پشت پرده اخراج برانکو / از ایسلندی تا بطری

تنها ۸۸ روز پس از قبول پیشنهاد سرمربیگری الاهلی عربستان برای برانکو ایوانکوویچ کافی بود تا سران این باشگاه متمول عربستانی،او از سمت خود اخراج شد....

پشت پرده اخراج برانکو / از ایسلندی تا بطری

به گزارش مدال،روزنامه الریاضی از اخراج برانکو ایوانکوویچ که در نوع خود اتفاقی عجیب و جالب است پرده برداشته!این که دلیل اخراج ایوانکوویچ صحبت او درباره السومه بود. برانکو در این خصوص گفته بود که نیمکت نشینی السومه مهم نیست چرا مهاجمان باکیفیت دیگری در بازار نقل و انتقالات موجود هستند. به همین خاطر مدیران الاهلی از صبح روز بازی با الوحده برگه اخراج ایوانکوویچ را امضا کردند و در واقع منتظر نتیجه بازی بودند تا آن را اعلام کنند. شب گذشته السومه یک گل دیرهنگام برای تیمش زد و ...!

برانکو در حالی از سمت خود به عنوان سرمربی الاهلی اخراج شد که در میانه‌های تابستان موضوع تاخیر در پرداخت مطالبات او به عنوان سرمربی پرسپولیس، مهم‌ترین اتفاق در حوزه اخبار این باشگاه بود. هواداران نگران از غیبت برانکو و احتمال جدایی او بودند و به همین خاطر سه روز متوالی در مقابل باشگاه پرسپولیس برای حمایت از این مربی تجمع کردند، اما در نهایت سرمربی کروات به ایران برنگشت و پس از این که در اتریش از کمپ تمرینی الاهلی بازدید کرد، راهی جده شد و هدایت تیم سبزپوش سعودی را برعهده گرفت.
انتقالی که کافی بود تا خبرنگاران سرشناس سعودی از این حربه برای نمک پاشیدن به زخم هواداران پرسپولیس و سران این باشگاه بهره ببرند.بی گمان میلیون ها هوادار پرسپولیس هرگز توئیت سعد لحارثی، یکی از خبرنگاران نامدار عربستانی را هرگز فراموش نخواهند کرد.خبرنگاری که به دنبال پوشش اخبار مربوط به حضور برانکو در الاهلی کاملا نقش پررنگی ایفا کرده بود،در یک پست با اعلام اینکه "اکنون تهران باید گریه کند"، به حضور برانکو در الاهلی پرداخت و با عنوان "بگذارید تهران گریه کند"به برانکو خوش آمد گفت!
پرسپولیس به هیچ وجه شرایط خوبی نداشت اما مدیران این تیم در نهایت با هر ترفندی موفق به جذب یک مربی نامدار به نام گابریل کالدرون شدند و در ادامه راه با حفظ تمامی یاران خود،نفرات جدیدی را نیز به پیکره تیم اضافه کردند تا کمی از التهاب بین هواداران پرسپولیس کاسته شود.هرچند که هوادار پرسپولیس هرگز مدیران وقت تیمش را بابت از دست دادن برانکو نبخشید.

کار برانکو در عربستان با پیروزی‌های متوالی در دیدار‌های دوستانه آغاز شد. در کنار این،ایوانکوویچ هرروز شاهد تحقق اهداف نقل و انتقالاتی اش بود و در شرایطی که همه چیز برای یک شروع خوب در تیم جدید آماده می‌شد، دیدار یک چهارم نهایی لیگ قهرمانان آسیا و تقابل با تیم قدرتمند الهلال فرا رسید. شاگردان ایوانکوویچ در خانه با نتیجه ۴-۲ به الهلال باختند تا شروع تلخی را در استادیوم خانگی داشته باشند.

مدیران الاهلی که در پنجره تابستانی اروین زوکانوویچ را از جنوا، لوکاس لیما را از نانت و الویس ساریچ را از سوون سامسونگ خریده بودند و چند انتقال بزرگ دیگر هم داشتند، از این نتیجه شوکه شدند و در میان اعتراض هواداران به حمایت از کادرفنی پرداختند، اما مشخص بود که اوضاع برای برانکو و کادرش خوب پیش نمی‌رود.

