پرسپولیس و تراکتورسازی از نگاه آمار

آمار و ارقام و تاریخچه تقابلهای دو تیم پرسپولیس و تراکتورسازی بررسی شده است دو تیم پرسپولیس و تراکتورسازی در هفته هفدهم لیگ برتر در روز ......

آمار و ارقام و تاریخچه تقابلهای دو تیم پرسپولیس و تراکتورسازی بررسی شده است

دو تیم پرسپولیس و تراکتورسازی در هفته هفدهم لیگ برتر در روز جمعه و در ورزشگاه آزادی به مصاف هم می روند. نگاهی داشته ایم به آمار و نکات این دیدار.
نبرد شماره ۲۰

دو تیم پرسپولیس و تراکتورسازی در تاریخ بازی های لیگ برتر تا به امروز ۱۹ بار به مصاف هم رفته اند که در این بازی ها هردو تیم صاحب ۸ پیروزی شده اند و سه رویارویی دو تیم نیز با نتیجه مساوی به پایان رسیده است.

نخستین دیدار

اولین بازی دو تیم در ۲۹ فروردین‌ماه ۵۴ در تهران برگزار شد که با دو گل جهانگیر فتاحی و یک گل از صفر ایرانپاک با پیروزی قاطع ۳ بر صفر پرسپولیس در تاریخ بازیهای دو تیم به ثبت رسید. اولین بازی دو تیم در لیگ حرفه ای نیز در هفته دوم نخستین دوره لیگ برتر رقم خورد

باخت تراکتور در فصل تلخ

یکشنبه ۲۷ آبان سال ۸۰ این پرسپولیس بود که با گل رضا جباری میزبانش را در ورزشگاه باغشمال شکست داد. قرمزهای تهران در بازی برگشت آن سال هم ۲۱ اسفند۸۰ با گل‌های سهراب انتظاری و اسماعیل حلالی با نتیجه ۲ بر یک حریف را مغلوب کردند. تراکتورسازی در پایان آن فصل به دسته اول سقوط کردند و پس از ۷ سال به لیگ برتر بازگشت.

جدال بعد از هشت سال

دوشنبه ۴ آبان ۸۸ دو تیم بار دیگر به مصاف یکدیگر رفتند. این دیدار با قضاوت هدایت ممبینی و با حضور ۶۰ هزار هوادار در ورزشگاه آزادی تهران برگزار شد و مجتبی زارع در دقیقه ۶۰ و هوار ملأ محمد در دقیقه ۸۶ دو بار دروازه تراکتورسازی را باز کردند تا گل ثانیه های پایانی فرهاد خیرخواه هم نتواند مانع از شکست تراکتورسازی در این دیدار شود.

بهترین نتایج دو تیم

بهترین نتیجه پرسپولیس مقابل تراکتورسازی پیروزی پنج بر دو در سال ۷۸ و ۴ بر ۱ در سال ۷۰ است و بهترین پیروزی تراکتورسازی دو نتیجه مشابه ۴ بر ۱ برابر پرسپولیس در لیگ یازدهم و لیگ چهاردهم است.

نتایج دو تیم در لیگ حرفه ای با میزبانی پرسپولیس

پرسپولیسی ها تا کنون ۹ بار میزبان تراکتور بوده اند که حاصل آن ۵ برد، ۳ باخت، یک تساوی، ۱۱ گل زده، ۸ گل خورده و ۱۶ امتیاز می شود

کارنامه دو تیم در لیگ حرفه ای با میزبانی تراکتور

پرسپولیسی ها تا کنون ۱۰ بار میهمان تراکتور بوده اند که حاصل آن ۵ باخت، ۳برد، ۲تساوی، ۵ گل زده، ۱۱ گل خورده و ۸ امتیاز می باشد.

۲۷ امتیاز تراکتور از تقابل پرسپولیس

تراکتورسازان در لیگ حرفه ای تا کنون از ۱۹ تقابل گذشته مقابل پرسپولیس ۲۷ امتیاز کسب کرده اند که ۱۷ امتیاز در بازی هایی که میزبان بوده و ۱۰ امتیاز هم در بازی هایی که میهمان بوده اند به دست آمده است.
پیوس بهترین گلزن

فرشاد پیوس با ۹ گل زده بهترین عملکرد را در این دیدار  داشته است؛ تیم پرسپولیس در ۱۵ آذرماه ۱۳۷۰ در ورزشگاه تختی تبریز با نتیجه چهار بر یک تیم تراکتور‌سازی را شکست داد و زننده هر چهار گل تیم میهمان فرشاد پیوس بود.
نفرات مشترک

علی باغمیشه، ناصر فرشباف، یونس باهنر، اسماعیل حلالی، ابوالفضل حاجی‌زاده، محمد نصرتی، نبی‌الله باقری‌ها، قاسم دهنوی و سیدمهدی سید‌صالحی از تیم تراکتورسازی به صورت مستقیم به تیم پرسپولیس تهران پیوسته‌اند.عباس کارگر و کریم باقری بازیکنانی هستند که ابتدا برای تراکتور بازی کرده و بعدها پیراهن پرسپولیس را بر تن کرده‌اند.
کارگر از تراکتور به هما رفته و از هما به تیم پرسپولیس پیوسته است؛ کریم باقری نیز از تراکتورسازی به تیم کشاورز تهران ملحق شده و بعد از سه فصل حضور در این تیم روانه پرسپولیس شده است.فرهاد خیرخواه، کریم انصاری‌فرد، علی کریمی، محمد نصرتی و جواد کاظمیان بازیکنانی هستند که به صورت مستقیم از پرسپولیس به تراکتورسازی پیوسته‌اند. فرزاد آشوبی نیز سابقه پوشیدن پیراهن دو تیم را دارد.
فرشاد احمدزاده نیز که بازیکن تیم های پایه پرسپولیس بوده، پس از پشت سرگذاشتن دوران خدمت خود در تیم تراکتورسازی بار دیگر به پرسپولیس بازگشته و این فصل در پرسپولیس مشغول به بازی است و در زمره نفراتی جای می گیرد که سابقه پوشیدن پیراهن هر دو تیم را داشته اند. ناگفته نماند که از بازیکنان پرسپولیس نیز رضا وطن‌خواه و فرشاد پیوس و یحیی گل محمدی سابقه رهبری تیم تراکتورسازی را داشته‌اند.

