پرسپولیس-سایپا/ از 10 سال شکست ناپذیری سرخ ها تا گذشت 23 سال از نخستین دیدار دو تیم

دو تیم پرسپولیس و سایپا در حالی امروز به مصاف هم می روند که تنها سرمربی مشترک تاریخ دو باشگاه علی دایی بوده است ......

دو تیم پرسپولیس و سایپا در حالی امروز به مصاف هم می روند که تنها سرمربی مشترک تاریخ  دو باشگاه علی دایی بوده است.

به گزارش خبرنگار مدال، دو تیم پرسپولیس و سایپا روز شنبه در هفته دهم لیگ برتر مقابل یکدیگر صف آرایی خواهند کرد. نگاهی داشته ایم به آمار و نکات این دیدار از زوایای مختلف.

علی دایی، تنها مربی مشترک

تنها مربی مشترک در تاریخ 2 تیم سایپا و پرسپولیس، علی دایی بوده که با تیم سایپا قهرمان لیگ و با تیم پرسپولیس قهرمان جام‌حذفی بوده است.

بهترین برد سرخ ها

بهترین برد پرسپولیس برابر سایپا در لیگ برتر 2 بار با نتیجه 4 گله بوده است، یک بار در لیگ اول و یک بار در لیگ دوازدهم.

بردهای پرسپولیس تقریبا سه برابر سایپا

در تاریخ تقابل های دو تیم پرسپولیس و سایپا 22 برد برای سرخپوشان و 8 برد برای نارنجی پوشان به ثبت رسیده و 16 دیدار هم با نتیجه تساوی به پایان رسیده است.

برترین های دو تیم

جمشید شاه محمدی ومحسن خلیلی از نفرات برتری بوده اند که در بازی های بین 2 تیم پیراهن شماره 9 بر تن کرده اند. مهدی ترابی که در حال حاضر روز شنبه با شماره 9 تیم سایپا به میدان می رود از نیم فصل به جمع سرخ پوشان اضافه می شود تا سومین شماره 9 مشترک دو تیم باشد.

10 سال شکست ناپذیری 

پرسپولیس از سال 72 تا 82 به مدت 10 سال برابر تیم سایپا شکست نخورده است،در سال 72 سرخپوشان 3-1 ودر سال 82 با حساب 3-2 این باخت رخ داده است.

در انتظار شصت و دومین گل

در تاریخ بازیهای 2 تیم پرسپولیس 61 بار وسایپا 44 بار به هم گل زده اند وبر این اساس پرسپولیس 17 گل بیشتر وارد دروازه حریف کرده است.

به یاد 23 سال قبل...

اولین بازی پرسپولیس و سایپا 23 سال و 3 ماه قبل در مسابقات سوپرجام تهران برگزار شد. این دیدار با تساوی یک ـ یک برای 2 تیم به پایان رسید. در اولین بازی تاریخ 2 تیم، گودرز حبیبی سرمربی سایپا و علی پروین سرمربی تیم پرسپولیس بودند. اما اولین بازی 2 تیم در دوران لیگ حرفه ای در سال 80 یعنی 17 سال قبل برگزار شده است.

اولین برد برای سایپا بود

اولین برد در بازی‌های لیگ برتری 2 تیم در پاییز سال 1372 نصیب سایپا شد. سایپا در این بازی 1-3 برنده شد.

نخستین گلزنان

اولین گل تاریخ بازی‌های 2 تیم را فرامرز میرزایی برای سایپا و محمد اژدری برای پرسپولیس به ثمر رساندند.

نقاط مشترک دو تیم

مربیان زیادی هم بازیکنان پرسپولیس بوده و در کادرفنی سایپا به‌صورت سرمربی یا مربی حاضر بوده‌اند. محمد مایلی‌کهن، بیژن ذوالفقارنسب، سیدعلی افتخاری، علی دایی، جواد منافی، داود فنایی و ... گروهی از این دسته بودند.

نزدیک ترین فاصله

پرسپولیس و سایپا در لیگ سال 72 نزدیک ‌ترین فاصله را به هم داشته‌اند. در این سال، سایپا قهرمان لیگ شد و پرسپولیس روی پله دوم قرار گرفت و جالب اینکه سرمربی وقت سایپا کسی نبود جز علی دایی.

ریشه دارترین ها

سایپا و پرسپولیس، جزو 5 تیم تاریخ لیگ‌برتر هستند که همواره در ادوار مختلف این بازی‌ها در مسابقات حضورداشته‌اند.

تاثیر انکارناپذیر پرسپولیسی ها

بزرگ‌ترین افتخارات سایپایی‌ها، یعنی 3 عنوان قهرمانی آنها در لیگ و یک قهرمانی در جام‌حذفی با حضور مربیان پرسپولیسی (بازیکن سابق پرسپولیس) به‌دست‌آمده است؛ دایی و ذوالفقارنسب این 2 نفر هستند.

