پنجاه کیت برتر تاریخ ورزش جهان (عکس)

سایت اسپانیایی مارکا با برپایی یک نظرسنجی به دنبال انتخاب بهترین پیراهن های تاریخ ورزش جهان است....

به گزارش مدال و به نقل از ورزش سه، لباس تیم های فوتبال در تاریخ بیش از صدسال این ورزش دچار تحولات بزرگی شده است اما از همان سال ها جذابیت و تفاوت لباس های تیم های مختلف توانسته عنصری مهم برای هواداران به شمار می آمده است. در سایر ورزش ها هم شرایط غیر از این نبوده و طراحی مناسب می تواند فاکتوری مهم برای ایجاد علاقه بیشتر و البته درآمدزایی بیشتر شود.


در روزهایی که ویروس کرونا، ورزش دنیا را به حالت معلق درآورده، مارکا دست به اقدامی جالب زده و با نظر سنجی از سایت های معتبر در صنعت فوتبال و ورزش دنیا نظیر بلیچر ریپورت، ۴۴۲ و ... بهترین کیت های ورزشی را برای نظرسنجی روی سایت خود قرار داده است.

در ادامه این مطلب این رده بندی از رتبه ۱ تا ۵۰ را خواهید دید.

۱-  اسپانیا؛ جام جهانی ۱۹۸۶ 


در جام جهانی ۱۹۸۶ اتفاقاتی فراموش نشدنی رقم خورد؛ از به ثمر رسیدن گل دست خدا توسط مارادونا در مرحله یک هشتم نهایی تا نمایش های دیدنی برزیل که البته در آن جام مغلوب فرانسه شد. با این حال یکی از اتفاقات ویژه این جام که در مکزیک برگزار شد، با آرای مردمی به پیراهن ماتادورها اختصاص یافته که طرحی ساده دارد ولی توانسته محبوبیت زیادی به دست بیاورد. اسپانیا در جام جهانی ۱۹۸۶ در مرحله یک چهارم نهایی مغلوب بلژیک شد.

۲-  آلمان؛ ۱۹۹۰ 


در جام جهانی ۱۹۹۰ پیراهن  آلمانی ها  با استفاده از سه رنگ پرچم این کشور، طراحی ویژه ای داشت و هنوز هم بسیاری این کیت را بهترین و محبوب ترین کیت تاریخ می دانند.

۳-  لس آنجلس لیکرز؛ فصل ۱۹۷۹-۱۹۷۸


لیکرز در این فصل رتبه سومی مسابقات NBA را به دست آورد ولی چیزی که بیشتر از نتیجه در ذهن هواداران بسکتبال باقی مانده، پیراهن های ساده این تیم بوده که توانسته رتبه سوم این رنکینگ را به خودش اختصاص بدهد.

۴-   پیراهن طلایی دوچرخه سواری


این پیراهن در سال ۱۹۹۴ توسط ساتینی تولید شده ولی استفاده از آن به سال ۱۹۲۷ بازمی گردد که توسط قهرمان جهان در مسابقات به تن می شده و پنج رنگ آبی، قرمز، مشکلی، زرد و سبز که رنگ های المپیک هم به شمار می روند در آن استفاده شده است.


۵-  هلند؛ ۱۹۸۸ 


علاقمندان به فوتبال هیچ وقت ستاره های هلند را در پیراهن یکدست نارنجی این تیم در جا ملت های ۱۹۸۸ فراموش نمی کنند. جایی که این تیم با اتکا به ستاره های پرشماری نظیر فان باستن، گولیت، کومان و .. توانست با پیروزی ۲ بر صفر در فینال برابر شوروی قهرمان این مسابقات لقب بگیرد.

۶-  نیویورک یانکیز


نیویورک یانکیز نام مشهورترین و پرافتخارترین تیم حاضر در لیگ برتر بیسبال آمریکا و محبوب‌ترین تیم بیسبال در شهر نیویورک است و پیراهن سفید و مشکلی راه راه این تیم توانسته یکی از محبوب ترین ها لقب بگیرد.

۷-  هلند؛ ۱۹۸۸ 


این طرح پیراهن تیم ملی هلند که یکی از قدرت های بلامنازع جهان در سال های انتهایی دهه ۸۰ و شروع دهه ۹۰ میلادی بود، نیز با استقبال بسیاری از علاقمندان به فوتبال روبرو شده و آن را یکی از فراموش نشدنی ترین کیت ها معرفی کرده اند.

