پرونده پیکان- سایپا، آزمون مهم کمیته انضباطی است

کارشناس حقوقی فوتبال می‌گوید حاشیه پیش آمده در دیدار سایپا و پیکان مساله‌ای نیست که منجر به تغییر نتیجه این بازی از سوی کمیته انضباطی شود....

صفی‌الله فغان‌پور در گفت و گو با خبرنگار "ورزش سه" درباره ماجرای تعویض ششم پیکان مقابل سایپا در دیدار هفته گذشته دو تیم و حواشی پیش آمده در این خصوص بیان کرد: به نظر من این پرونده یک آزمون بزرگ برای کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال است. کمیته انضباطی در این ماحزا می‌تواند قانون‌مداری خود را  به اثبات برساند و هم نشان بدهد که گوش اعضای کمیته بدهکار به توصیه های افراد مختلف نیست. ما باید منتظر بمانیم و ببینیم کمیته انضباطی فدراسیون از این آزمون بسیار مهم چه نمره‌ای می‌گیرد، اینکه آیا به نمره قبولی می‌رسد یا مردود می‌شود.


وی در توضیح تخلف پیش آمده از سوی تیم پیکان تاکید کرد: اصل ماجرا این است که در قوانین و مقررات ما و همچنین آیین نامه انضباطی فدراسیون فوتبال به صراحت هیچ ماده قانونی‌ای درباره مساله پیش آمده وجود ندارد و پیش از این هم اتفاق مشابهی رقم نخورده که بگوییم رویه مشخصی وجود خواهد داشت. بنابراین کمیته انضباطی باید مساله را بررسی کند و ببیند که آیا تعویض ششم تیم پیکان در روند بازی و نتیجه آن موثر بوده یا خیر.


مسئول حقوقی سابق فدراسیون فوتبال ادامه داد: برای رسیدن به میزان تاثیرگذاری بازیکن در نتیجه مسابقه کمیته انضباطی باید از نظر کارشناسان، ناظر و داوران استفاده کند. از طرفی به راحتی می‌شود فیلم بازی را در چند ثانیه ای که بازیکن مذکور به عنوان تعویضی ششم وارد زمین شده را بازبینی کرد و فهمید این بازیکن در جهت مثبت برای تیم خودش و منفی برای تیم مقابل اثرگذار بوده است یا خیر.


فغان‌پور همچنین گفت: در صورتی که بازیکن نقش موثری نداشته باشد، قطعا نمی‌شود گفت تخلف صورت گرفته می‌تواند در نتیجه بازی موثر باشد.


وی در پاسخ به این پرسش که نظر شخصی خودش درباره این پرونده چیست، تاکید کرد: شاید درست نباشد من نظری در این باره بدهم و بهتر است کمیته انضباطی تصمیم بگیرد. با این حال من فیلم بازی را در ثانیه هایی که آن بازیکن به عنوان تعویض ششم وارد زمین شد را دیدم. با مشورت هایی که از افراد مختلف چه در بحث حقوقی و چه در بحث داوری گرفتم متوجه شدم این بازیکن در چند ثانیه ای که وارد زمین شده، اثرگذار نبوده و در روند بازی مانع رسیدن حریف به دروازه پیکان نشده است. از طرفی او در روند بازی هم موثر نبود.


فغان‌پور تاکید کرد: اگرچه یک تخلف از سوی باشگاه پیکان صورت گرفته اما این موضوع شامل سایرین اعم از داور وسط، داور چهارم و ناظر هم می‌شود. آنها باید دقت می‌کردند تا این بازیکن وارد زمین نشود. از طرفی با توجه به اینکه حضور تعویض ششم در روند بازی تاثیرگذار نبوده، به نظر می‌رسد باید با مقصران برخورد شود و جریمه لازم صورت بگیرد. اما مدت زمان حضور بازیکن کوتاه بوده و او نقش خاصی در روند بازی و نتیجه اش نداشته است.
وی در پایان افزود: انشاالله کمیته انضباطی با بررسی همه جوانب حکمی عادلانه در این پرونده صادر کند و همانطور که در بالا گفتم از این آزمون مهم سربلند بیرون بیاید.

تگ ها


پیکان تهران سایپا