پرسپولیس! این استقلال را آن استقلال ببین

استقلال تاجیکستان که در مرحله گروهی آسیا شگفتی آفریده بود حال مقابل فینالیست فصل گذشته با اعتماد به نفس فوق العاده‌ای صف آرایی کرده است....

به گزارش "ورزش سه"، کمتر از چهارماه پیش بود که شاید برای اولین بار نام استقلال تاجیکستان را شنیدیم که موفق شده جواز حضور در مرحله گروهی لیگ قهرمانان آسیا را برای نخستین بار به دست آورد. استقلالی که قرمز می‌پوشید و سرخ‌های شباب الاهلی و آبی‌های الهلال را حسابی به دردسر انداخت و بالاتر از آنها به عنوان صدرنشین صعود کرد. تیمی از لیگ ده تیمی تاجیکستان که از روزی که معلوم شد باید با فینالیست فصل قبل یعنی پرسپولیس مصاف کنند خود را آماده این مصاف حساس کرده‌اند. تیمی که در یک جو و زمین متفاوت به پیروزی و صد البته بردهای پرگل خو گرفته و مقابل الهلال هم علاوه بر انتقام شکست سه گله سه روز قبل خود مهم‌ترین پیروزی تاریخ باشگاه خود را به دست آورد.

استقلال تاجیکستان در بازی اول مبهوت ستاره‌های آبی پوش الهلال بود و خیلی زود هم مات آن‌ها شد. الهلال بدون استرس مدام موقعیت سازی می‌کرد و پشت سر هم آن‌ها را هدر می‌داد اما در نهایت در همان نیمه اول به گل رسیدند.  استقلال در دقیقه چهل بالاخره به خودش آمد و در میان آرایش دفاعی از هم گسیخته الهلالی‌ها که در تصویر واضح است تنها با سه بازیکن و کمترین لمس توپ کار را به تساوی کشاند. حرکت از لب خط نظروف و رساندن توپ به منوچهر جلیلوف کافی بود تا او با یک چرخش حرفه‌ای توپ را به وحدت هانونوف برساند تا او به شوتی سر ضرب دروازه الهلال را باز کند و روشن کننده این موضوع باشد که می‌توانند به الهلال گل بزنند.

شش بازیکن الهلال در بازی اول در صحنه گل تاجیک‌ها حضور دارند و کوچکترین مزاحمتی برای سه بازیکن طراح گل استقلال ندارند و قرمزها با استفاده از حفره‌های دفاعی به تیم پرستاره الهلال گل زدند. البته الهلالی‌ها در نیمه دوم بازی رفت دو گل به ثمر رساندند و موقعیت‌های متعددی هدر دادند تا با سه گل برنده شوند.

تاجیک‌ها برای خود باوری تنها سه روز زمان لازم داشتند. آنها در بازی دوم بازهم در دقایق اول کم تمرکز بودند و درست پیش از گل گومیس بود که گزارشگر انگلیسی زبان می‌گوید: "الهلال امروز درخشان ظاهر شده"! آنها در دقیقه ۲۴ به گل می‌رسند و جوری خوشحالی می‌کنند که انگار از یک برد پرگل دیگر با خبرند؛ اما داستان برعکس می‌شود و یک تراژدی با هوشمندی بازیکنان جوان استقلال تاجیکستان و بی خیالی الهلالی‌ها ساخته می‌شود.

در دقیقه ۳۸ یک پرتاب اوت کوتاه و رساندن توپ به کاپیتان علیشهر جلیلوف کافی‌ است که او با حفظ توپ، ارسالی زمینی و کم نقص انجام دهد تا دروازه الهلال برای نخستین بار توسط منوچهر جلیلوف فرو بریزد. در این گل هم مثل تک گل بازی قبل تاجیک‌ها، شش آبی پوش در صحنه حاضرند اما تنها سه بازیکنی که دور آنها دایره کشیده شده برای پس‌گیری توپ تلاش می‌کنند و نفوذ همزمان سه بازیکن سرخ‌ آنها را در موقعیت فوق‌العاده گل‌زنی قرار می‌دهد. جالب تر اینکه سویروف هم مانند منوچهر برای گل‌زنی تکل می‌رود و پشت سر این دو هم صفروف برای رسیدن توپ کمین کرده است.

