پرسپولیس و آمادگی ویژه بدنی برای سپاهان و دربی!

یحیی گل‌محمدی در لیگ قهرمانان آسیا به ۲۱ بازیکن در حالی فرصت بازی داد که ۱۳ بازیکن دقایق بیشتری را در زمین مسابقه سپری کردند....

به گزارش مدال و به نقل از ورزش سه، مرحله گروهی لیگ قهرمانان آسیا برای قرمزها در حالی به پایان رسید که این تیم با ۱۵ امتیاز صدرنشین شد و با بهترین عملکرد در مقایسه با دیگر تیم‌ها، راهی دور حذفی شد. این در حالی است که به اعتقاد بسیاری، این پرسپولیس پرستاره‌ترین پرسپولیس چند سال اخیر بود که مقابل الوحده، الریان و گوآ صف آرایی کرد و موفق شد نماینده هندوستان و قطر را دبل کند و یک برد هم از الوحده کسب کند.

این اولین بار از زمان ورود برانکو ایوانکوویچ بود که پرسپولیس از ۲ دروازه‌بان مختلف در مسابقات قاره‌ای استفاده کرد و علاوه بر گلر اول، دروازه‌بان ذخیره هم فرصت بازی پیدا کرد. در خط دفاعی، مجموعا ۷ بازیکن به میدان رفتند که سه تا در پست غیرتخصصی بازی کردند. یک خط جلوتر نیز ۷ چهره مهره های به کار گرفته شده بودند و در خط حمله هم نام ۴ بازیکن دیده می‌شود.

تیم فوتبال پرسپولیس ۵۴۰ دقیقه در لیگ قهرمانان آسیا ۲۰۲۱ به میدان رفت و در این بین محمدحسین کنعانی‌زادگان بیشترین فرصت را از کادرفنی سرخپوشان گرفت. پس از او نام احسان پهلوان دیده می‌شود و در رتبه‌های بعدی نیز مهدی ترابی، حامد لک و وحید امیری حضور دارند و نکته جالب این‌که مهاجمان پرسپولیس در بین ۵ نفر اول هم نیستند.

* دروازه‌بانان؛ اولین حضور رادو در قفس توری
حامد لک به عنوان دروازه‌بان اصلی تیم پرسپولیس در ۵ بازی برای سرخپوشان به میدان رفت تا در مجموع ۴۵۰ دقیقه فرصت بازی را پیدا کند. او فقط در دیدار برگشت مقابل گوآی هند روی نیمکت نشست که جانشین او رادوشویچ توانست در اولین بازی آسیایی، کلین شیت کند و به خصوص در دقایق آخر، جلوی ضربات بازیکنان گوآ را بگیرد. لک در بازی با الوحده موفق شد دروازه اش را بسته نگه دارد و از الریان، الوحده و گوآ در چهار بازی دیگر، ۴ گل دریافت کرد. با این حال پرسپولیس، همچنان در زمره بهترین خطوط دفاعی آسیایی قرار گرفت.

* خط دفاعی؛ چهار ستاره و سه بازیکن ذخیره
تیم پرسپولیس برای لیگ قهرمانان آسیا باتوجه به غیبت سعید آقایی به خاطر کرونا، با ترکیب سیامک نعمتی، سیدجلال حسینی، محمدحسین کنعانی‌زادگان و وحید امیری به میدان رفت. در این بین کنعانی که یک گل هم به ثمر رساند، ۵۲۲ دقیقه به میدان رفت و تنها ۱۸ دقیقه روی نیمکت نشست. او در تمام مسابقات به جز دیدار برگشت مقابل گوآ، تا آخر در جریان بازی حضور داشت و در برابر گوآ هم در دقیقه ۷۸ تعویض شد تا زوج شریفی و کامیابی‌نیا به عنوان دفاع وسط نقش آفرینی کنند. سیدجلال حسینی ۳۹۳ دقیقه بازی کرد و دو گل به ثمر رساند. او هر ۱۸۰ دقیقه دور رفت را بازی کرد و در دور برگشت به ترتیب ۴۵، ۷۸ و ۰ دقیقه در زمین حضور داشت. جانشین سیدجلال در بازی آخر، فرشاد فرجی بود.

در پست دفاع کناری،  وحید امیری که البته تغییر پست را هم تجربه کرد، ۴۴۰ به میدان رفت و سیامک نعمتی ۴۰۵ دقیقه. نکته جالب درباره نعمتی این است که او در ۵ دیدار به صورت تمام و کمال بازی کرد و یک دیدار مقابل گوآ را روی نیمکت سپری کرد.جانشین او در بازی با گوآ مهدی شیری بود. علی شجاعی در ۵ بازی فرصت نمایش توانایی‌هایش را داشت اما فقط یک بار فیکس بود و در دیگر مسابقات به عنوان بازیکن تعویضی به میدان رفت.

