Banner

پشت پرده حرف بی‌ربط تاج چه بود؟

مگر فدراسیون قانونا اجازه دارد خبرنگاران را به‌خاطر پرسیدن سوالی غیرمرتبط با مسابقه به مدت چهار سال محروم کند؟ پاسخ به این سوال نیز مشخص است؛ خیر!...

به گزارش مدال،«به رسانه‌ها گفته‌ایم فقط درباره همان مسابقه از سرمربیان فوتبال سوال کنند و اجازه این را ندارند که سوال‌های بی‌ربط بپرسند و اگر این کار را انجام دادند مدیر رسانه‌ای ابتدا تذکر می‌دهد و خبرنگار از هر رسانه‌ای که باشد کارتش را ضبط می‌کنیم و قانون به ما این اجازه را داده است که تا چهار سال از فعالیت فوتبالی محرومش کنیم.»

اینها اظهارات جنجالی مهدی تاج در کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی است آن‌هم درست زمانی که فدراسیون فوتبال نخستین کارگاه قوانین رسانه‌ای را با حضور مدرس مالزیایی «‌ای‌اف‌سی» برای اهالی رسانه برگزار کرد تا گام مثبتی برای آگاهی اهالی رسانه از مقررات رسانه‌ای فیفا و کنفدراسیون فوتبال آسیا برداشته شود. انتشار فیلم اظهارات غیرکارشناسی و عجیب تاج اما موجی ایجاد کرد که باعث شد تمام زحمات فدراسیون برای برگزاری کارگاه مذکور هدر برود. حالا همه موضع‌گیری می‌کنند و حق هم دارند؛ مگر فدراسیون قانونا اجازه دارد خبرنگاران را به‌خاطر پرسیدن سوالی غیرمرتبط با مسابقه به مدت چهار سال محروم کند؟ پاسخ به این سوال نیز مشخص است؛ خیر!

ماجرا چه بود؟
فرهیختگان می نویسد:پیگیری‌ها نشان می‌دهد رئیس فدراسیون فوتبال دچار اشتباه بزرگی شده و قانونی که مرتبط به بحث پخش‌زنده غیرقانونی مسابقات توسط عکاسان یا خبرنگاران بوده را به بحث سوال‌پرسیدن در نشست خبری ربط داده است. کریستوفر راج‌آرلانته، مدرس کنفدراسیون فوتبال آسیا در کارگاه مذکور -که برای شرکت‌کنندگان اعم از خبرنگاران، عکاسان و مدیران رسانه‌ای بسیار پربار و مفید بود‌- ‌درباره دست باز برگزار‌کنندگان مسابقات برای محروم‌کردن خبرنگاران یا عکاسان به مدت چهار سال با ابطال کارت‌های ورودشان به ورزشگاه‌ها و قرار‌‌گرفتن‌شان در لیست سیاه صحبت کرد. آن‌هم در‌صورتی که آنها در مسابقاتی که حق‌پخش‌شان فروخته‌شده به‌صورت پنهانی اقدام به پخش‌زنده مسابقه کنند حتی در شبکه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام و فیسبوک. درواقع رئیس فدراسیون که به‌نوعی خبرنگاران را تهدید‌کرده که سوالات بی‌ربط در نشست‌های خبری نپرسند، خود نیز حرف بی‌ربطی‌زده که برایش دردسر بزرگی را ایجاد کرده است، چراکه این قانون ارتباطی با پرسیدن سوال ندارد. جالب اینکه مدرس مالزیایی در خلال صحبت‌هایش به سوالات بی‌ربط که ممکن است توسط مدیران رسانه‌ای برای مربیان ترجمه نشود نیز اشاره و تاکید کرد مترجم ملزم است هر سوالی که خبرنگار می‌پرسد برای مربی ترجمه کند، اما مربیان الزامی برای پاسخ‌دادن به هر سوالی ندارند و می‌توانند پاسخ چنین سوالاتی را ندهند.

توضیحات سخنگوی فدراسیون
اشتباه تاج باعث‌‌شد علوی، سخنگوی فدراسیون واکنش نشان‌داده و غیر‌مستقیم به این اشتباه اشاره کند: «باب نقد و تحلیل و تفسیر همکاران ارجمند رسانه‌ای از فدراسیون فوتبال همواره گشوده است و خود را به تاکید ریاست مکلف به پاسخگویی می‌دانیم، اما به‌طور حتم در فیلم کوتاهی که از اظهارات آقای تاج منتشر‌شده سوء‌تعبیر شده است... . آنچه در باب موضوع محرومیت طرح‌شده و به اشتباه به‌عنوان تهدید مورد بازنشر قرار گرفته، به مباحثی در سال‌های گذشته برمی‌گردد که متاسفانه به‌دلیل عدم‌رعایت برخی قوانین کنفدراسیون فوتبال آسیا، نمایندگان رسانه‌ها حتی در برخی موارد از ایران در رویدادهای بین‌المللی دچار مشکل شده و حتی محرومیت‌های سنگین و طولانی را برای چند نفر در پی داشته است.» اشاره علوی نیز اتفاقا به چهار عکاس ایرانی مربوط است که در یکی از مسابقات بین‌المللی به‌خاطر اقدام به پخش زنده نام‌شان در لیست‌سیاه قرار گرفت و ارتباطی هم به پرسیدن سوال نداشت!

تایید عجیب آقای معاون  و رئیس انجمن ورزشی‌نویسان
هنگامی که رئیس فدراسیون فوتبال در کمیسیون فرهنگی مجلس چنین صحبتی را مطرح کرد، عبدالحمید احمدی، معاون فرهنگی وزیر ورزش و جوانان که همزمان رئیس انجمن ورزشی‌نویسان ایران نیز محسوب می‌شود، کنار تاج حضور داشت و به‌نوعی صحبت‌های رئیس فدراسیون را تایید کرد؛ آن‌هم در‌حالی‌که ورزشی‌نویسان به‌شدت از شنیدن چنین اظهاراتی دل‌چرکین شده و علیه تاج موضع‌گیری کردند. این نقد نیز به احمدی وارد شده که به‌عنوان رئیس انجمن ورزشی‌نویسان باید اشتباه رئیس فدراسیون را گوشزد می‌کرد هر چند احتمالا وی نیز اطلاع کافی‌ای از قوانین رسانه‌ای ندارد و عجیب نبود که ترجیح داد کارگاه مفید برگزار شده را نیز پس از انجام سخنرانی ترک کند!

تگ ها


لیگ برتر فوتبال ایران سوتعبیر از صحبت های مهدی تاج ادعای جنجالی مهدی تاج لیگ برتر خلیج فارس فوتبال