پرسپولیس متفاوت در لیگ هجدهم/گل نزدن بزرگ ترین نقطه ضعف سرخ ها

درست است که ما در ذهنمان برانکو ایوانکوویچ را یک مربی محتاط و دفاعی تعریف کردهایم اما این ادعای ما را نه خودش قبول دارد و نه آمار تایید میکند ......

درست است که ما در ذهن‌مان برانکو ایوانکوویچ را یک مربی محتاط و دفاعی تعریف کرده‌ایم اما این ادعای ما را نه خودش قبول دارد و نه آمار تایید می‌کند. اتفاقا برعکس، آمار و ارقام می‌گویند که پرسپولیس با برانکو به تیمی تهاجمی تبدیل شد و اوج گرفت. تیم برانکو در لیگ‌های پانزدهم، شانزدهم و هفدهم بهترین خط حمله را در اختیار داشته است.

به گزارش سایت مدال، از هفته بیست و ششم لیگ چهاردهم که این مربی کروات روی نیمکت پرسپولیس نشسته، قرمزها در مجموع ۱۵۴ گل به ثمر رسانده‌اند که اگر میانگین بگیریم، می‌شود 55/1 گل در هر بازی. جالب‌تر اینکه در این چهار سال، تیم پرسپولیس تحت هدایت ایوانکوویچ تنها ۱۱ بازی را بدون گل به پایان رسانده است. در ۱۰۰ بازی که برانکو در لیگ برتر روی نیمکت پرسپولیس نشسته، این تیم در ۸۹ بازی دروازه حریفان را گشوده و تنها در ۱۱ بازی نتوانسته گل بزند اما همان گلزنی ۸۹ درصدی هم آماری فوق‌العاده است برای پرسپولیس. البته نباید فراموش کرد که ۲ بازی از آن ۱۱ بازی بدون گل، در فصل جاری (مقابل استقلال خوزستان و نفت مسجدسلیمان) بوده و مشخص است که قرمزها در این فصل مشکل گلزنی دارند.

 در واقع این گل نزدن بزرگترین نقطه ضعف پرسپولیس لیگ هجدهم است. پرسپولیسی‌ که مهاجمانش به خوبی تغذیه نمی‌شوند و از طرفی بازی بسته حریفان هم کارشان را سخت‌تر کرده است اما در این سه سال آقای گل‌های لیگ برتر از همین تیم بوده‌اند. مهدی طارمی با ۴۰ گل زده (۲ گل در لیگ چهاردهم، ۱۶ گل در لیگ پانزدهم، ۱۸ گل در لیگ شانزدهم و ۴ گل در لیگ هفدهم) در زمان حضور برانکو در پرسپولیس از این حیث بهترین است. علی علیپور هم اگر چه از نظر گلزنی با ۲۶ گل زده، بعد از طارمی در رتبه دوم قرار دارد اما این مهاجم با ۹۱ بازی، بیشترین تعداد بازی را از زمان حضور برانکو در کارنامه دارد.جالب‌تر اینکه آمار گل زده پرسپولیسی‌ها از زمان حضور مرد کروات در این تیم، در خانه بهتر بوده است. تا پیش از تساوی بدون گل مقابل نفت مسجدسلیمان، آخرین بار که شاگردان برانکو ایوانکوویچ نتوانسته بودند در خانه گل بزنند، به ۷ ماه قبل و دیدار مقابل نفت تهران در لیگ هفدهم بازمی‌گردد. جایی که آنها نتوانستند دروازه تیم هومن افاضلی را باز کنند و مقابل زردها با تساوی بدون گل، متوقف شدند. پرسپولیس با ناکامی در بازی با نفت مسجدسلیمان، یکی از رکوردهای خودش را از دست داد اما همچنان گلزن‌ترین تیم است.

  از لیگ پانزدهم که برانکو ایوانکوویج از ابتدای فصل روی نیمکت سرخپوشان نشست، هیچ تیمی نتوانسته به اندازه پرسپولیس گل بزند. سرخ‌ها از لیگ پانزدهم تاکنون ۱۴۸ بار دروازه حریفان را باز کرده‌اند و این در حالی است که آمار گلزنی سایر تیم‌ها بعد از پرسپولیس بدین صورت است: استقلال (۱۳۶ گل)، سپاهان (۱۰۶ گل)، ذوب‌آهن (۱۲۷ گل) و تراکتورسازی (۱۱۱ گل).

در واقع این آمار است که باعث شده منتقدان مقابل پرسپولیس این فصل و گل‌نزدن‌هایش موضع بگیرند و بیراه هم نمی‌گویند چرا که با این گل نزدن‌ها، پرسپولیس در نهایت شانس قهرمانی را از دست خواهد داد. پرسپولیس از ابتدای فصل جاری تا پایان هفته چهارم، دو تساوی و دو برد کسب کرده و ۸ امتیازی است. حال آنکه این تیم در دو دیدار متوالی اخیر مقابل استقلال خوزستان و نفت مسجدسلیمان با تساوی بدون گل متوقف شده که این اتفاق خوبی برای پرسپولیس هجومی برانکو نیست. نه اینکه آنها هیچ موقعیتی ایجاد نکرده باشند اما خب در گلزنی موفق نبودند و در واقع زنگ خطر را برای پرسپولیس به صدا درآوردند.

پرسپولیس محروم برانکو تا نیم‌فصل که ستاره‌هایش - که البته تضمینی برای موفقیت‌شان نیست- بیایند، باید با همین تیم گل‌نزن روزگار بگذراند و اگر قرار به گل نزدن باشد، چه بهتر که از همین امروز قید قهرمانی را هم بزند. پرسپولیس حالا در آبادان باید با صنعت‌نفت دیدار کند. همان تیمی که در لیگ شانزدهم ترمز قرمزها را کشید و اجازه پیش‌روی بیشتر را به آنها نداد. هیچ بعید نیست که ورزشگاه آبادان هم با تنش و التهاب همراه باشد اما برای تیم قهرمان پرسپولیس هیچ بهانه‌ای قابل قبول نیست و قرمزها نباید اجازه بدهند که ناکامی‌شان در گلزنی به سه بازی برسد. /ایلنا

تگ ها


پرسپولیس لیگ برتر خلیج فارس فوتبال