 گل دوم تاجیک‌ها روی سرعت علیشهر جلیلوف کاپیتان تکنیکی آن‌ها و انتقال سریع توپ از دفاع به حمله و رساندن دوباره توپ به منوچهر جلیلوف به ثمر رسید. شوت فوق‌العاده منوچهر از پشت محوطه باعث شد قهرمان پیشین آسیا بازنده راهی رختکن شود.

اما این پایان شب افتضاح دفاع الهلال نبود. آنها انگار هنوز هم بازی را جدی نگرفته بودند و دو سانتر پی در پی از قرمزهای استقلال با به ثمر رسیدن گل سوم درس بزرگی به الهلال داد. شاید مدافع استقلال که در حال فرستادن توپ به نزدیک محوطه الهلال است فکرش را نمی‌کرد این ضربه بلند پاس گل باشد! توپ این مدافع به شماره ۵۵ یعنی منوچهر صفروف می‌رسد و او با سانتر کردن توپ، گل سوم تیمش را به ثمر می‌رساند.

گل چهارم به الهلال اما از ویژگی‌های رستم تاجیک‌ها پرده بر می‌دارد. رستم سویروف شماره ۹ این تیم با گرفتن توپ یک تنه به قلب خط دفاع پر تعداد الهلال زده و سر بزنگاه توپ را به تنها هم تیمی حاضرش در آن صحنه پاس می‌دهد تا منوچهر صفروف هم مانند منوچهر جلیلوف دبل کرده باشد.

این طوفان در کمتر از یک ربع برپا شد. شش دقیقه انتهایی نیمه اول و هشت دقیقه ابتدایی نیمه دوم کافی بود تا الهلال چهارتایی شود و بعد از آن هر چه زدند به در بسته خورد و مدافعان با روحیه استقلال مانع از کم کردن اختلاف گل می‌شدند.


از پنج گلی که الهلال دریافت کرد چندین نکته مشهود است. آنها به خیال اینکه بازی ساده‌ای دارند پا به این دیدار گذاشتند و حسابی غافل‌گیر شدند که یحیی و تیمش از این جهت کاملا توجیه هستند و می‌دانند که بازی اصلا ساده نیست. از طرف دیگر تکنیک فوق العاده کاپیتان علیشهر و همچنین تمام کنندگی منوچهر جلیلوف می‌تواند خط دفاع پرسپولیس را آزار دهد. 

همچنین حامد لک نیز باید خود را برای دوئلی حساس و مهار شوت‌هایی برق آسا آماده کند چرا که به جز گل سوم که روی سانتر وارد دروازه شد، تمامی گل‌های تاجیک‌ها با شوت‌هایی سر ضرب و با دقت بالا به ثمر رسیده است. پرسپولیس باید مراقب ضد حملات نیز باشد چرا که بازیکنان این تیم در انتقال توپ مهارت خاصی دارند. در نهایت انتظار یک بازی مهیج و متفاوت را در دیدار پرسپولیس و استقلال تاجیکستان داریم. آنها با اعتماد به نفس بالا در خانه بازی خواهند کرد و دوست ندارند اولین حضورشان در لیگ قهرمانان را با حذف در اولین مرحله حذفی به پایان برسانند. از طرف دیگر یحیی خوب می‌داند که بدن‌های تاجیک‌ها در شرایط مسابقه است و تیم او تازه از بدن‌سازی خارج شده؛ پس باهوش بازی کردن و استفاده حداکثری از موقعیت‌ها می‌تواند پرسپولیس را به مرحله بعد برساند.

*حسین بزرگی

تگ ها


استقلال تاجیکستان الهلال عربستان فوتبال ایران پرسپولیس AFC Champions League فوتبال