پرسپولیس و استقلال ۳۸۰ میلیارد بدهی دارند

معاون سازمان خصوصی سازی در گفتگویی تلفنی با شبکه ورزش توضیحاتی در ارتباط سرمایه ها و میزان بدهکاری دو تیم پرطرفدار پایتخت ارائه داد....

به گزارش "ورزش سه"، ابوالقاسم شمسی معاون سازمان خصوصی سازی در گفت‌وگو با برنامه "ورزش تعطیل نیست" درباره واگذاری باشگاه‌های پرسپولیس و استقلال گفت: بحث واگذاری این دو باشگاه ۱۰-۱۲ سال است که به صورت جدی مطرح می‌شود ولی تاکنون به سرانجام نرسیده است.

وی ادامه داد: ما در حال حاضر یک شرکت فرهنگی ورزشی استقلال تهران (سهامی خاص) داریم که سرمایه آن ۱۰ میلیون تومان است و از طرفی باشگاه پرسپولیس را با سرمایه یک میلیون تومان داریم. وضعیت فعلی این دو باشگاه به این صورت است که هر دو باشگاه یک زیان انباشته قابل توجهی دارند.
معاون سازمان خصوصی سازی اظهار داشت: در آخرین صورت‌های مالی که در ۳۱ تیرماه سال ۹۸ به تصویب مجمع هم رسیده است، زیان انباشته باشگاه استقلال ۱۵۵ میلیارد تومان است و بدهی‌های آن ۱۹۰ میلیارد تومان. عمده بدهی آن بدهی مالیاتی است که ۵۶ میلیارد است. همان‌طور که می‌دانید این باشگاه‌ها حداقل دو سال قبل از واگذاری باید سودده باشند که خوشبختانه باشگاه استقلال سال گذشته سودده بوده است.

شمسی راجع به دارایی‌های باشگاه استقلال گفت: این باشگاه چهار مورد دارایی دارد که یکی از آن‌ها ساختمان دفتر مرکزی واقع در سعادت آباد است و دیگری ورزشگاه شهید مرغوبکار است. اخیراً با پیگیری‌هایی که صورت گرفت، کمپ اختصاصی مرحوم ناصر حجازی هم به‌زودی به باشگاه استقلال واگذار می‌شود.
وی راجع به باشگاه پرسپولیس نیز عنوان کرد: این باشگاه در سال ۸۳ تبدیل به شرکت سهامی عام شد و سرمایه این شرکت یک میلیون تومان است. ضمن اینکه این باشگاه متعلق به وزارت ورزش و جوانان می‌باشد.

شمسی راجع به بدهی‌های باشگاه پرسپولیس نیز بیان کرد: سود و زیان انباشت شده شرکت، ۱۳۵ میلیارد تومان است و جمع بدهی‌های آن مشابه باشگاه استقلال ۱۹۰ میلیارد است. عمده بدهی باشگاه پرسپولیس ۷۵ میلیارد تومان است. هر دو باشگاه ۳۸۰ میلیارد تومان بدهی دارند که تقریباً ۱۳۰ میلیارد تومان آن بدهی مالیاتی است.
معاون سازمان خصوصی‌سازی، راجع به دارایی‌های باشگاه پرسپولیس اظهار داشت: باشگاه پرسپولیس هم یک ساختمان دفتر مرکزی دارد و علاوه‌بر آن ورزشگاه درفشی‌فر هم جزو دارایی‌های این باشگاه محسوب می‌شود. ما در جلسه اخیرمان مطرح کردیم که یک مجموعه ورزشی دیگر را هم به این باشگاه بدهیم. دو دستگاه آپارتمان هم در فرمانیه دارد که قبلاً به باشگاه هدیه داده شده بود.


وی با اشاره به اینکه این دو باشگاه درآمدهای زیادی هم داشته‌اند، گفت: ۷۰-۸۰ درصد درآمدهای این باشگاه‌ها متعلق به اسپانسرها است و از سازمان لیگ هم بابت بلیت‌فروشی‌ها درآمدزایی می‌کنند.
شمسی ادامه داد: سال ۹۳ هیئت واگذاری یک بحثی را مطرح کرده بود که به جای واگذاری دو شرکت بیاییم یک برند و یک مجموعه ورزشی را جدا کنیم و آن را واگذار کنیم. آن کار انجام و ارزیابی شد و حتی مزایده آن هم انجام شد، منتها اهلیت آن خریداری که مزایده را برده بود تأیید نشد و در نتیجه مزایده عملیاتی نشد. پس از آن اتفاق، هیئت وزیران مردادماه سال ۹۴ آمد آن را از فهرست واگذاری‌ها خارج کرد، اما مجدداً دولت محترم در آذرماه سال ۹۷ آن مصوبه قبلی خود را لغو کرد و این دو باشگاه فرهنگی ورزشی را به فهرست واگذاری‌ها اضافه کرد.


