پشت پرده تاخیر انتخاب سرمربی تیم ملی/دردسر پیش‌پرداخت یک میلیون دلاری

به نظر می‌رسد رئیس فدراسیون فوتبال با اعلام خبر انتخاب سرمربی تیم ملی به دنبال خریدن زمان است...

به گزارش مدال،فرهیختگان نوشت:قبل از عید بود که از فدراسیون فوتبال یک خبر خوب رسید؛ مسئولان ارشد فدراسیون فوتبال با گزینه موردنظر خود برای هدایت تیم ملی به توافق نهایی رسیده‌اند و به احتمال زیاد سرمربی نام‌آشنای اروپایی روی نیمکت ایران می‌نشیند. با این حال و بعد از حدود یک ماه از اعلام این خبر هنوز از سرمربی جدید تیم ایران خبری نشده و مشخص نیست درنهایت چه سرنوشتی در انتظار این تیم خواهد بود.

در این سال‌ها و حدود هشت‌سالی که کی‌روش سرمربی تیم ملی ایران بود، این مربی با همه سختگیری‌ها و غرولندهایش هیچ‌گاه برنامه‌های تیم ملی را رها نکرد و با هر مصیبتی که بود اردوهای این تیم در روزهای فیفادی در موعد مقرر برگزار شد. با این حال نزدیک به دو ماه از حذف تیم ملی در جام ملت‌های آسیا و پیوستن کارلوس کی‌روش به نیمکت تیم ملی کلمبیا می‌گذرد و علاوه‌بر اینکه هنوز خبری از سرمربی جدید نیست، اولین اردوی فیفادی نیز بدون برگزاری اردویی برای تیم ملی سپری شد و کک هیچ‌کسی هم نگزید و این درحالی است که حدود پنج ماه مانده به مسابقات مقدماتی جام‌جهانی 2022 قطر، بسیاری از تیم‌های آسیایی برنامه مشخصی برای استفاده از این زمان را داشتند اما در ایران همه‌چیز به جای بازی ملی در لیگ ایران و به سود باشگاه‌ها خلاصه شد.

وعده‌ای که تاج داده بود

در این بین، انتخاب سرمربی جدید تیم ملی به اولویت اصلی مهدی تاج و فدراسیون فوتبال ایران تبدیل شد و در آن زمان این‌طور اعلام کردند که با گزینه سرمربیگری تیم ملی به توافق نهایی رسیده‌اند ولی گویا این خبر هم به‌منظور خریدن زمان از سوی مسئولان ارشد فدراسیون مثل روال قبلی انجام شد تا رسانه‌ها به جای دغدغه آمادگی تیم ملی در این برهه زمانی، سرگرم مسائل مختلفی ازجمله حدس‌زدن اسمی شوند که اساسا وجود خارجی ندارد.

در ادامه تاج تصمیم گرفت خبر مذاکرات را از نزدیک‌ترین افراد به فدراسیون فوتبال هم دور نگه دارد و زمانی که خبر رسید سرمربی ایران انتخاب شده این گمان ایجاد شد که مذاکرات شب عیدی جواب داده و تیم ملی به سروصاحب رسیده است اما درنهایت خبری از اعلام رسمی نشد.در واقع تاج می‌خواست به دور از هیاهوی به‌وجود‌آمده توسط برخی افراد، از بازارگرمی خارجی و همچنین سنگ‌اندازی برخی عوامل داخلی جلوگیری کند اما این سیاست فدراسیون باعث داغ‌تر شدن تنور شایعات شد. در این بین، حتی برخی افراد از نشستن مربی ایرانی روی نیمکت تیم ملی خبر دادند که خیلی زود توسط تاج در جلسه مجمع عمومی رد شد. برخی دیگر هم از لیست بلند مربیان خارجی و البته صاحب‌نام مدنظر فدراسیون پرده‌برداری کردند که تاج با سکوتش در این مورد هیچ‌گونه تایید یا تکذیبی انجام نداد.

شاید مربی ایرانی؛ شاید هم نوری!

در همین ارتباط برخی از منابع آگاه ضمن تایید خبر عدم‌انتخاب قطعی سرمربی تیم ملی مدعی هستند که رئیس فدراسیون فوتبال با اعلام خبر انتخاب سرمربی تیم ملی به دنبال خریدن زمان است و این درحالی است که حتی به‌طور صریح برای انتخاب سرمربی تیم ملی، فدراسیون فوتبال به گزینه قطعی ایرانی یا خارجی نرسیده است و هنوز مشخص نیست ملیت سرمربی بعدی برای کدام کشور است!.

پیش از این، صحبت از مربیانی چون رنار، بلان و... بود .این درحالی است که برای جذب سرمربی خارجی باید برای همان ابتدای کار حدود یک میلیون دلار به وی پرداخت کرد که در این اوضاع و احوال، تقریبا این موضوع امری محال به نظر می‌رسد.  در این بین شنیدیم که به رئیس فدراسیون گزینه‌ای مانند الکساندر نوری پیشنهاد شده که با کمک برخی افراد داخلی مانند نکونام و هاشمیان، تیم ملی هدایت شود. حالا و در عصر جدید فوتبال ایران به نظر می‌رسد تعیین‌تکلیف برای نیمکت تیم ملی از هر چیز دیگری واجب‌تر است و چه‌بسا یک انتخاب درست می‌تواند تیم ملی را در مسیر درستی که کی‌روش قرار داد، نگه داشته و روزهای روشنی را برای این تیم به همراه بیاورد.

تگ ها


فوتبال فوتبال