پرسپولیس دقایق ابتدایی دستپاچه عمل کرد/قبول ندارم اولسان خسته بود

بازیکن و مربی پیشین تیم فوتبال پرسپولیس با تمجید از عملکرد این تیم در فینال لیگ قهرمانان آسیا، گفت: اگر ضربات پنالتی نبود، اولسان نمی‌توانست در جریان بازی به پرسپولیس گل بزند....

به گزارش خبرنگار مهر، تیم فوتبال پرسپولیس روز گذشته در فینال لیگ قهرمانان ۲۰۲۰ آسیا با نتیجه یک به ۲ برابر تیم اولسان هیوندای کره جنوبی شکست خورد و به عنوان نایب قهرمانی بسنده کرد.

رضا ترابیان که سابقه بازی و مربیگری در تیم فوتبال پرسپولیس و کار با یحیی گل محمدی را دارد، درباره مسابقه فینال به خبرنگار مهر گفت: قبل از شروع مسابقه همه یک جورهایی فکر می‌کردند تیم اولسان فوق العاده حرفه‌ای و خیلی فنی باشد. به نوعی همه از این تیم کمی ترس داشتند. شاید در ۱۰ - ۱۵ دقیقه ابتدایی مسابقه همین تفکر هم بر بازیکنان پرسپولیس حاکم بود. اولسان در این دقایق بازی سریع و تک‌ضربی انجام داد و حتی توانست توپ را به تیرک دروازه پرسپولیس بزند. بازیکنان پرسپولیس در دقایق ابتدایی یک مقدار دستپاچه عمل کردند اما بعد از آن با حفظ توپ و پاسکاری، نبض بازی را در اختیار گرفتند و تمرکز پیدا کردند.

مربی سابق تیم فوتبال پرسپولیس ادامه داد: وقتی پرسپولیس بازی را در اختیار گرفت، تیم اولسان عقب رفت و حتی در نیمه خودش دفاع کرد. هرچه پرسپولیس رو به جلو می‌رفت، بازیکنان اولسان هم عقب می‌رفتند. به نظرم پِرس خوب پرسپولیس باعث شده بود اولسان عقب بنشیند و در نهایت بازیکنان ما توانستند روی اشتباه آنها توپ‌گیری کنند و به گل برسند.

ترابیان به اتفاقات بعد از گل پرسپولیس و دو پنالتی به سود تیم اولسان اشاره کرد و گفت: گاهی در فوتبال داستان‌هایی پیش می‌آید که از کنترل کادر فنی و بازیکنان خارج است. پرسپولیس روی دستپاچگی دو پنالتی به اولسان داد. فکر می‌کنم خطای پنالتی اول به خاطر حرکت احساسی بازیکنان پرسپولیس و تلاش برای حفظ گل بود. در پنالتی دوم هم مهدی شیری یک مقدار آماتور عمل کرد. در این سطح از فوتبال نباید چنین اشتباهاتی رخ بدهد.

وی افزود: نمی دانم مهدی شیری در فشار بود که آن حرکت را انجام داد و یا فکر می‌کرد اگر توپ را با دست نزند، بازیکن اولسان گل می‌زند. شاید اگر شیری هزار بازی دیگر انجام بدهد، چنین اشتباهی مرتکب نشود. از یک طرف این اشتباه قابل توجیه نیست و از طرف دیگر نمی‌شود بازیکن را تحت فشار گذاشت. به هر حال تمام بازیکنان پرسپولیس تلاش خود را انجام دادند و گاهی زیر فشار مسابقه، اشتباهات عجیب و غریب سر می‌زند.

مربی و بازیکن سابق پرسپولیس با بیان اینکه این تیم قدرت خوبی برای انجام ضدحملات داشت، اظهار کرد: شاید اگر بازیکنان پرسپولیس گل اول را حفظ کرده بودند، در نیمه دوم و با جلو کشیدن تیم اولسان می‌توانستند به گل‌های دوم و سوم هم برسند. فضایی که تیم اولسان ایجاد می‌کرد این شانس را به پرسپولیس می‌داد تا با مهره‌های سرعتی و تکنیکی خود مثل مهدی عبدی، بشار رسن، سیامک نعمتی و امید عالیشاه به گل‌های بعدی برسد. در هر صورت همه اعضای پرسپولیس خوب کار کردند و هواداران باید از صعود تیمشان به فینال و بازی در این سطح از فوتبال آسیا خوشحال باشند.

ترابیان درباره افت تیم اولسان در نیمه دوم تاکید کرد: بعضی‌ها می‌گویند اولسان به دلیل بازی‌های قبلی خود خسته بود. من اصلاً این را قبول ندارم. بین بازی نیمه نهایی اولسان و حضور در فینال حدود یک هفته زمان وجود داشت. این دوره برای ریکاوری یک تیم حرفه‌ای کافی است. اولسان در فینال هم سرحال بود و تمام بازیکنانش را در اختیار داشت.

وی یادآور شد: به نظرم این پرسپولیس بود که مظلوم واقع شد. هم عیسی آل کثیر محروم شد و هم وحید امیری و احسان پهلوان در فینال نبودند. دست و پای پرسپولیس بسته بود اما با همین تیم و نفرات عملکرد در فینال خوب بود. مطمئن هستم اگر بازیکنان پرسپولیس خودشان دچار خطای پنالتی نمی‌شدند، اولسان در جریان بازی نمی‌توانست گلزنی کند. اگر پرسپولیس با برتری نیمه نخست را تمام می‌کرد، در نیمه دوم بدون اشتباه به زمین می‌آمد و تمام فضاها را روی اولسان می‌بست. پرسپولیس در انجام بازی بسته هم خیلی خوب کار می‌کند و با همین روش و روی ضد حملات به گل‌های بعدی می‌رسید.

ترابیان در پایان گفت: یحیی گل محمدی شخصیت بزرگی دارد و از نظر روحی و روانی قوی است. مطمئنم او دوباره خودش و پرسپولیس را می‌سازد. به نظرم پرسپولیس با قهرمانی دوباره در لیگ می‌تواند شروع خوبی داشته باشد و با تجربه بیشتر و یک نیمکت قوی‌تر حضور بهتری در لیگ قهرمانان خواهد داشت. موفقیت پرسپولیس را می‌توان از این نگاه هم دید که در طول سه سال، دو بار فینالیست آسیا شده است. بازیکنان پرسپولیس به این باور رسیده‌اند که می‌توانند یک پای فینال باشند که این از همه چیز مهمتر است.

تگ ها


تیم فوتبال پرسپولیس رضا ترابیان لیگ قهرمانان فوتبال آسیا تیم فوتبال اولسان هیوندای کره جنوبی یحیی گل محمدی