وقتی کریمی خودش را معرفی کرد...

در بازی لیگ سال 77 که با برد یک بر صفر پرسپولیس به پایان رسید، علی کریمی زننده گل بود و با این گل خودش را به جامعه فوتبال ایران معرفی کرد. علی پروین بعدازاین بازی 2 تیم بود که عنوان کرد؛ این بازیکن علی کریمی از کریم باقری هم بهتر خواهد شد.

اولین انتقال

27 سال قبل اولین انتقال بین پرسپولیس وسایپا با حضور قنبرپور از سایپا به پرسپولیس رخ داد.

جای احمد نور خالی....

از پرسپولیسی های کنونی علی علیپور، کمال کامیابی نیا و احمد نوراللهی سابقه گلزنی با پیراهن پرسپولیس مقابل سایپا را در کارنامه دارند که از این جمع نوراللهی به دلیل مصدومیت در بازی پیش رو قادر به همراهی پرسپولیس نخواهند بود.

اهمیت بازی برای شاگردان برانکو

اهمیت این بازی آنجاست که سه امتیازش پرسپولیس را در جمع مدعیان بالانشین نگه می‌دارد و البته باید یادمان باشد که بعد از این بازی سخت، پرسپولیس باید در ژاپن به میدان برود. دیدار با کاشیما در فینال اما چیزی نیست که از اهمیت بازی با سایپا کم کند. برانکو و شاگردانش که گفته بودند همه‌ جام‌های امسال را می‌خواهند و با ۱۶ امتیاز در رده سوم جدول قرار گرفته‌اند، خوب می‌دانند مدعی ماندن‌شان در لیگ برتر چقدر به این سه امتیاز وابسته است و این یعنی قرار نیست پرسپولیس به بازیکنان اصلی‌اش استراحت بدهد. البته پروفسور بیش از آنکه نگران خستگی بازیکنانش باشد، احتمالا به زمین ناهموار ورزشگاه تختی فکر می‌کند و امیدوار است که هیچ پرسپولیسی‌ای این بازی را با آسیب‌دیدگی ترک نکند.   

چهره های ویژه

چهره‌ی ویژه سایپا: مهدی ترابی (9)- بازی کردن یا نکردن ترابی خودش سوال است. او فصل را با افت شروع کرد و می‌گویند فکرش پیش پرسپولیس است اما دایی هرگز روی نیمکت ننشاندش. این خودش بهترین توجیه است برای بازی دادن به بازیکنی که اگر مقابل تیم آینده‌اش بازی نکند، بقیه لیگ برتری‌ها شاکی خواهند شد.
چهره‌ی ویژه پرسپولیس: سیدجلال حسینی (4)- جدا از نقش پررنگ کاپیتان در استحکام بخشیدن به خط دفاع پرسپولیس، تقابل او با علی دایی را هم باید جدی بگیریم. سیدجلال نه فقط در سایپا بلکه در تیم نفت هم شاگرد علی دایی بود و حالا باید مقابل او و مهاجمانش بایستد و برای پیروزی پرسپولیس تلاش کند

زمین پر حاشیه تختی!

یکی از موارد مورد بحث در خصوص این بازی، ورزشگاهی است که باید دو تیم در آن به مصاف هم بروند که طبق اعلام باشگاه سایپا، ورزشگاه تختی تهران محل میزبانی آنها خواهد بود.
سایپا هفته گذشته در این ورزشگاه از استقلال تهران میزبانی کرد و بازی را با نتیجه 2 بر یک واگذار کرد. کیفیت چمن ورزشگاه تختی از سطح پایینی برخوردار بود و اعتراض‌هایی به همراه داشت ولی سایپایی‌ها مصر هستند از پرسپولیس هم در همین محل میزبانی کنند. بازیکنان سایپا در روزهای اخیر در این محل تمرین کرده تا با شرایط چمن این ورزشگاه آشنایی پیدا کنند.

نگاهی به جایگاه دو تیم

تیم سایپا هم اکنون با 14 امتیاز از 9 دیدار گذشته شان در رده هفتم قرار دارند و بدر صورت کسب 3 امتیاز این بازی امان دارد تا جایگاه سوم هم بالا بیایند. 
در آن سوی میدان تیم پرسپولیس با 8 بازی و کسب 16 امتیاز در جایگاه سوم جدول قرار دارند و برای باقی ماندن در کورش مدعیان نیاز زیادی به 3 امتیاز این بازی دارند.

تگ ها


پرسپولیس لیگ برتر خلیج فارس فوتبال