پرسپولیس و دومین رکورد امتیازی تاریخ ACL

پرسپولیس ایران که با عنوان بهترین تیم رقابت‌های منطقه غرب و صدرنشین گروه پنجم به مرحله یک هشتم نهایی لیگ قهرمانان آسیا راه یافته دومین عملکرد موفق تاریخ باشگاههای ایرانی در این مرحله را پس از پاس ۲۰۰۵ به ثبت رسانده است....

به گزارش ورزش سه ،  پرسپولیس به همراه استقلال دو نماینده فوتبال ایران در اولین دوره لیگ قهرمانان آسیا در سال ۲۰۰۲ بودند که توفیقی در این رقابت ها به دست نیاوردند اما سرخ پوشان از سال ۲۰۰۹ تا امروز مجموعا هفت بار موفق شدند از مرحله گروهی رقابت‌های لیگ قهرمانان به دور بعدی بازی‌ها صعود کنند که از این نظر هم موفق ترین باشگاه ایرانی محسوب می شوند که البته استقلال می تواند امشب با این رکورد برابری کند.

*در این بین و از زمانی که مسابقات به صورت رفت و برگشت در مرحله گروهی و با انجام ۶ بازی در هر دور دنبال می شود، پرسپولیس ۲۰۲۱ با کسب ۱۵ امتیاز و ۵ پیروزی رکورد دومین عملکرد برتر در این مرحله بین تیم های ایرانی را به نام خودش ثبت کرده و البته بهترین عملکرد تاریخ خودش را داشته است.


*پرسپولیس در سال ۲۰۰۹ از گروه سه تیمی(با انصراف شارجه) و با کسب ۷ امتیاز به مرحله دوم رقابت های آسیایی راه یافت ، در سال ۲۰۱۲ برای دومین بار با ۱۱ امتیاز حضور در مرحله یک هشتم نهایی را تجربه کرد.


*در سال ۲۰۱۵ و در سومین صعود با ۴ پیروزی و ۱۲ امتیاز راهی مرحله بعدی شد. در سال ۲۰۱۷ با ۹ امتیاز در مکان دوم جدول گروه قرار گرفت و صعود کرد.
*در سال ۲۰۱۸ و با هدایت برانکو ایوانکوویچ ۱۳ امتیاز کسب کرد ، سال گذشته با مربیگری گل محمدی با ۱۰ امتیاز راهی یک هشتم نهایی شد و در این فصل برای نخستین بار رکورد ۵ پیروزی و کسب ۱۵ امتیاز را به نام خودش ثبت کرد.


* رکورد بهترین عملکرد تاریخ لیگ قهرمانان آسیا در بین باشگاههای ایرانی همچنان متعلق به پاس تهران در سال ۲۰۰۵ میلادی است. پاس با هدایت مصطفی دنیزلی در آن سال توانست علاوه بر ۵ پیروزی به یک تساوی دست یابد و با ۱۶ امتیاز از گروه نخست بازی ها به مرحله بعدی رقابت ها صعود کند که این نخستین صعود تیم های ایرانی از مرحله گروهی لیگ قهرمانان آسیا بود.البته این رکورد در بین دیگر کشورهای آسیایی بی سابقه نبوده و حتی الدحیل قطر سابقه صعود با ۱۸ امتیاز کامل مرحله گروهی را در سال ۲۰۱۸ داشته است.


پرسپولیس در بخش گل های زده و خورده موفق به ثبت رکورد تازه ای نشد چرا که در سال ۲۰۱۲ نیز با عملکرد ۱۴ گل زده و ۵ گل خورده از این مرحله عبور کرد.


سرخ پوشان تنها تیم ایرانی هستند که سه بار به نیمه نهایی لیگ قهرمانان آسیا راه یافته اند و دو بار در بازی فینال این مسابقات حضور داشتند. باید دید هفتمین صعود از مرحله گروهی می تواند تیم گل محمدی را به چهارمین حضور در نیمه نهایی ، سومین فینال و حتی شاید اولین قهرمانی تیم های ایرانی در لیگ قهرمانان آسیا برساند؟


این در حالی است که استقلال ایران هم امشب بخت زیادی برای صعود به مرحله یک هشتم نهایی دارد. آبی پوشان هم یک بار سابقه حضور در نیمه نهایی لیگ قهرمانان را داشته اند و برای بهبود این رکورد تلاش می‌کنند. استقلال در کنار پرسپولیس رکورد شش صعود به مرحله گروهی را تا دوره قبلی رقابت ها در اختیار داشته و امشب می تواند با هفتمین صعود باز هم از این نظر با رقیب دیرینه مساوی شود.

تگ ها


پرسپولیس تهران لیگ قهرمانان آسیا یحیی گل محمدی