پرونده ژوزه و پرسپولیس: دست در جيب مردم

به گزارش مدال به نقل از آی اسپورت-پرسپوليس علناً دست در جيب مردم كرده است! اين روش تيمداري ديگر حتي در سطح محلات هم مرسوم نيست ......

به گزارش مدال به نقل از آی اسپورت- پرسپوليس علناً دست در جيب مردم كرده است! اين روش تيمداري ديگر حتي در سطح محلات هم مرسوم نيست. حالا حتي در فوتبال آماتور هم تيم ها براي خودشان منابع مالي مشخصي دارند و مثلاً بازيكنان تيم يا خانواده هايشان خرج تيم را مي دهند يا برخي تجار منطقه خرج تيم را مي دهند، پيراهن تيم را تأمين مي كنند و برند كالا يا خدمات خود را روي پيراهن تيم مي چسبانند و تيمي غير از پرسپوليس، سراغ نداريم كه براي هر هزينه و كاري دست به سوي هوادارانش دراز كند.

البته استقلال هم مثل پرسپوليس به لطف اسپانسر مشترك و سامانه پيامكي، هزينه هاي خود را مستقيم و غيرمستقيم از جيب هوادارانش بيرون مي كشد اما حتي استقلال هم در اين دوره جديد براي كسري بودجه اش، فراخوان حمايت مالي و كمك مردمي نداده است.

دو دهه پيش استقلال به هواي درآمد انبوه چنين رويه اي درپيش گرفت. علي فتح ا...زاده با استفاده از نام و محبوبيت ناصر حجازي شماره حساب مشتركي داد و از مردم خواست به استقلال كمك كنند. توقع مديرعامل وقت استقلال اين بود كه از جمع استقلالي هاي ايران، حداقل يك ميليون نفر، هر كدام تنها هزار تومان به استقلال كمك كنند تا مجموعه آبي يك ميليارد تومان اندوخته داشته باشد اما مبلغي كه جمع شد، به يك ميليون تومان هم نرسيد. با اين پيش زمينه، همان بار اولي كه پرسپوليس با استفاده از اهرم محبوبيت علي كريمي، فراخوان كمك مردمي براي حل پرونده مانوئل ژوزه را داد، توقع نداشتيم هواداران پرسپوليس دست در دست هم بگذارند و بدهي 8 ميليارد توماني مانوئل ژوزه را بپردازند و همين كه پرسپوليسي ها 629 ميليون تومان پول جمع كردند، رقم قابل توجهي بود، رقمي كه بعدها خرج امور داخلي باشگاه شد و هزار تومانش هم به پيرمرد بازنشسته و طلبكار نرسيد.

اما حالا پرسپوليس براي بار دوم فراخوان داده و از هوادارانش براي حل مشكل مانوئل ژوزه درخواست كمك مالي كرده است. اخطارهاي پي درپي فيفا، خطر كسر امتياز و ضرورت پرداخت فوري مطالبات ژوزه و دستيارانش باعث شده پرسپوليس دست به دامان هواداران خود شود.

پرسپوليس قرار بود درآمد شهرآورد آلمان را خرج اين پرونده كند اما شهرآورد برگزار نشد و حالا پرسپوليس است و يك بدهي سنگين هشت ميليارد توماني كه باشگاه اميد دارد اين پول را با كمك هوادارانش تهيه كند.

پرسپوليس حالا بيش از پيش به هوادارانش متكي شده است. از يك طرف بازيكنان پرسپوليس باشگاه را حذف مي كنند و مستقيم با هواداران طرف مي شوند و مي گويند از اين پس بي واسطه با مردم طرف هستند چون خرج تيم را مردم با عضويت در سامانه پيامكي مي دهند و از طرف ديگر باشگاه هم هر وقت كم مي آورد، دست نياز به سوي مردم دراز مي كند اما آيا باشگاه حاضر است همه چيز را شفاف به مردم بگويد؟! آيا باشگاه تمايل دارد به هواداراني كه از آنها كمك مي خواهد، نحوه تقسيم مبلغ هر پيامك را بگويد؟ نمي شود كه دست در جيب مردم داشت و آنها را از درآمدها و هزينه ها بي اطلاع گذاشت!

صدالبته شايد تعريف تيم مردمي از نگاه بعضي ها همين باشد كه هزينه هاي تيم را مردم بدهند اما خارج از شوخي و نيش و كنايه، آيا واقعاً آخرين راه حل تيمداري در فوتبال ما، دست كردن در جيب مردم است؟ آيا پرسپوليس با اين پشتوانه مردمي نمي تواند راه هايي براي درآمدزايي ايجاد كند؟ اصلاً اگر حق پخش به پرسپوليس و استقلال تعلق بگيرد، سود بليت فروشي نصيب آنها شود و البته تفكر اقتصادي بر اين دو باشگاه حاكم باشد، سرخابي ها باز هم محتاج دست كردن در جيب مردم مي شوند؟

فعلاً از پاسخ اين پرسش ها مهمتر، حل مشكل پرسپوليس است. اين مشكل غير از گذاشتن تمام بارها روي دوش مردم، راه حل هاي ديگري هم دارد. همان ها كه نان فوتبال را مي خورند، امروز مي توانند با اشاره اي، مشكل پرسپوليس را حل كنند. روا نيست مردم با اين مشكلات اقتصادي، هم حرص فوتبال را بخورند و هم خرجش را بدهند!

 

تگ ها


اخبار روز پرسپولیس فوتبال