پرسپولیس با و بدون ترابی؛ تفاوت از زمین تا آسمان

تاثیر بازگشت مهدی ترابی به ترکیب سرخپوشان آنقدر مشهود و اثرگذار بوده که شیوه تیمِ یحیی گل محمدی را به طور کامل تحت تاثیر حضور خود قرار داده است....

به گزارش "ورزش سه"، مهدی ترابی بازیکن ارزشمند تیم ملی و باشگاه پرسپولیس پس از بازگشت دوباره به ترکیب سرخپوشان همانطور که انتظار می رفت بسیار تاثیرگذار ظاهر شده؛ او در چهار بازی اخیر خود با سرخپوشان ۲ بار پاس گل داده و یکبار هم برای تیمش در جریان پیروزی ۲ بر ۱ برابر نفت مسجد سلیمان گلزنی کرده و در حملات پرسپولیس همواره رد پای او قابل مشاهده است.


به همین بهانه با فرزاد حبیب اللهی که به عنوان آنالیزور در دوران حضور برانکو روزهای بسیار موفقیت آمیزی را با پرسپولیس تجربه کرده تماس گرفتیم و از او خواستیم به صورت فنی تر در مورد نقش مهدی ترابی و تاثیری که این بازیکن روی شیوه بازی سرخ ها داشته است، صحبت کنیم. حبیب‌اللهی در واکنش به این سوال حرف هایش را با یادآوری دوران حضور کالدرون در پرسپولیس آغاز کرد و گفت:« موثرترین مهره پرسپولیس با کالدرون مهدی ترابی بود. پرسپولیس با کالدرون چند سیستم عوض کرد و در نهایت به فرمی رسید که ترابی در آن سیستم به عنوان هافبک چپ بازی می کرد و در آن پست ترابی تبدیل شد به موثرترین بازیکن هجومی پرسپولیس در لیگ؛ البته در کنار قایدی. او با حرکاتی که ما را یاد بازیکنانی مثل ریبری و روبن می انداخت. توپ را به عرض می آورد و ضربه آخر می زد. 


آنالیزور سابق سرخپوشان پایتخت ادامه داد:« در نیم فصل دوم لیگ نوزدهم هم همچنان مهدی ترابی مهم ترین مهره هجومی بود. با جدایی این بازیکن هر چند پرسپولیس به فینال آسیا رفت ولی مجبور شد شکل بازی اش را تغییر دهد؛ چون احسان پهلوان طور دیگری بازی می کرد. البته این موضوع به این مفهوم نیست که احسان بازیکن بدی است. در واقع پس از جدایی مهدی ترابی اثرگذاری در حملات بین بازیکنان تقسیم شده بود. به عنوان مثال رئال مادرید در دوران حضور رونالدو بیشتر شیوه بازی را طوری تنظیم می کرد که توپ ها به رونالدو برسد  و سیستم هجومی رئال مادرید فردی بود، ولی برخی تیم ها مشارکتی هستند و در حملات توپ ها میان همه بازیکنان هجومی تیم تقسیم می شود.» 


فرزاد حبیب اللهی سپس حرف هایش را از سر گرفت و اضافه کرد:« پرسپولیس بدون ترابی شکل بازی مشارکتی داشت ولی همین بازی دیروز مشخص شد ترابی که آماده شده و شرایط خوبی پیدا کرده، دوباره پرسپولیس حملاتش متمایل به چپ شده. ترابی روی گل کنعانی زادگان اثر اول را گذاشت و در طول بازی هم چند موقعیت خوب از او مشاهده کردیم؛ ضمن اینکه بیشتر بازی را در سمت چپ می دیدیم و پاس‌های آخری که ترابی در میان دو دفاع میانی حریف یا بین دفاع میانی یا دفاع راست ارسال می کرد، مشهود بود. سپرسپولیس با مهدی ترابی دوباره تبدیل به تیمی شده که یک بازیکن برجسته دارد و بخش هجومی تیم به او وابسته است.» 

منطقه چپ زمین منطقه دلخواه مهدی ترابی به شمار می رود؛ جایی که او  با دریبل‌ها، پاس‌ها و حرکات عمقی و عرضی و درنهایت شوت های سنگینی که می زند، حسابی تیم حریف را به دردسر می اندازد.


آنالیزور سابق پرسپولیس حرف هایش را اینطور با اشاره به بهترین پستی که ترابی در آن کارایی دارد، جمع بندی کرد:«  ترابی ثابت کرده در پست هافبک چپ در آرایش ۲-۴-۴ عملکرد بسیار خوبی دارد و تا زمانی که ترابی آماده است، پرسپولیس را با همین آرایش خواهیم داد. در نیم فصل اول پرسپولیس هم در مورد گلزن اصلی کمبود داشت و هم بازیساز اصلی خودش را نمی شناخت و از سوی کادر فنی هر دوی این وظایف به احمد نوراللهی محول شده بود و کادر فنی پرسپولیس سعی داشت این مسئولیت را به نوراللهی واگذار کند. حالا اما با آمدن مهدی ترابی هم در گلزنی موفق بوده است و هم در پست هافبک چپ وظیفه اصلی بازیسازی را انجام می دهد.» 


پرسپولیس حالا در شرایطی بار دیگر به رقابت های آسیایی بازگشته که با در اختیار داشتن مهدی ترابی شانس بسیار بالایی نسبت به رقبایش برای صعود از گروه و تکرار موفقیت های گذشته دارد و برای خیلی از هواداران پرسپولیس شاید این حسرت زنده شود که چرا ترابی رفت و در فینال آسیا نبود.

تگ ها


پرسپولیس تهران فوتبال ایران پرسپولیس لیگ برتر خلیج فارس فوتبال