۸-   شیکاگو بولز 

شماره ۲۳ شماره ای است که مایکل جردن ستاره بی بدیل بسکتبال دنیا از سال ۱۹۸۴ تا ۱۹۹۳ در شیکاگو بولز به تن کرد و از سال ۱۹۹۵ تا ۱۹۹۸ نیز دوباره به این تیم بازگشت ولی در تاریخ یکم نوامبر ۱۹۹۴ به پاس نمایش های فراموش نشدنی  جردن و قهرمانی هایی که برای این تیم آورد، این شماره بازنشسته شد. بی شک یکی از دلایل محبوبیت جهانی این پیراهن، این بوده که مدت زیادی بر تن مایکل جردن بوده است.

۹-  فرانسه؛ ۱۹۸۲ 


در جام جهانی ۱۹۸۲ که در اسپانیا برگزار شد، فرانسه با اتکا به ستارگانی نظیر پلاتینی و ژان تیگانا تا نیمه نهایی پیش رفت ولی در این مرحله با نتیجه ۳ بر ۲ مغلوب لهستانی شد که فینال را با نتیجه ۲ بر صفر به ایتالیا واگذار کرد. اگرچه فرانسه برای گرفتن جشن قهرمانی در جهان تا سال ۱۹۹۰ صبر کرد ولی طرح پیراهن این تیم در چهار دوره قبل، یکی از محبوب ترین پیراهن های جهان شد؛ طرحی که با خطی قرمز و چند خط سفید، توانسته چشم ها را به خود جلب کند.

۱۰-  مکزیک؛ ۱۹۹۸ 


بلانکا و هرناندز ستاره های مکزیک در جام جهانی فرانسه بودند ولی طرح عجیب و چشم نواز مکزیکی ها در جام جهانی فرانسه، بر شادی گل های هرناندز مهاجم زهردار این تیم در خط حمله می افزود.

۱۱-  آرژانتین؛ ۱۹۸۶ 


آخرین قهرمانی آرژانتینی ها در ادوار جام های جهانی به شکلی دراماتیک رقم خورده؛ جامی که در مکزیک برگزار شد و این تیم به رهبری کارلوس بیلاردو روی نیمکت و رهببری مارادونا در زمین موفق به کسب قهرمانی شد. پیراهن این تیم در این مسابقات نیز هرگز فراموش نخواهد شد.

۱۲-  راگبی نیوزیلند؛ ۱۹۹۸ 


این طرح که در سال ۱۹۹۸ توسط ملی پوشان راگبی نیوزیلند مورد استفاده قرار گرفته، یکی دیگر از پیراهن های مورد توجه کاربران است.

۱۳-  بوستون سلتیکس 


یکی دیگر از تیم های پرآوازه اتحادیه بسکتبال آمریکا سلتیک بوستون است که در سال ۱۹۴۶ تاسیس شده و هم اکنون در رتبه سوم جدول کنفرانس شرق حضور دارد.

۱۴-  بوکا جونیورز؛ ۱۹۸۱ 


یکی از محبوب ترین تیم های آرژانتینی که مارادونا و بسیاری دیگر از ستاره های این کشور در آن بازی کرده اند، بوکا است. تیمی که پیراهن آن با دو رنگ زرد و آبی، طی سال های مختلف توانسته چشم ها را به سمت خود برگرداند ولی این طرح در سال ۱۹۸۱ از ذهن علاقمندانش پاک نشده است. البته اینکه مارادونا هم در این فصل پیراهن بوکا را بر تن داشته، در این انتخاب اصلا بی تاثیر نبوده است.

۱۵-  بارسلونا؛ ۱۹۸۲ 


پیش از اینکه با شروع دهه نود بارسلونا خود را به عنوان یکی از قدرت های اول فوتبال اروپا معرفی کند و با شروع قرن جدید قدرت بلامنازع فوتبال دنیا با سبک ویژه گوآردیولا لقب بگیرد، آنها در سال ۱۹۸۱ توانستند یک جام دیگر به کلکسیون افتخارات خودشان در جام برندگان جام اروپا اضافه کنند؛ سالی که در آن آبی و اناری پوشان کاتولونیا این دو رنگ را به شکلی کاملا ساده کنار هم ترکیب کرده بودند.

۱۶-  این تیم یکی از دیگر از تیم های محبوب کنفرانس شرق است که نامش را برای ادای احترام به مردانی انتخاب کرده که در سال ۱۷۷۶ آمریکا را بنا نهاده اند. طرح مشکی این تیم با حاشیه های قرمز به مدت ۱۲ سال برتن بازیکنان این تیم خودنمایی می کرد.


۱۷-  تیم رویایی NBA در مسابقات المپیک ۱۹۹۲ 

حضور ستاره  های پرشمار در این تیم که به آسانی قهرمان المپیک تابستانی در بارسلونا شدند، سبب شده بود تا وسواس خاصی برای طراحی پیراهنی که قرار بود ستاره های بی بدیل دنیای بکستبال بر تنشان داشته باشند، در نظر گرفته شود و در نهایت این طرح انتخاب شد. یکی از اعضای اتحادیه بسکتبال پیش از شروع رقابت ها عنوان کرده بود که تیم المپیک بسکتبال آمریکا که به آن تیم رویایی هم می گفتند، از بهترین بازیکنان بسکتبال تشکیل شده که کره خاکی به خودش خواهد دید. 

