پورشرفشاد:تشریفات بازیکن خارجی استقلال طی نشده بود

ایمان حسین پورشرفشاد وکیل حقوقی گل گهر می گوید که انتظار از این باشگاه بابت رد یا تأیید نامه های فدراسیون فوتبال گابن غیرمنطقی است....

به گزارش "ورزش سه"، بحث تغییر نتیجه دیدارهای گل گهر به دلیل استفاده از بازیکنان خارجی غیرمجاز، نقل محافل است. باشگاه سیرجانی به شدت نسبت به حکم اعلام شده از سوی کمیته انضباطی معترض است و اعتقاد دارد به دلیل تأیید مدارک از سوی دپارتمان امور بین الملل از این بازیکن استفاده کرده است و تقصیری در این ماجرا ندارد.

ایمان حسین پورشرفشاد وکیل حقوقی گل گهر در گفتگو با برنامه ورزشگاه در مورد اینکه چرا این تیم با وجود اطلاع از شکایت استقلال بابت استفاده از بایناما، باز هم در ۲ بازی برابر پیکان و سپاهان از این بازیکن استفاده کرده است، گفت: این بازیکن تا روز گذشته شرایط شرکت در بازی را داشت چون کارت بازی او صادر شده و هنوز باطل نشده است. در بند ۸ ماده ۳۲ این بحث را مطرح می کند که تا زمانی که احراز نشود که بازیکن تشریفات قانونی را طی نکرده است، بازیکن غیرمجاز تلقی نمی شود. یعنی ما حق داشتیم تا بازی آخرمان نیز از این بازیکن استفاده کنیم.

او ادامه داد: مدیرعامل باشگاه به همراه کادرفنی تصمیم گرفتند بخاطر اینکه آرامش فوتبال به هم نریزد، فعلا به این بازیکن بازی ندهند تا شائبه ای ایجاد نشود. زمانی که بحث جدی تر شد و علی رغم اینکه دستور موقت نیز صادر نشده بود، از سمت فدراسیون نیز از ما خواستند اگر می شود، از این بازیکن استفاده نکنیم. اگر این موضوع مهم بود، باید دستور موقت صادر می شد ولی این اتفاق رخ نداد.

وی در مورد اینکه در آیین نامه ذکر شده است باشگاه ها بعد از دریافت تأییدیه به جهت عقد قرارداد می توانند از بازیکنان خارجی خود استفاده کنند و فدراسیون نیز این تأییدیه را به گل گهری ها داده است، گفت: در تاریخ سوم آبان ما نامه ای را برای فدراسیون فوتبال ارسال کردیم و این سوال مطرح شد که امکان یا عدم امکان جذب بازیکن را اعلام کنید. مسئول دپارتمان امور بین الملل در تاریخ ۱۳ آبان مدارک را تأیید کرد و صراحتا ذکر کردند که سوابق فوق مورد تأیید است. آیا در این ۱۰ روز طبق مدارک ارائه شده از سمت باشگاه گل گهر مدارک را تأیید کردند؟ خیر.

او صحبت هایش را اینگونه ادامه داد: پس از اینکه بایناما با قراردادی ۳۰ هزار دلاری از میان ده ها بازیکن انتخاب شد، شائبه هایی درخصوص او به وجود آمد که باشگاه گل گهر به فدراسیون فوتبال نامه ای را ارسال کرد و درباره امکان یا عدم امکان حضور این بازیکن سوالی را مطرح کرد و فدراسیون نیز به هیچ وجه به مدارک باشگاه اکتفا نمی کند و خودش استعلام می گیرد.

پورشرفشاد گفت: من نمی دانم چرا اینقدر به راحتی از کنار بند ۲-۷-۱ گذشته اند و مدعی هستند باشگاه می بایست مدارک را تأیید کند، چیست. در آخرین مقرراتی که تصویب شده، همین دستورالعمل صادر شده و آمده است که باشگاه مسئولیت تهیه و ارائه مدارکی را دارد که به تأیید دپارتمان روابط امور بین الملل فدراسیون فوتبال برسد و رسیده است. نکته مهم، مورد تأیید قرار گرفتن رئیس دپارتمان است.

وکیل حقوقی گل گهر درباره اینکه گفته می شود باشگاه گل گهر در جعل این مدارک دست داشته است، پاسخ داد: فدراسیون می گوید ما پلیس فتا و اداره تشخیص هویت نیستیم ولی انتظار دارند که باشگاه اداره تشخیص هویت باشد. آیا این انتظار منطقی است که بگوییم باشگاه گل گهر باید نامه ای که از سمت فدراسیون گابن به فدراسیون ایران زده شده است را تأیید یا رد کند؟ اصلا ما کجا این نامه را تأیید کرده ایم؟ فدراسیون کی به باشگاه ما نامه زده است که در خصوص این بازیکن تردید دارند؟ از این نامه ها صحبت کنند نه اینکه پس از تأیید مدارک شانه خالی کنند. این انتظارها غیر منطقی است.

او درباره احتمال کناره گیری گل گهر از لیگ نیز پاسخ داد: من در جریان این موضوع نیستم ولی از نظر حقوقی باید بگویم اساسنامه فدراسیون که بالاترین سند فدراسیون فوتبال است، نامه نگاری با سایر فدراسیون ها را برعهده دبیرکل فدراسیون گذاشته است. مگر باشگاه می توانسته است تعهد بدهد که چنین اقدامی را انجام دهد؟

وکیل حقوقی گل گهر همچنین خاطرنشان کرد: آنها می گویند دو نامه را تأیید کرده اند. آیا این دو نامه به امضای دبیرکل یا رئیس فدراسیون فوتبال گابن رسیده است؟ خیر. ادعا بر این است که معاون دبیرکل آنها را امضا کرده کسی که نامش حتی در سایت فیفا هم نیست. ما نامه ها را بررسی کردیم که آیا چنین شخصی در سایت فیفا دارای سمت رسمی است؟ که اینگونه نیست. چگونه به راحتی با این دو نامه به راحتی ۷ امتیاز از تیم ما کسر می کنند بدون اینکه ۱۰۰ درصد احراز شود. ما تقاضا کردیم به هزینه خودمان شخصی را از سمت فدراسیون به کشور گابن بفرستیم و تحقیقات به عمل بیاورد. گفته می شود در فدراسیون این کشور انتخابات برگزار می شود و اختلافات داخلی دارند.


پورشرفشاد در پایان با اشاره به اینکه این تخلف از سوی تیم های دیگر مانند استقلال رخ داده و چرا نتایج آن دیدارها تغییر نمی کند، گفت: بحث ضمانت نامه بانکی بازیکنان خارجی استقلال نیز تشریفاتش طی نشده است و آیا بازی های این تیم را ۳ بر صفر می کنند؟ در مورد بازیکنان قبلی مانند پاتوسی و بازیکنان سرباز که با سند جعلی آمدند و حتی برخی از تیم ها با همان سربازها قهرمان لیگ شدند، نتایج هیچ کدام تغییر نکرده چون یکپارچگی مسابقات را از بین می برد. گل گهر به صدر جدول رسیده بود و بهترین اقدام نیز این بود بازی ها را ۳ بر صفر کنند تا رتبه این تیم پایین بیاید.

تگ ها


گل گهرسیرجان