پرسپولیس و مهاجمان طلسم‌شده (آنالیز)

پرسپولیس مثل دیگر تیم های مدعی، تقریبا در هر فصل حداقل از یک مهاجم خارجی استفاده می کند و البته در سال های اخیر مهاجمان این تیم عملکرد مطلوبی نداشته‌اند....

به گزارش مدال و به نقل از ورزش سه، مرور عملکرد مهاجمان خارجی پرسپولیس از ابتدای فصل گذشته لیگ برتر تا امروز، حاوی نکات جالبی است. پرسپولیس در حالی فصل گذشته را اغاز کرد که در جریان تابستان فرشاد احمدزاده، محسن مسلمان و وحید امیری تیم را ترک کرده بودند. این اخری یعنی امیری به تدریج تبدیل به مهاجم دوم برانکو در ارایش ۲-۴-۴ شده بود و پس از او، برانکو قصد داشت از سیامک نعمتی به عنوان زوج علیپور استفاده کند اما مصدومیت یکی از هافبک های پرسپولیس در همان ابتدای فصل باعث شد که منشا خیلی زود به ترکیب اصلی برسد.

منشا در جریان دور رفت لیگ در تمام بازیها حضور داشت اما فقط یک گل به فولاد زد. البته منشا یک گل بسیار مهم و تاریخی هم به دحیل زد که باعث صعود پرسپولیس به نیمه نهایی لیگ قهرمانان شد، اما در لیگ برتر تعداد گلهای منشا روی همان عدد یک باقی ماند و ۳ پاس گل هم داد و در زمستان برانکو او را در فهرست مازاد قرار دهد. منشا در سایت یازده، در جریان ۱۵ مسابقه ای که در دور رفت انجام داد، متوسط نمره فنی ۶.۶۷ را ثبت کرد. 

پس از منشا، این بودیمیر بود که در اردوی زمستانی پرسپولیس در دوحه به جمع بازیکنان این تیم پیوست. بازیکنی تنومند که تکنیک قابل توجهی هم داشت اما در جریان بازی چندان سریع و پر جنب و جوش نبود. بودیمیر یک گل مهم به پاختاکور در تهران زد؛ در مسابقه ای که پرسپولیس خیلی زود از حریف خود عفب افتاد اما با گل بودیمیر یک امتیاز از نخستین بازی خود در فصل ۲۰۱۹ لیگ قهرمانان گرفت. در جریان لیگ برتر اما چنانکه در اینفوگرافی می بینید یک گل و دو پاس گل، اعداد کلیدی کارنامه بودیمیر در نیم قصل حضور در پرسپولیس را تشکیل داد. گل بودیمیر البته در اخرین بازی فصل لیگ مقابل پارس به ثمر رسید تا پرسپولیس به سومین قهرمانی پیاپی در لیگ برتر برسد. متوسط نمره فنی بودیمیر ۶.۷۲ بود. این مهاجم در چند بزنگاه مهم، کارایی مناسبی برای تیم برانکو داشت، اما باشگاه پرسپولیس برای همین ۱۰ بازی در لیگ و چند حضور در لیگ قهرمانان باید بیش از ۴۰۰ هزار یورو به بودیمیر بپردازد.

باشگاه پرسپولیس در تابستان تلاش زیادی برای جذب یک مهاجم گلزن داشت تا حدی که اسامی تعداد زیادی مهاجم در رسانه ها برای ۶-۷ هفته مطرح بود اما سرانجام این جونیور براندائو بود که به تهران امد، با پیراهن پرسپولیس عکس گرفت و در همان چند بازی ابتدایی خود آنقدر ضعیف ظاهر شد که خیلی زود از پرسپولیس جدا شد. ۶ بازی؛ صفر گل، بدون پاس گل و نمره فنی از سایت یازده: ۶.۰۹ 


پس از جونیور، باشگاه پرسپولیس بار دیگر یک انتقال پرریسک دیگر انجام داد؛ استوکس مهاجمی بود که در تراکتورسازی گلهای زیبایی زده بود اما نشان داده بود که از نظر انضباطی، چندان قابل اعتماد نیست. با این حال پرسپولیس با این بازیکن قرارداد بست. استوکس در لیگ برتر فقط مقابل استقلال دقایقی بازی کرد و البته در گل مساوی بشار هم نقش مهمی داشت. در لیگ قهرمانان هم استوکس دقایقی در زمین حضور داشت اما پس از آن، در دبی ماند و به تهران برنگشت. متوسط نمره استوکس در سایت یازده ۶.۳ است و بعید است این عدد تغییر کند چون بعید است که استوکس بار دیگر با پیراهن پرسپولیس به میدان برود. پنجمین مهاجم خارجی پرسپولیس در دو فصل اخیر اوساگونا است. بازیکنی که در ترکیب ذوب اهن پتانسیل بالایی از خودش نشان داد تا به پرسپولیس ملحق شود. سبک بازی اوساگونا که بیشتر دنبال قطع کردن توپ های اول و شرکت در دوئل هاست، باعث شده به تدریج علیپور تبدیل به مهاجم اول پرسپولیس شود. اوساگونا در ۴ بازی لیگ برتری با پرسپولیس، گلی نزده اما یک پاس گل به یاد ماندنی به علیپور در دربی داد. متوسط نمره اوساگونا در سایت یازده ۶.۷ است؛ مهاجمی که برای گلزنی تحت فشار است اما گل محمدی اعلام کرده که از او رضایت دارد. 

در سالهای اخیر باثبات ترین مهاجم پرسپولیس، علی علیپور بوده که کنار تعداد زیادی مهاجم از مهدی طارمی و امیری گرفته تا منشا و نعمتی و اوساگونا و براندائو و استوکس بازی کرده است. پرسپولیس اما برای پیدا کردن یک فوروارد گلزن دیگر بارها دست به جذب مهره خارجی کرده و در همین یک سال گذشته مجموع قرارداد ۵ مهاجم خارجی بالاتر از یک میلیون و صد هزار دلار بوده است.

بیشتر بخوانید:
سکوت صادقیان شکست؛ می‌خواستم به پرسپولیس بازگردم اما ...
رقابت بزرگان پرتغال برای جذب مهدی طارمی 
سعادتمند: اهدای قهرمانی ایده غلطی است 

تگ ها


پرسپولیس فوتبال ایران مهاجم پرسپولیس بازیکن خارجی پرسپولیس مهاجم خارجی پرسپولیس آنتونی استوکس کریستین اوساگونا گادوین منشا ماریو بودیمیر جونیور براندائو پرسپولیس لیگ برتر خلیج فارس فوتبال