پنهان کاری مبالغ قرارداد،فاجعه بزرگ فوتبال ایران

چهار میلیارد تومانی که امروز به سقف مبلغ قرارداد در برخی باشگاهها تبدیل شد،پایه مبالغ قراردادها است نه با احتساب اپشن هایی که نیمی از آن به سهولت قابل دسترسی است تا رفته رفته باور کنیم پنهان کاری مبالغ قرارداد،فاجعه بزرگ فوتبال ایران محسوب می شود...

سایت مدال/سه فصلی است که جلوی انتشار مبالغ قراردادها  گرفته شده است. 
این که این تصمیم با چه تفکر و هدفی و دستور کدام مقام و مسوول است یک بحث است و این که در سایه مخفی نگه داشتن مبالغ قرارداد مربیان و بازیکنان لیگ طی سه فصل اخیر مبالغ قراردادها و هزینه بستن تیم تا چه حد افزایش نامتعارف داشته یک بحث دیگر!

 انتشار مبالغ قراردادها در اغلب کشورها امری عادی است. حتی انتقال بازیکنان ایرانی به لیگ ترکیه موجب شد تا بدانیم که در این کشور حتی نام و میزان دریافتی ایجنت از قرارداد هم رسانه ای و اعلام می شود چه رسد به مبلغ و مدت  قرارداد. 

حالا به طرز عجیبی در لیگ ایران مبالغ قراردادها روند صعودی به خود گرفته . آن هم دقیقا در همین سه سال اخیر که جلوی انتشار مبالغ قراردادها گرفته شده است. 

ورود مالک متمول تراکتور و قراردادهای مالی سنگینی که وی امضا کرد و حتی به جای قرارداد ریالی با ستاره های ایرانی بازگشته از اروپا قرارداد دلاری هم بست موجب شد تا با سقف جدیدی از قراردادها مواجه باشیم.

 در این کورس مدیران سرخابی هم برای اینکه هواداران خود را راضی نگه داشته باشند هر تابستان سقف قراردادهای خود برای جذب ستاره های ملی پوش و یا خریدهای جدید  تیم را افزایش دادند به گونه ای که حالا خیلی ها راغب هستند به تمدید قرارداد چرا که می بینند بستر برای عقد قرارداد مالی خوب با افزایشی قابل توجه فراهم است 

در این میان در سپاهان، پرسپولیس و استقلال سقف قراردادها به سه تا چهار میلیارد تومان رسیده و در پاره ای موارد بیشتر از چهار میلیارد در حالی که همین سه فصل قبل سقف قراردادها یک میلیارد تومان بود و در پاره ای از موارد نهایتا یک و نیم میلیارد.

چهار میلیارد تومانی که امروز به سقف مبلغ قرارداد در برخی باشگاهها تبدیل شد،پایه مبالغ قراردادها است نه با احتساب اپشن هایی که نیمی از آن به سهولت قابل دسترسی است. 

از سویی دیگر علاوه بر افزایش مبالغ قراردادها شاهد جذب بازیکنان زیر 23و 21سال ناكارامد، سفارشی و یا پولی هم در لیگ برتر ایران هستیم. اتفاقی که به ویژه در لیگ یک و دو بیداد می کند و رفته رفته در لیگ برتر هم به یک اپیدمی تبدیل می شود 

افزایش سهمیه نفرات این رده های  سنی با انگیزه جوان گرایی در لیگ که منجر به کاهش سهمیه بازیکنان بزرگسال و متضرر شدن تیم های ایرانی در رقابت با حریفان در  لیگ قهرمانان آسیا شده بستر را برای برخی مدیران و مربیان متخلف فراهم آورده تا بازیکنان زیر 23 و به ویژه زیر 21 سالی را بخدمت بگیرند که مشخص است هرگز به آن ها فرصت بازینخواهد رسید.

در این میان کسی جز سازمان لیگ نمی داند در  لیگ برتر این قبیل بازیکنان با چه مبالغی جذب می  شوند و یک باشگاه لیگ برتری که می تواند برای  نه بازیکن زیر 23سال و 30 بازیکن زیر 21سال خود،کارت بازی لیگ برتر دریافت کند،چند بازیکن این رده ها و خصوصا زیر 21ساله ها را لیگ برتری کرده که خود ارزش و برند و سابقه خوبی برای یک بازیکن ایجاد می کند 

بله، اکنون که همزمان با نقل و انتقالات فوتبال ایران، اخبار نقل و انتقالات اروپا و آسیا را رصد میکنیم، می بینیم که در پی هر جابجایی بازیکن در اروپا مبلغ قرارداد به انضمام برخی بندهای مهم آن به صورت شفاف و صریح رسانه ای و اعلام می شود.در حالی که در فوتبال ایران خبری از اعلام مبالغ نیست. 

در سالهای گذشته سازمان لیگ به دستور وزارت ورزش و جوانان باشگاهها را مکلف به اعلام مبالغ قراردادها کرده بود و مبالغ اعلام شده از سوی باشگاهها در سایت سازمان لیگ منتشر می شد. آن رویه می توانست با برخورد قاطع فدراسیون و سازمان لیگ با اعلام مبالغ دروغین ادامه یابد نه اینکه جلوی انتشار مبالغ قراردادها گرفته شود و متعاقب آن در پی پنهان کاری ها شاهد افزایش مبالغ قراردادهای بازیکنان بزرگسال،زد و بندها و ورود بازیکنان سفارشی و یا عقد قرارداد با مبالغ نامتعارف با بازیکنان جوان و خلاصه عدم آگاهی جامعه فوتبال از میزان هزینه کرد ها در قبال هر بازیکن و مربی نباشیم اما متاسفانه این دستورالعمل به جای اصلاح و تاکید بر برخورد با اعلام مبالغ دروغین ابطال شد تا  تبدیل به آتش زیر خاکستری شود  که تبعات آن را با چشم بهم زدنی خواهید دید. 

فقط کافی است لیگ که شروع  شد همه مبالغ قراردادها منتشر شود. آنوقت کلکسیونی از ارقام تکان دهنده و یا نامتعارف را خواهید دید که خود یک کمیته اخلاق برای برخورد با متخلفان می خواهد  و یک عزم  جزم برای جلوگیری از افزایش افشار گسیخته مبالغ قراردادها.

حسین قدوسی

تگ ها


لیگ برتر فوتبال ایران مبالغ قرارداد بازیکنان یادداشت اختصاصی پرسپولیس سپاهان استقلال تراکتور لیگ برتر خلیج فارس فوتبال