پرسپولیس پادشاه گروه چهار می‌شود؟

در تاریخ لیگ قهرمانان آسیا تنها سه تیم توانسته اند که از چهار دوره متوالی لیگ قهرمانان، سه بار به نیمه نهایی برسند و هیچ یک موفق به کسب جام قهرمانی نشده اند....

به گزارش مدال و به نقل از ورزش سه، این حالا فرصتی استثنایی را در اختیار شاگردان یحیی گل محمدی قرار می‌دهد تا نخستین قهرمانی یک تیم ایرانی در ACL را با رکوردی فوق العاده همراه کنند و به نخستین تیم در لیگ قهرمانان آسیا تبدیل شوند که از چهار دوره متوالی حضور در لیگ قهرمانان، یک قهرمانی، یک فینال و یک نیمه نهایی ثبت می‌کنند.

این در حالی است که البته صعود تا همین مرحله نیز کار بزرگی است که آن ها انجام داده اند اما غلبه بر پاختاکور، پرسپولیس را در کنار الهلال، الاتحاد و اف سی سئول قرار می‌دهد که توانستند در دوره های مختلف، سه سال از چهار سال را به نیمه نهایی برسند. الاتحاد در سال های ۲۰۰۹، ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲ به جمع چهار تیم پایانی رسید، الهلال در سال های ۲۰۱۴، ۲۰۱۵ و ۲۰۱۷ خود را به نیمه نهایی رساند و اف سی سئول کره جنوبی هم در سال های ۲۰۱۳، ۲۰۱۴ و ۲۰۱۶ در نیمه نهایی حضور یافت اما دست نمایندگان عربستان و کره جنوبی هرگز در این سال ها به جام زیبای لیگ قهرمانان نرسید.

نکته جالب این است که در تاریخ لیگ قهرمانان آسیا، به جز پرسپولیس تنها سه بار تیم های ایرانی به نیمه نهایی رسیدند؛ سپاهان (۲۰۰۷)، ذوب آهن (۲۰۱۰) و استقلال (۲۰۱۳) توانستند تا چهار تیم نهایی پیش بروند و نمایندگان اصفهان به فینال هم صعود کردند اما حالا پرسپولیس در صورت شکست پاختاکور، به تنهایی سه صعود به نیمه نهایی را ثبت می‌کند که رکوردی تاریخی به شمار خواهد رفت.

برای پرسپولیسی ها مسئله مهم این است که آن ها در دوره های قبلی با هدایت برانکو ایوانکوویچ به این افتخار رسیدند اما حالا با یحیی گل محمدی در آستانه دستیابی به آن قرار دادند و این بدون تردید برای اعتبار باشگاه پرسپولیس بسیار مثبت خواهد بود؛ این که یک تیمی باوجود تغییرات کلان مدیریتی، کادرفنی و بازیکنان بتواند فرم خوب خود را حفظ کند و نه تنها در مسابقات داخلی، بلکه در بازی های قاره ای نیز بدرخشد.

پرسپولیس البته سابقه رسیدن به این رکورد در جام باشگاه های آسیا را هم دارد. آن ها بین سال های ۱۹۹۷ تا ۲۰۰۱ چهار بار به نیمه نهایی لیگ قهرمانان آسیا رسیدند اما هرگز نتوانستند به فینال بروند و حالا حسرت قهرمانی در جام باشگاه های آسیا را می‌خورند اما باتوجه به این که در لیگ قهرمانان یک بار به فینال رسیدند، حالا امیدوارند که برایشان کارگشا باشد و به جام قهرمانی دست یابند.

سرخ های پایتخت که توانستند ۴ بار لیگ برتر ایران را به صورت متوالی بالای سر ببرند، حالا با پیروزی مقابل پاختاکور به گروه چهار (اف سی سئول، الاتحاد و الهلال) اضافه خواهند شد و اگر بتوانند به فینال برسند، در کنار الهلال (دو فینال در چهار سال) قرار می‌گیرند و در صورت قهرمانی، به تنهایی می‌توانند لقب پادشاه را از آن خود کنند؛ یک رکورد هیجان انگیز که شاید سبب شود شاگردان یحیی گل محمدی خستگی را فراموش کنند و با انگیزه بسیار وارد زمین شوند.

تیم های حاضر در نیمه نهایی

فصل  ۲۰۰۲-۰۳ : العین، دالیان شید، BEC تایلند، پاختاکور
فصل ۲۰۰۴: الاتحاد، چونبوک موتورز، سئونگنام، پاختاکور
فصل ۲۰۰۵: العین، الاتحاد، شنزن جیانلیبائو، بوسان پارک
فصل ۲۰۰۶: چونبوک موتورز، اولسان هیوندای، القادسیه، الکرامه
فصل ۲۰۰۷: سپاهان، الوحده، سئونگنام، اوراواردز
فصل ۲۰۰۸: گامبا اوساکا، اوراواردز، بنیادکار، آدلاید یونایتد
فصل ۲۰۰۹: الاتحاد، ناگویا گرامپس، پوهانگ استیلرز، ام صلال
فصل ۲۰۱۰: ذوب آهن، الشباب، سئونگنام، الهلال
فصل ۲۰۱۱: سوون سامسونگ، السد، چونبوک موتورز، الاتحاد
فصل ۲۰۱۲: الاتحاد، الاهلی، بنیادکار، اولسان
فصل ۲۰۱۳: استقلال، اف سی سئول، کاشیوا ریسول، گوانژو اورگراند
فصل ۲۰۱۴: الهلال، العین، اف سی سئول، وسترن سیدنی
فصل ۲۰۱۵: الهلال، الاهلی، گوانژو اورگراند، گامبا اوساکا
فصل ۲۰۱۶: العین، الجیش، اف سی سئول، چونبوک موتورز
فصل ۲۰۱۷: پرسپولیس، الهلال، اوراواردز، شانگهای SIPG
فصل ۲۰۱۸: پرسپولیس، السد، کاشیما، سوون سامسونگ
فصل ۲۰۱۹: الهلال، السد، گوانژو اورگراند، اوراواردز
فصل ۲۰۲۰: ؟؟؟؟

محمد همتی

بیشتر بخوانید:

روزنامه الرایه: پرسپولیس به قدرت و هوش بازیکنانش متکی است

صعود پرسپولیس به رده دوم بهترین تیم‌های آسیا

 

 

تگ ها


لیگ قهرمانان آسیا پرسپولیس تهران فوتبال ایران پرسپولیس AFC Champions League فوتبال