در لیگ، کار با یک مساوی خانگی مقابل تیم تازه لیگ برتری شده العداله آغاز شد. الاهلی، اما بازی دوم را با وجود اخراج یک بازیکن به نفع خود تمام کرد تا نخستین برد با برانکو رقم بخورد. اگرچه برانکو اوضاع را تا حدی سروسامان داده بود، اما موضوعاتی نظیر اختلاف نظر با عمر السومه شرایط را برای برانکو سخت کرده بود. در نهایت شکست مقابل الوحده باعث شد تا مدیران الاهلی تصمیم بگیرند ۸۸ روز پس از انتصاب ایوانکوویچ به عنوان مرد اول نیمکت تیمشان، او را اخراج کنند.

دوران حضور برانکو در عربستان همچون نوبت قبلی با اتفاقات تلخ به پایان رسید. پیش‌تر او در الاتفاق از سمتش اخراج شد و بازهم نتوانست در لیگ حرفه‌ای عربستان به توفیق برسد. اما این زودترین برکناری برانکو نیست. وی پیش از حضور در پرسپولیس تنها یک ماه سرمربی دینامو زاگرب شد و پس از انجام ۵ بازی، جای خود را به مربی جدید داد.

نکته زمانی جالب می شود که بدانیم او در ابندای حضور در پرسپولیس با حمایت وحشتناک هواداران پرسپولیس رو به رو شد.برانکو در حالی که در سه بازی نخست لیگ پانزدهم در پرسپولیس تنها یک امتیاز کسب کرده بود از سوی هواداران این تیم ایستاده تشویق شد تا رفته رفته با محکم کردن جای پای خود و انتقال تفکرات فنی اش بهترین دوران پرسپولیس در لیگ برتر و البته روزهای مربی گری خود را تجربه کند.در واقع پروفسور به عنوان سرمربی در جمع سرخپوشان پایتخت شروعی به مراتب بدتر از این را تجربه کرد، اما در ادامه موفق شد ۷ جام قهرمانی را بالای سر ببرد.آن هم در حالی که نفرات زیادی را از مجموعه کنار گذاشت و کوچکترین مقاومتی از روی سکوها و داخل باشگاه با او نشد.بازیکنانی که شاید در مقطع خود برای پرسپولیس سودمندتر و مثمر ثمرتر از عمر السوما بودند.برانکو طی 4 سال اخیر با بازیکنان بزرگی نظیر صادقیان،طارمی،عالیشاه،رضائیان ، مسلمان و ...دچار چالش شد.نفراتی که پیش بینی می شد غیبت شان می تواند پرسپولیس را دچار مشکل کند و هرکدام نیز از جایگاه خوبی نزد هواداران این تیم برخوردار بودند اما برانکو با اختیار تام این نفرات را کنار گذاشت یا شرایطی را فراهم کرد تا آن ها از پرسپولیس جدا شوند اما نه تنها هرگز سکوها را مقابل خود ندید بلکه در فضای مجازی نیز با هشتک "هر چی برانکو بگه" دریافت که از محبوبیتی بی نظیر نزد تیفوسی های سرخ برخوردار است.

حالا شاید فرصت خوبی برای این مربی کهنه کار باشد تا نگاه دقیق‌تری روی عملکرد خود طی چند ماه اخیر داشته باشد.از روزی که وسایل خانه اش را برای سفر به جده جمع کرد و حتی پای پلکان هواپیما نیز جدایی اش از پرسپولیس را تکذیب کرد تا روزی که از سوی سران الاهلی حکم اخراج را گرفت.
فاصله تشویق ایسلندی تا دریافت بطری از روی سکوها برای او خیلی کم بود.فاصله ای بین تهران تا جده.پرسپولیس تا الاهلی!

بیشتربخوانید:

پایان کار پروفسور در عربستان/ برانکو از الاهلی اخراج شد!

تگ ها


لیگ برتر فوتبال ایران لیگ عربستان اخراج برانکو از الاهلی از ایسلندی تا بطری برانکو ایوانکوویچ پرسپولیس لیگ برتر خلیج فارس فوتبال