آن را تجربه کرده بودند و با پنالتی علی علیپور جشن پیروزی برابر رقیب دیرینه را برگزار کرده بودند، اکنون خود را محق می‌دادند عملکرد خلاف میل‌شان توسط مجموعه باشگاه را زیر سوال برده و با انواع و اقسام تهدیدها، فحاشی و البته بحرانی خواندن اوضاع جو تیم را متشنج کنند.
این شرایط در حالی اتفاق افتاده که در این مدت باشگاه پرسپولیس بهترین اتفاقات تاریخ خود در لیگ برتر را رقم زده و هوادارانش را سرمست از این پیروزی‌ها کرده است. کافی است تنها نگاهی به عملکرد چند وقت اخیر مجموعه پرسپولیس بیندازیم و آن را با مدت پیش از آن مقایسه کنیم؛ سه پیروزی در دربی و یک تساوی در مقابل تنها دو شکست. حضور در نیمه نهایی لیگ قهرمانان آسیا و حذف در شرایطی که 5 بازیکن اصلی و تاثیرگذار خود را برابر الهلال از دست داده بود. نائب قهرمانی بر پایه تفاضل گل مقابل استقلال خوزستان در فصل پانزدهم. قهرمانی در فصل شانزدهم. کسب مقام قهرمانی سوپرکاپ و قهرمانی محتمل در فصل هفدهم. 
پرسپولیس برانکو و بازیکنانش در طول این سه فصل به طور متوسط یک افتخار جالب توجه را به کام هوادارانش شیرین کرده و بازیکنان این تیم نیز در تلاش بودند و هستند با عبور از اصلی‌ترین بحران که اکنون محرومیت نقل و انتقالاتی است، همچنان روی دور موفقیت گام بردارند. با این حال یک شکست در دربی آن هم در آستانه رقابت‌های لیگ قهرمانان که هم هواداران و هم مجموعه تیم امیدوارند راه فصل گذشته را قدرتمندانه‌تر از فصل گذشته طی کنند، این باشگاه را روی سکوها دچار تنش کرده و تداوم آن می‌تواند کاملا آنها را به روزهای گذشته و پر تب و تاب نزدیک کند.
برانکو امروز تیمش را دور از چشمان هواداران تمرین داد؛ البته برانکو و پرسپولیس پیش از این نیز همواره در فاصله 48 ساعت به بازی تمرینات خود را به پشت در بسته منتقل می‌کرد اما اینبار شرایط متفاوت‌تر بود. سرخ‌ها که خود را آماده‌ی محتمل‌ترین سه امتیاز فصل می‌کنند و امیدوارند مقابل ضعیف‌ترین تیم گروه خود با کسب امتیاز و پیروزی رفت و برگشت برابر این تیم، شانس صعود خود را در کنار السد قطر افزایش دهند. امیدواری آنها زمانی افزایش می‌یابد که حتی به عنوان صدرنشین به دور بعدی صعود کنند که السد قطر در بازی این هفته خود برابر نسف قارشی در تاشکند باید بدون دو ستاره خود به میدان برود و مرتضی پورعلی‌گنجی و ژاوی هرناندز به دلیل مصدومیت را در اختیار نخواهد داشت. 
حمایت و اعتماد دوباره هواداران به پرسپولیس در دو بازی حساس و سرنوشت ساز پایانی سال 96 می‌تواند با ایجاد انگیزه دوباره بین بازیکنان، همه چیز را مطابق میل آنها در پایان سال شکل دهد. پرسپولیس در این صورت قادر خواهد بود با حضور احتمالی در صدر جدول خود در لیگ قهرمانان شانس اول صعود لقب گیرد و روزهای ابتدایی سال 97 را هم تنها با کسب یک امتیاز احتمالی برابر سایپا با قهرمانی استارت بزند. 
تمام این احتمالات اما تنها با شکل گیری انگیزه و اعتمادبنفس بین بازیکنان پرسپولیس رقم خواهد خورد و اینکه آنها باور کنند اتفاقات خوبی که در این مدت برای باشگاه و هواداران رقم زده‌اند با یک شکست در دربی که بارها تجربه پیروزی در آن را پشت سر گذاشته‌اند نادیده نگرفته خواهد شد. روز گذشته همانطور که گفته شد اتفاق تلخی رقم خورد که حتی توجه و بهت خبرنگار انگلیسی حاضر در مجموعه شهید کاظمی را در پی داشت و با این توئیت او همراه شد که این هواداران آرسنال نیستند که زیاده خواه هستند و در ایران طرفدارانی هستند که فصل را با اختلاف 16 امتیازی با رقیب دنبال می‌کنند و در دربی رفت هم پیروز شدند اما با یک شکست اینچنین خشمگین در تمرین حاضر شده‌اند. خشم هواداران اما تمام اتفاقات استادیوم شهید کاظمی نبود و بغض و اشک افشین پیروانی و غرولند بازیکنان زیر لب و ... هم در این میان وجود داشت. بغضی بابت تمام اتفاقات خوشی که نادیده گرفته شد و غرولندی که کیفیت و توانایی بازیکنان را با توجه به این فاصله امتیازی زیر سوال می‌برد تا همه چیز را باورنکردنی جلوه دهد.
با تمام این تفاسیر باید بار دیگر هواداران پرسپولیس را به یاد افتخارات و موفقیت‌هایی که این باشگاه در کنار شکست‌هایش تجربه کرده انداخت؛ نائب قهرمانی و قهرمانی در فصول پانزدهم و شانزدهم. قهرمانی محتمل در لیگ هفدهم با توجه به فاصله امتیازی با جدی‌ترین رقیب. قهرمانی سوپرکاپ. سه پیروزی در دربی که یکی از آنها در روزهای پایین‌نشینی آنها در جدول رقم خورد. حضور در جمع چهار تیم برتر آسیا که تا پیش از این اتفاق نیفتاده بود؛ این اتفاقات و افتخارات نشان می‌دهد که این تیم اینقدر دستاورد در این مدت داشته که نخواهد وامدار و بدهکار چند لیدر باشد که از فحاشی زیر پست اینستاگرامی روی سکوها حاضر شده‌اند و کلماتی به کار می‌برند که لایق هیچ کدام از بازیکنان این تیم نیست و در این برهه نخواهد بود، چرا که آنها نماینده هواداران میلیونی این تیم نیز محسوب نمی‌شوند.

تگ ها


اخبار روز پرسپولیس لیگ برتر خلیج فارس فوتبال