* خط میانی؛ تقسیم انرژی بین ۷ بازیکن
در خط هافبک پرسپولیسی‌ها اوضاع متفاوتی را تجربه کردند و ۷ بازیکن، بالای ۱۸۰ دقیقه فرصت بازی پیدا کردند. احمد نوراللهی که تورنمنت خیلی خوبی را هم نگذراند، فقط در بازی با الوحده ۹۰ دقیقه بازی کرد. اما کمال کامیابی‌نیا از بازی دوم به ترکیب اصلی اضافه شد و سه تجربه ۹۰ دقیقه ای را سپری کرد. میلاد سرلک دیگر هافبک دفاعی سرخپوشان در مجموع ۲۷۲ دقیقه بازی کرد و به نوعی غیبتش در بازی آخر سبب شد تا میانگین حدود ۴۵ دقیقه را ثبت کند. محمد شریفی دیگر هافبک دفاعی پرسپولیس در دو بازی فیکس بود و ۱۸۰ دقیقه در خط هافبک و دفاعی به کار گرفته شد.

از بین عناصر هجومی، احسان پهلوان بیشترین زمان بازی را به خود اختصاص داد و ۴۸۲ در زمین حضور داشت. پس از او مهدی ترابی ۴۷۶ دقیقه بازی کرد و سپس هم نام امید عالیشاه دیده می‌شود. اما مهدی ترابی باوجود شش دقیقه بازی کمتر، موثرترین بازیکن هجومی پرسپولیس بود.

* خط حمله؛ آمار جالب برای شهریار مغانلو
در خط حمله پرسپولیس مهدی عبدی، مهدی مهدیخانی، عیسی آل‌کثیر و شهریار مغانلو فرصت بازی داشتند. عبدی و مهدیخانی روی هم ۱۱۶ دقیقه بازی کردند و هیچگاه فیکس نشدند و روی گل ها نیز تاثیری نداشتند. نکته جالب این است که شهریار مغانلو هرگز تا آخر بازی در زمین نماند و بهترین رکوردش را در بازی آخر ثبت کرد که در دقیقه ۷۸ از زمین خارج شد.


عیسی آل کثیر اما در بازی برگشت مقابل الوحده و الریان فرصت ۹۰ دقیقه ای داشت. وی در دو بازی ابتدایی مقابل الوحده و الریان، به عنوان بازیکن تعویضی وارد ترکیب شد و سپس در ترکیب اصلی قرار داشت و در نهایت تورنمنت را با چهار بازی فیکس و ۳۶۸ دقیقه به پایان رساند.

ترکیب اصلی پرسپولیس بر اساس تعداد دقایق بازی: حامد لک (۴۵۰)، محمدحسین کنعانی‌زادگان (۵۲۲)، سیدجلال حسینی (۳۹۳)، سیامک نعمتی (۴۰۵)، وحید امیری (۴۵۰)، کمال کامیابی‌نیا (۳۲۸)، میلاد سرلک (۲۷۲)، مهدی ترابی (۴۷۶)، احسان پهلوان (۴۸۲)، عیسی آل کثیر (۳۶۸) و شهریار مغانلو (۳۷۴).

۱۰ بازیکن دیگر پرسپولیس به ترتیب دقایق حضور: امید عالیشاه (۴۰۳)، احمد نوراللهی (۲۶۸)، محمد شریفی (۱۸۰)، مهدی شیری (۱۴۰)، علی شجاعی (۱۳۲)، بوژیدار رادوشوویچ (۹۰)، مهدی عبدی (۶۴) و مهدی مهدیخانی (۵۲).

البته باید توجه داشت که بازیکنی مثل امید عالیشاه در تمام بازی ها به میدان رفت یا اگر مصدومیت هافبک‌های دفاعی در بازی آخر نبود، ممکن است نظم تازه ای در این جدول شکل می‌گرفت.

نکته مهم این است که کادرفنی سرخ‌ها در طول بازی‌های مرحله گروهی لیگ قهرمانان آسیا از ۲۱ بازیکن استفاده کرد و زمانی مطلوب را به همه آن‌ها اختصاص داد تا نوعی تقسیم انرژی صورت بگیرد و با این شرایط، می‌توان انتظار داشت که بازیکنان از نظر بدنی تحلیل نرفته و آماده ادامه مسابقات لیگ باشند.

بیشتر بخوانید:

خلیلی: یک خط حمله مهارنشدنی در انتظار پرسپولیس است

تشریح آخرین وضعیت مصدومان پرسپولیس توسط حقیقت

 

 

تگ ها


پرسپولیس تهران فوتبال ایران پرسپولیس لیگ برتر خلیج فارس فوتبال