پرسپولیس ناامید، شاهکار تاریخش را رقم می‌زند(عکس)

شاید این شکست برای پرسپولیس و هوادارانش قابل هضم نبود و آنها هیچ وقت فکر نمی کردند، بازی برگشت برآی انها در تاریخ جاودانه خواهد شد...

به گزارش مدال و به نقل از ورزش سه، ۲۵سال از روزی که پرسپولیسی ها خبر بدی را از قزاقستان شنیدند می گذرد. روزی که آنها در رقابت های لیگ قهرمانان آسیا منتظر شنیدن اخبار خوش از نبرد نماینده پر مهره ایران در برابر الیما قزاقستان داشتند و امید آنها به نا امیدی تبدیل شد.


اول شهریور سال ۱۳۷۵پرسپولیس در قزاقستان و در مرحله دوم لیگ قهرمانان آسیا باید به مصاف الیما می رفت.آنها در مرحله قبلی و در مصاف با کوپتداق ترکمنستان موفق شده بودند این تیم را در ترکمنستان با نتیجه یک بر صفر ببرند و با تساوی بدون گل در بازی برگشت به مرحله بعد بروند و حالا باید با تیمی دیگر از آسیای میانه بازی می کردند. در آن سالها زمان کمی از استقلال کشورهای آسیای میانه و تجزیه شوروی سابق می گذشت و قدرت این تیم ها متاثر از فوتبال شوروی با فوتبال شرق اروپا مقایسه می شد.


قهرمانی ازبکستان در رقابت های بازی های آسیایی سال ۱۹۹۴ که در سال ۱۳۷۳ برگزار می شد ،مصداق مناسبی از شروع خوب تیم های آن سالهای کشورهای تازه استقلال یافته شوروی سابق بود.


بازی پرسپولیس پرمهره که در آن سال از بازیکنان بزرگی همچون احمدرضا عابدزاده،مجتبی محرمی، علی دایی، کریم باقری ،مهدی مهدوی کیا، افشین پیروانی، رضا شاهرودی،مهرداد میناوند،ادموند بزیک،نعیم سعداوی و ... استفاده می کرد،برابر نماینده قزاقستانی ها با نتیجه سه بر صفر به نفع الیما در کشور قزاقستان به پایان رسید تا همه ناامید از صعود پرسپولیس به فکر معجزه در تهران باشند.


معجزه ای که یک هفته بعد با حمایت یکصد هزار نفر و بازی کم نظیر پرسپولیس رقم خورد و این تیم با نتیجه پنج بر صفر برابر حریف قزاقستانی پیروز شد و به مرحله بعد رفت. پرسپولیس بعد از صعود از این مرحله به مرحله  نیمه نهائی رقابت های جام باشگاه های آسیای آن سال رسید و بعداز شکست برابر پوهانگ استیلرز کره در دیدار رده بندی الزورا عراق را شکست داد و به مقام سوم آسیا رسید.

تگ ها


پرسپولیس تهران برگی از تاریخ فوتبال ایران پرسپولیس لیگ برتر خلیج فارس فوتبال