۱۸-  رافائل نادال


  این پیراهن که توسط شرکت نایکی برای رافائل نادال ستاره اسپانیایی تنیس دنیا طراحی شده نیز در میان طرح هایی قرار گرفته که علاقمندان به ورزش به آن توجه داشته اند.

۱۹-  نیکی لائودا (فراری) 


آندرس نیکی لائودای آلمانی که در سال ۲۰۱۹ از دنیا رفت، سه دوره قهرمان فرمول یک جهان شده و در یکی از مسابقات نیز با سانحه مواجه شد و صورت او سوختگی شدیدی پیدا کرد. این پیراهن که در فراری برای او طراحی شده بود، توانسته محوبیت ویژه ای هم پیدا کند.

۲۰-  دنور ناگتس (۱۹۸۲ تا ۱۹۹۳) 


این طرح طی ۱۱ سال طرح اصلی این تیم ایالت کلرادو در کنفرانس غرب بوده است؛ طرحی که با طیف رنگ های اصلی و زمینه اصلی آبی شکل گرفته است. دنور ناگتس هم اکنون در جدول کنفرانس غرب آمریکا رتبه سوم را در اختیار دارد.

۲۱-  جمهوری شوروی (۱۹۷۰)


۲۲-  گلدن استیت واریرز 


۲۳-  ماپی ( شرکتی  ایتالیای در زمینه تولید محصولات شیمیایی که به صنعت ورزش و دوچرخه سواری ورود کرده است).


۲۴-  اورلاندو مجیک ( ۱۹۸۹ تا ۱۹۹۸)


۲۵-  بیوری بورن: تنیسور برجسته جهان که طی سال های ۱۹۷۴ تا ۱۹۸۱ به رکورد ۱۱ قهرمانی گرنداسلم اوپن دست پیدا کرد؛ شش قهرمانی در آزاد فرانسه و پنج قهرمانی متوالی در مسابقات تنیس ویمبلدون.


۲۶-  برند ریموندز که برای دوچرخه سواران و افرادی که علاقمند به این رشته هستند، پیراهن های محبوب و مناسبی طراحی کرده است.


۲۷-  لاتزیو (۱۹۸۲)


۲۸-  سنت لوئیس کاردینالز یکی از مشهورترین تیم های لیگ برتر بیسبال آمریکا.


۲۹-  آتلانتا هاکس یکی دیگر از تیم های کنفرانس شرق اتحادیه بسکتبال امریکا


۳۰-  تیم ملی راگبی فرانسه؛ ۱۹۹۵


۳۱-  پیراهن بازیکنان تیم های ورزشی مختلف شرکت پژو 


۳۲-  تیم فوتبال آمریکایی گرین بی پکرز  در ایالت ویسکانسین 


۳۳-  کوین شوآنتز موتورسوار آمریکایی 


۳۴-  تیم فوتبال بیسبال شیکاگو کابز 


۳۵-  تیم فوتبال آمریکایی اوکلاند 


۳۶-  تیم ملی فوتبال کلمبیا (۱۹۹۰)


۳۷-  آیرتون سنا (راننده تیم فرمول یک شرکت رنو)


۳۸-  برند La Vie Claire


۳۹-  تیم فوتبال آمریکایی کانزاس سیتی چیفس 


۴۰-  تیم فوتبال آمریکایی بوفالو بیلز 


۴۱-  تیم ملی دانمارک در جام جهانی ۱۹۸۶


۴۲-  آقاسی ستاره سابق تنیس دنیا 


۴۳-  پیراهن طراحی شده برای شرکت کمل و لوتوس در مسابقات فرمول یک 


۴۴-  مرکاتو اونو (فروشگاهی که با داشتن بیش از ۵۰ شعبه در ایتالیا در ورزش فعالیت می کند).


۴۵-  لیتون هیوت که در سال ۲۰۰۱ جوانترین ورزشکار رنکینگ تاریخ تنیس شد.


۴۶-  گوران ایوانیسویچ تنیسور بازنشسته کروات 


۴۷-  پاتریم مک انور تنیس باز بازنشسته آمریکایی 


۴۸-  تایگر وود، ستاره آمریکایی دنیای گلف 


۴۹-  موتورولا (طراحی منحصر به فرد پیراهن برای بخش ورزش)


۵۰-  برند Brooklyn Chewing Gum

بیشتر بخوانید:

کلوپ در قرنطینه: از تماشای TAKEN تا چالش چمبرلین

تگ ها


ویروس کرونا فوتبال جهان لباس ورزشی عجیب کیت ورزشی فوتبال