اولین باخت یحیی مقابل پرسپولیس در کسوت مربیگری

یحیی در اواخر لیگ هفتم در سال ۱۳۸۷ در شرایطی که بازیکن صبا باتری بود در اواخر لیگ پس از اخراج محمدحسین ضیایی مربی- بازیکن صبا شد و در هفته ماقبل پایانی به مصاف پرسپولیس رفت. این دیدار با نتیجه ۴ بر یک به سود سرخپوشان تهرانی به پایان رسید تا اولین تقابل یحیی با پرسپولیس با شکستی سنگین برای این مربی همراه شود.

چهار برد یحیی در تقابل با پرسپولیس

در رقابت های لیگ برتر، گل محمدی با سه تیم صبای قم، نفت تهران، ذوب آهن و تراکتورسازی مقابل پرسپولیس قرار گرفته و ۴ برد، ۳ باخت و ۲ تساوی حاصل کار او بوده است.
یحیی گل محمدی در دیدار رفت لیگ دوازدهم در ورزشگاه آزادی با دو گل مقابل پرسپولیس پیروز شد. در دور برگشت، گل محمدی هدایت پرسپولیس را بر عهده داشت. در لیگ برتر سیزدهم، یحیی گل محمدی با تیم نفت تهران یک پیروزی یک بر صفر و یک تساوی بدون گل برابر پرسپولیس به دست آورد. در لیگ چهاردهم، گل محمدی در دیدار رفت برابر پرسپولیس با یک گل مغلوب شد و در دیدار برگشت با همین نتیجه سرخپوشان را با شکست بدرقه کرد. در دوره پانزدهم لیگ برتر، یحیی با ذوب آهن در برابر پرسپولیس در دیدار رفت در آزادی ۲ بر یک پیروز شد و دیدار برگشت دو تیم با تساوی ۲ بر ۲ پایان یافت. گل محمدی در دو دیدار لیگ پانزدهم برابر برانکو موفق بود و بدون شکست به کار خود پایان داد. در هفته دوم لیگ جاری دو تیم پرسپولیس و تراکتور در حالی به مصاف یکدیگر رفتند که گل محمدی هدایت سرخ های تبریز را بر عهده داشت و این دیدار در نهایت با نتیجه ۱-۲ به سود پرسپولیسی ها خاتمه یافت.

برانکو بدون شکست مقابل تراکتورسازی

برانکو در تقابل با تراکتورسازی موفق بوده و شکستی در کارنامه اش دیده نمی شود. سه پیروزی و دو تساوی حاصل کار برانکو برابر تیم اول شهر تبریز است. دیدار رفت لیگ پانزدهم با یک گل به سود تیم پرسپولیس تمام شد و بازی برگشت هم نتیجه ای بهتر از مساوی یک بر یک در بر نداشت. پرسپولیس در فصل گذشته در بازی رفت به تساوی بدون گل رسید و در بازی برگشت با سه گل جدی ترین رقیب خود در راه کسب عنوان قهرمانی را مغلوب کرد و در لیگ جاری هم برانکو در تبریز مچ یحیی را خواباند.

۱۰۳۵ روز بدون باخت

آخرین باخت پرسپولیس مقابل تراکتورسازی به بازی برگشت دو تیم در لیگ چهاردهم بازمی گردد جایی که پرسپولیس در تبریز با تک گل شاهین ثاقبی مغلوب تراکتور شد. این بازی روز ۱۷ اسفند ۱۳۸۳ برگزار شد و از آن روز ۱۰۳۵ می گذرد

خاطرات تلخ برانکو از تقابل با گل محمدی

برانکو و تیمش برابر یحیی گل محمدی در تیم ذوب آهن صاحب یک مساوی ۲-۲ و دو شکست با ۲-۱ و دو بر صفر بوده اند که البته یکی از این باخت ها در جام حذفی بوده است .برانکو بعد از یک تساوی و دو شکست مقابل گل محمدی در دیدار رفت دو تیم پرسپولیس و تراکتور در فصل جاری، در حالیکه گل محمدی روی نیمکت سرخپوشان تبریزی بود این تیم را با نتیجه ۲-۱ شکست داد تا به طلسم شکست ناپذیری یحیی گل محمدی مقابل خود پایان دهد.

وضعیت دو تیم در جدول

پرسپولیس با کسب ۳۷ امتیاز از ۱۶ دیدار گذشته خود صدرنشین است و این در حالی است که شاگردان گل محمدی نیم فصل پرتلاطمی را پشت سر گذاشتند. از محرومیت از نقل و انتقالات گرفته تا مصدومیت های متعدد گریبان گیر تیم تراکتورسازی بود تا این تیم اکنون با کسب ۲۰ امتیاز از ۱۶ دیدار گذشته خود در رده دهم جدول قرار گرفته باشد.

تگ ها


اخبار روز Tractor لیگ برتر خلیج فارس فوتبال