پنجره بسته و آخرین گل سعادتمند برای استقلال!

استقلال در شرایطی در رقابت های لیگ قهرمانان شرکت می‌کند که تعداد زیادی از ستاره‌های خود را در اختیار ندارد و مدیران باشگاه از تقویت تیم در آستانه بازی ها نیز عاجز ماندند!...

به گزارش "ورزش سه"، همانطور که از قبل مشخص شده بود، عصر دوشنبه آخرین مهلت برای ارسال لیست بازیکنان تیم های حاضر در لیگ قهرمانان به کنفدراسیون فوتبال آسیا بود. از این رو نمایندگان ایران در مسابقات آسیایی نیز امروز لیست نهایی بازیکنان برای حضور در ۴ دیدار دور گروهی آسیا را ارسال کردند. در این بین اما استقلال که طی روزهای گذشته بحران های مختلفی را پشت سر گذاشته در شرایطی فهرست بازیکنانش را تحویل AFC داد که از حالا می‌شود حدس زد این تیم با تیمی ناقص به مصاف حریفان تا بن دندان مسلح خواهد رفت.


اگرچه مسئولان استقلال طی روزهای گذشته با برخی بازیکنان برای فصل آینده به توافق رسیدند  و از بین این نفرات قرارداد دوساله با رشید مظاهری را نیز به امضا رساندند اما بسته بودن پنجره نقل و انتقالاتی ناشی از شکایت بویان نایندف و وینفرد شفر از سوی فیفا مانع از آن شد تا لیست استقلال برای لیگ قهرمانان بازیکن جدیدی را به خود ببیند.


خبر بسته شدن پنجره نقل و انتقالاتی استقلال روز ۲۶ اردیبهشت ۹۹ در پی ارسال نامه فیفا به این باشگاه و فدراسیون فوتبال در رسانه‌ها منتشر شد اما همان زمان باشگاه استقلال طی اطلاعیه ای این موضوع را تکذیب و «شانتاژ بدخواهان» عنوان کرد. استقلالی ها البته طی هفته های گذشته طلب ۳۰۰ هزار دلاری بویان را در چند قسط پرداخت کردند اما درباره مطالبات شفر نتوانستند پول مورد نیاز را تامین کنند تا همچنان پنجره نقل و انتقالاتی شان بسته بماند. از این رو طلب ۶۰۰ هزار دلاری شفر و حکم فیفا مانع از باز شدن پنجره نقل و انتقالاتی شد و به همین خاطر مدیران باشگاه نتوانستند هیچ بازیکن جدیدی را به لیست آسیایی شان اضافه کنندو با همان نفرات قبلی فهرست خود را به AFC فرستادند.


این اتفاق در شرایطی افتاد که علاوه بر اطلاعیه ای که در بالا به آن اشاره شد، احمد سعادتمند ۲۵ تیر ۱۳۹۹ در مصاحبه با رسانه رسمی باشگاه استقلال هم بسته شدن پنجره نقل و انتقالاتی را تکذیب کرده بود و تاکید داشت که پنجره نقل و انتقالاتی باشگاه استقلال باز خواهد بود!


حالا اما آنها نتوانستند تیم را در آستانه ۴ بازی حساس دور گروهی لیگ قهرمانان تقویت کنند تا مشخص شود اظهارات مدیرعامل پرادعای آبی ها هیچ سندیتی نداشته و او نتوانسته اقدامی برای بازشدن پنجره نقل و انتقالاتی انجام بدهد. جالب اینکه تا زمان پرداخت ۶۰۰ هزار دلار به وینفرد شفر این پنجره نقل و انتقالاتی بسته خواهد بود.


از طرف دیگر استقلالی ها مجبور شدند همان لیست قبلی بازیکنان را به کنفدراسیون فوتبال آسیا ارسال کنند. لیستی که البته به نظر می رسد تعداد زیادی از بازیکنان هم در آن حضور ندارند.


مهم ترین موضوع درباره لیست ارسالی استقلالی ها ۵ بازیکنی است که قراردادشان به پایان رسیده است. علی کریمی، فرشید اسماعیلی،‌فرشید باقری، محمد دانشگر و روزبه چشمی ۵ بازیکنی هستند که قراردادشان با استقلال به پایان رسیده و حاضر  نشدند در تمرینات این تیم حضور یابند. از سوی دیگر مسئولان استقلال معتقد هستند که قرارداد این بازیکنان تا پایان فصل فوتبالی است و مسابقات لیگ قهرمانان هم جزو فصل جاری محسوب می‌شود و آنها باید طبق قراردادشان در رقابت های باقیمانده آسیا نیز حاضر شوند.


این در حالی است که پنجره نقل و انتقالاتی از سوی فیفا باز شده و وقتی این اتفاق می افتد به طور طبیعی بازیکنانی که قرارداد جدید ندارند، بازیکن آزاد محسوب می‌شوند. در این شرایط ۵ ستاره ای که نام شان برده شد، در تمرینات حضور ندارند و بعید به نظر می رسد با روند کنونی در سفر به قطر هم تیم را همراهی کنند. بی تردید اگر طی روزهای باقیمانده تا پنجشنبه که قرار است آبی ها به قطر بروند، قرارداد کریمی، دانشگر، چشمی، اسماعیلی و باقری تمدید نشود آنها همانطور که امروز به تمرین نرفتند، در مسابقات آسیایی نیز همراه استقلال نخواهند بود و این یک فاجعه بزرگ مدیریتی برای سعادتمند و همکارانش محسوب می‌شود.


همچنین یکی دیگر از دغدغه های استقلالی ها فسخ قرارداد عارف غلامی و محسن پورحمیدی است. دو بازیکنی که با توجه به پیشنهادها علاقه ای به ماندن در جمع آبی ها ندارند. کار حالا به اینجا کشیده که با توجه عاجزماندن مدیران استقلال در اضافه کردن نام مظاهری به لیست آسیایی و فسخ قرارداد پورحمیدی، حالا این تیم فقط یک دروازه بان یعنی سیدحسین حسینی به لیگ قهرمانان خواهد رفت. به همین خاطر است که مدیران باشگاه پیگیر فسخ قرارداد پورحمیدی هستند تا بتوانند او را برگردانند.

از مجموع اتفاقات می‌توان نتیجه گرفت مدیران استقلال  و به خصوص احمد سعادتمند که طی هفته های گذشته بارها از جملاتی همچون «هواداران نگران نباشند» استفاده کرده و به صورت موازی اقداماتی به ضرر باشگاه استقلال انجام داده می‌توان به اینجا رسید که آنها نه تنها نتوانستند در آستانه رقابت های آسیایی تیم را تقویت کنند که بازیکنان کنونی را نیز مشکل شان را حل نکردند تا آبی ها با ترکیبی ناقص و البته با تجمع پرتعدادی از نفرات جوان به قطر بروند و آماده دو دیدار با الوحده امارات، یک مسابقه با الشرطه عراق و یک بازی با الاهلی عربستان شوند. اتفاقی که با توجه به تقویت حریفان آبی پوشان در هفته های گذشته این نگرانی بزرگی به وجود آورده است.


استقلال در رقابت های آسیایی با توجه به گروه نه چندان دشواری که داشت شانس مناسبی برای صعود به دور حذفی پیدا کرده بود اما حالا با وضعیتی که پیش آمده کار این تیم برای رسیدن به مرحله بعد بسیار سخت خواهد بود.

تگ ها


استقلال تهران احمد سعادتمند لیگ قهرمانان آسیا