وی بیان کرد: در قانون بودجه سال ۹۸ حکمی آورده شد که سازمان خصوصی سازی و وزارت ورزش و سازمان بورس با همکاری هم بتوانند این دو باشگاه را تا پایان سال ۹۸ از طریق بازار پایه واگذار کنند، منتها این اتفاق هم بنا به دلایلی امکان‌پذیر نشد. پس از آن به صورت جدی از مهرماه سال ۹۸ تاکنون جلسات واگذاری این باشگاه‌ها دارد برگزار می‌شود.


شمسی درباره اینکه به چه صورت قرار است سهام این باشگاه‌ها عرضه شود، اظهار داشت: وزارت ورزش و جوانان تاکنون همراهی خوبی داشته است. در جلساتی که برگزار می‌شود بعضاً سه نفر از معاونین محترم وزیر ورزش حضور پیدا می‌کنند ولی از طرف باشگاه‌ها بنا به دلایلی همکاری‌ها خیلی کند پیش می‌رود. قرار شده که جلسات تا اطلاع ثانوی روزهای سه‌شنبه در دفتر خود وزیر ورزش برگزار شود. اگر همکاری لازم صورت بگیرد، پیش‌بینی ما این است که بتوانیم عرضه اولیه را در شهریورماه داشته باشیم که عرضه اولیه تا ۱۰ درصد خواهد بود. مابقی آن نیز تصمیمی است که هیئت واگذاری بعداً خواهد گرفت.


معاون سازمان خصوصی سازی با اشاره به اینکه ما استقبال می‌کنیم هوادران هم بتوانند در مدیریت باشگاه سهم داشته باشند، عنوان کرد: در صورتی هوادران می‌توانند از سهمی برخوردار شوند که تشکل داشته باشند. هم پیشکسوتان می‌توانند در خرید سهام شرکت کنند و هم کانون هوادران.

شمسی درباره قیمت‌گذاری این دو باشگاه بیان کرد: قیمت برند باشگاه پرسپولیس نهایی شده ولی قیمت برند باشگاه استقلال هنوز نهایی نشده است. قیمت آن‌ها در بورس شناور مشخص خواهد شد. قطعاً قیمت این دو باشگاه ممکن است با هم تفاوت داشته باشند.
وی با اشاره به اینکه بحث اهلیت مدیران باشگاه‌ها را وزارت ورزش تعیین می‌کند، اظهار کرد: یک بحثی را هم هئیت واگذاری دارد که آن بحث بررسی اهلیت مشتریان استراتژیک و مدیران است. این بحث یک چارچوب و دستورالعملی دارد و قطعاً در آن قالب آن دستورالعمل به اهلش واگذار خواهد شد.


معاون سازمان خصوصی‌سازی در پاسخ به این سوال که سودده شدن باشگاه‌ها را چگونه پیش‌بینی می‌کنند، گفت: بیشتر بحث شفافیت است. اگر شفافیت وجود داشته باشد، باشگاه‌ها برای درآمدزایی قابلیت‌های بسیار خوبی دارند.
شمسی با اشاره به اینکه ۱۰۰ درصد سهام باشگاه‌ها همین ابتدا در اختیار خریداران قرار نمی‌گیرد، عنوان کرد: ابتدای کار ۱۰ درصد سهام‌ها واگذار می‌شود و بعد هیئت واگذاری و دولت تصمیم می‌گیرند که چطور و چه زمانی سهام‌ها را واگذار کنند.

وی درباره نحوه انتخاب هیئت مدیره باشگاه‌ها پس از واگذاری گفت: در عرضه اولیه قطعاً هیئت مدیره را دولت انتخاب می‌کند ولی اگر یک سبد واگذار شود، آن‌ها می‌توانند یک هیئت مدیره انتخاب کنند. اگر کسی ۹۰ درصد سهام را بخرد، می‌تواند تمام هئیت مدیره را خود انتخاب کند.


شمسی در پایان خاطرنشان کرد: ما در سازمان خصوصی‌سازی و هیئت واگذاری استقبال می‌کنیم که باشگاه‌ها به اهل خودش واگذار شود و پیشکسوتان و هوداران هم در مدیریت این باشگاه‌ها سهم داشته باشند.

تگ ها


استقلال تهران پرسپولیس تهران