پناهنده لیبریایی، ستاره بایرن‌مونیخ

داستان زندگی آلفونسو دیویس، یکی از باورنکردنیترین داستانهای فوتبالی دنیاست؛ از تولد در کمپ پناهجویان تا تبدیل شدن به گرانترین بازیکن لیگ حرفهای آمریکا ......

داستان زندگی آلفونسو دیویس، یکی از باورنکردنی‌ترین داستان‌های فوتبالی دنیاست؛ از تولد در کمپ پناهجویان تا تبدیل شدن به گران‌ترین بازیکن لیگ حرفه‌ای آمریکا. وینگر ۱۸ساله کانادایی که حالا بازیکن ۲۲ میلیون دلاری بایرن‌مونیخ است و کارش را هم رسماً با حضور در تمرین باواریایی‌ها با این باشگاه بزرگ آلمانی آغاز کرده. آلفونسو بعد از درخشش در تیم ونکوور وایت‌کپس به اروپا آمد و از چند ماه بعد شاهد نمایش‌های او در بوندس‌لیگای آلمان و لیگ قهرمانان اروپا خواهیم بود.

از تولد در کمپ تا کانادا

داستان آلفونسو دیویس از دوم نوامبر سال ۲۰۰۰ شروع شد، وقتی که او از والدین لیبریایی در کمپ پناهجویان «بودوبورام» غنا متولد شد. در واقع محل تولد او اصلاً شهر نیست و یک کمپ است. هنگامی که جنگ دومِ داخلی لیبریا آغاز شد ویکتوریا و دبئا، والدین آلفونسو از وطن خودشان فرار کرد و به غنا پناهنده شدند. ویکتوریا، مادر آلفونسو در این‌باره می‌گوید: «شما مجبور بودید برای پیدا کردن غذا از روی بدن مردم رد شوید!» دبئا، پدرِ آلفونسو هم می‌گوید: «خیلی سخت و خیلی خطرناک بود. سخت بود چراکه آنجا برای زنده ماندن باید اسلحه حمل کنید و بعضی وقت‌ها برخلاف میل‌تان مجبور به شلیک هم می‌شوید.» این زن و شوهر کیلومتر‌ها برای یافتن محلی برای زندگی در غرب آفریقا طی کردند و در نهایت در کمپ «بودوبورام» در ناحیه «گومای شرقی» غنا ساکن شدند. فرزند اول آن‌ها که نامش را آلفونسو گذاشتند دوم نوامبر ۲۰۰۰ در همین کمپ متولد شد و ۵ سال نخستِ زندگی را هم همان‌جا سپری کردند. سرانجام آن‌ها در مصاحبه‌ای در برنامه اسکان مجدد پذیرفته شدند تا به ادمونتون کانادا مهاجرت کنند.

کشف یک استعداد در ونکوور

آلفونسو در کانادا در برنامه «فری‌فوتی» ثبت‌نام کرد که برای فعالیت‌های بعد از مدرسه بچه‌هایی بود که توانایی پرداخت هزینه ثبت‌نام یا حمل و نقل را نداشتند. باشگاه ونکوور وایت‌کپس در ۱۵ سالگی آلفونسو را کشف کرد و بعد از مدتی این بازیکن جوان موفق شد سال ۲۰۱۶ برای تیم دوم باشگاه بازی کند. یک ماه بعد اولین گلش را برای تیم دوم ونکوور زد و تابستان بعد کارل رابینسون مربی تیم اول باشگاه شانس حضور در لیگ MLS را به آلفونسو داد تا او تبدیل به دومین بازیکن جوان لیگ آمریکا بعد از «فردی آدو» شود.

رابینسون ۴۱ ساله که در تیم ملی ولز و باشگاه‌های ولورهمپتون، ساندرلند و نوریچ بازی کرده، درباره این بازیکن بااستعداد می‌گوید: «آلفونسو دارای تمامی ویژگی‌هایی است که شما می‌خواهید یک بازیکن بزرگ داشته باشد. او ۱۸۱ سانتی‌متر قد دارد، یک ورزشکار واقعی است که می‌تواند تمام روز بدَود و سرعت فوق العاده‌ای دارد. با این حال واقعیت این است که کار‌های بسیار سختی را انجام می‌دهد و گاهی اوقات موقعیت‌های ساده را خراب می‌کند، اما این مسئله با تمرکز درست خواهد شد.» رابینسون درباره دلیل اهمیت دادن به این بازیکن بااستعداد هم می‌گوید: «من می‌خواستم او را به تیم اول باشگاه بیاورم چراکه دیدم انرژی دارد و بازیکنی گرسنه موفقیت است که می‌تواند با بزرگ‌تر‌ها رقابت کند.» رابینسون درباره شیطنت‌های آلفونسو هم بیان کرد: «به یاد داشته باشید او هنوز یک پسر جوان است که دوست دارد بستنی بخورد و تا ساعت ۲ نیمه‌شب پلی‌استیشن بازی کند که البته برای یک فوتبالیست حرفه‌ای ایده‌آل نیست.»

رابینسون همچنین آلفونسو دیویس را با گرت بیل مقایسه می‌کند: «من در ولز با گرت بازی کردم و می‌توانم بگویم او در همان سطح است. آلفونسو در ۱۸ سالگی به باشگاهی بزرگ رفت و گرت این شانس را در سن مشابه نداشت. آلفونسو ثابت کرده که رؤیا‌ها می‌توانند به حقیقت تبدیل شوند.»

یک پناهجو در مونیخ

سال گذشته آلفونسو شهروند کانادا شد و برای تیم ملی کانادا هم بازی کرد که حالا در ۹ بازی ملی برای این تیم ۳ گل هم به ثبت رسانده است. دیویس جوان‌ترین بازیکنی است که برای تیم ملی کانادا بازی کرده. درخشش در وایت‌کپس و تیم ملی کانادا باعث شد باشگاه‌های بزرگی از جمله باشگاه‌های لیگ برتری مثل منچستریونایتد، چلسی و لیورپول به سراغ آلفونسو بیایند، اما پیشنهاد بایرن‌مونیخ به نظر، هم از لحاظ مالی برای باشگاه بهتر بود و هم بیشتر باعث پیشرفت این بازیکن جوان می‌شد. حالا آلفونسو به مونیخ آمده و همه منتظر درخشش این بازیکن ۱۸ ساله در ترکیب بایرن هستند که از او با عنوان یکی از بزرگ‌ترین بازیکنان آینده دنیای فوتبال یاد می‌شود.

 

تگ ها


بایرن مونیخ فوتبال