پنج برنده استثنایی معاصر جایزه زامورا

جایزه‌ی زامورا به یاد ریکاردو زامورا، مشهور‌ترین دروازه‌بان تاریخ فوتبال اسپانیا تا قبل از ظهور ایکر کاسیاس، در هر فصل به بهترین دروازه‌بان لیگ تعلق می‌گیرد....

به گزارش "ورزش سه"، پس از تیبو کورتوا از رئال مادرید، یان اوبلاک، دروازه بان اتلتیکو مادرید، در این فصل برنده جایزه زامورا شد. اوبلاک در این فصل توانست پنجمین جایزه زامورای خود را دریافت کند تا با رکورد آنتونی رامایتس و ویکتور والدس (هر دو از بارسلونا) در بردن بیشترین جوایز زامورا برابری کرده باشد.

در این گزارش به تعدادی از شناخته شده ترین و استثنایی ترین دروازه بان های برنده جایزه زامورا در سال های اخیر می پردازیم.

یان اوبلاک (اتلتیکو مادرید)

با اخرین برنده جایزه زامورا شروع می کنیم؛ دروازه بان اسلوونیایی اتلتی در سال های اخیر توانسته شهرتی به عنوان یکی از بهترین دروازه بان های جهان برای خود دست و پا کند. او در شش سال گذشته توانسته پنج بار برنده جایزه زامورا شود؛ (۲۰۱۵-۱۶, ۲۰۱۶-۱۷, ۲۰۱۷-۱۸, ۲۰۱۸-۱۹, ۲۰۲۰-۲۱). او که تقریبا مثل دیواری است که روی خط دروازه روخی بلانکو کشیده شده باشد، در سال ۲۰۱۴ از بنفیکا به اتلتیکو پیوست. حضور اوبلاک درون دروازه برای تیم معروف به تدافعی بازی کردن دیگو سیمئونه واقعا موهبتی است.

ویکتور والدس (بارسلونا)

این دروازه بان در عرصه های بین المللی هرگز در حد و اندازه های ایکر کاسیاس، رقیب ال‌کلاسیکویی‌اش، شناخته نشد اما ویکتور والدس نیز بدون شک توانست نام خود را در تاریخ لالیگا و بارسلونا با بردن پنج جایزه زامورا، از جمله چهار جایزه پیاپی بین سال های ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۲، ماندگار کند.

والدس که به بازی با پا بسیار وارد بود و می توانست در لحظات حساس بازی سیوهای سرنوشت سازی داشته باشد، بهترین دروازه بان ممکن برای بارسلونای فراموش نشدنی و پر شور سال های ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۰ بود. اسطوره واقعی فوتبال اسپانیا.

روبرتو ابوندانزیری (ختافه)

دروازه بان باسابقه تیم ملی آرژانتین در فصل ۰۷-۲۰۰۶ به عنوان دروازه بان تیم درخشان ختافه در آن فصل که چندان تیم پرمهره ای نبود اما توانست بهترین آمار دفاعی در لالیگا را از خود به جا بگذارد،برنده جایزه زامورا شد. ابوندانزیری در طول سه سالی که در این تیم حومه مادرید درون دروازه ایستاد تبدیل به یکی از محبوب ترین ستاره های هواداران ختافه شد. فراموش کردن اینکه این دروازه بان آرژانتینی چه اعجوبه ای بود آسان است، اما او توسط فدراسیون تاریخ و آمار فوتبال (IFFHHS) در دهه دو هزار یکی از ۱۰ دروازه بان برتر جهان لقب گرفت.

سانتیاگو کانیزارس (سلتا و والنسیا)

کانیزارس که هنوز هم در سراسر اروپا با موهای سفید شده و عکس العمل های برق آسایش شناخته می شود، در دوران بازی اش با دو تیم مختلف چهار بار برنده جایزه زامورا شد. او اولین جازه زامورای خود را در تیم سلتا در فصل ۹۳-۱۹۹۲ و به صورت مشترک با فرانسیسکو لیانو، دروازه بان دیپورتیوو، کسب کرد. در پایان دهه ۹۰ او به والنسیا رفت و به همراه این تیم سه بار دیگر در فصل های ۰۱-۲۰۰۰، ۰۲-۲۰۰۱ و ۰۴-۲۰۰۳ برنده این جایزه شد. دو جایزه زامورای آخر او در سال هایی به دست آمد که کانیزارس به همراه والنسیا قهرمان لالیگا نیز شد.

ژاک سونگو (دیپورتیوو)

ژاک سونکو تنها دروازه بان آفریقایی بود که در طول تاریخ موفق به بردن جایزه زامورا شد. او همچنین یکی از محبوب ترین بازیکنان خارجی لالیگا در چند دهه اخیر بوده است. دروازه بان ملی پوش کامرونی در فصل ۹۷-۱۹۹۶، اولین فصلی که در فوتبال اسپانیا بازی کرد، برنده این جایزه شد. دیپورتیوو در آن فصل پس از بارسلونایی که با رونالدو نازاریو به قهرمانی رسید و رئال مادریدی که رائول  را در ترکیب خود داشت، در لالیگا سوم شد. سونگو که با پوشیدن شلوار ورزشی در اسپانیا برای خود شهرتی بهم زده بود، در فصل ۲۰۰۰-۱۹۹۹ عنوان قهرمانی لالیگا را کسب کرد.

محتوای اختصاصی ورزش‌سه با همکاری رسمی لالیگا laliga
This Content Is Provided By Laliga In Partnership With Varzesh۳

تگ ها


یان اوبلاک ویکتور والدس اتلتیکو مادرید