پول هواداران فوتبال به جیب چه کسی می‌رود؟

این روزها همه جا صحبت از قرارداد عجیب بلیت فروشی مسابقات لیگ برتر است. به گزارش مدال به نقل از شهروند: این روزها همه جا صح ......

این روزها همه جا صحبت از قرارداد عجیب بلیت فروشی مسابقات لیگ برتر است.

به گزارش مدال به نقل از شهروند: این روزها همه جا صحبت از قرارداد عجیب بلیت فروشی مسابقات لیگ برتر است. قراردادی که باعث شده عملا فدراسیون فوتبال، سازمان لیگ، هیأت فوتبال و شرکت طرف قرارداد، دسترسی مستقیم مالی به سرمایه های مادی دو باشگاه پرسپولیس و استقلال داشته باشند و از آن ارتزاق کنند. نکته قابل توجه اینجاست که این پول مستقیم به حساب باشگاه ها واریز نمی شود و پرسپولیس و استقلال باید برای گرفتن این حق قانونی خود با سازمان لیگ و فدراسیون وارد چالش شوند. از طرفی دیگر آنها به عنوان صاحبان اصلی این قرارداد ٣٥ درصد درآمد دارند و شرکت مجری قرارداد در شرایطی همین قدر سهم می برد که براساس عرف نهایتا باید ١٠ درصد از این سهم به آنها برسد اما این ابهامات تمام آنچه که باید درباره بلیت فروشی بدانید، نیست. این قرارداد زوایای پنهان دیگری دارد که در این گزارش به بخشی از آنها اشاره می کنیم.

افشاگری قابل تأمل عابدینی

همین چند هفته قبل بود که امیر عابدینی در مصاحبه ای انتقادات شدیدی را علیه مدیران فدراسیون فوتبال مطرح کرد. عابدینی در بخشی از مصاحبه خود به ابهامات قابل تأملی درباره قرارداد ١١ساله انحصار بلیت فروشی مسابقات فوتبال ایران اشاره کرد: «قرارداد بلیت فروشی را تاج و کفاشیان امضا کرده اند ولی هر روز یک گروه جدید مامور می شد و به محض کسب اطلاعات گروه را کنار می زدند و پرونده را به فرد دیگری می دادند. من متوجه نشدم چرا گفتند پرونده را بررسی نکنم. علیپور (یکی از اعضای سازمان لیگ فوتبال) مسئول پیگیری پرونده شد اما گفتند تا این جا کافی است و در ادامه هم به فرد دیگر دادند.»

قرارداد ١١ساله

انحصار بلیت فروشی مسابقات فوتبال ایران با قراردادی ١١ساله به شرکت برهان مبین ارایه شده است. ابهام اول درباره این قرارداد اینجاست که چرا این شرکت بدون برگزاری مناقصه توانست انحصار بلیت فروشی را به دست بیاورد؟ سپس ابهاماتی درباره تغییرات به وجود آمده در ثبت این شرکت و تغییرنام در رسانه ها منتشر شد. طبق اخبار صریح منتشرشده در رسانه ها و افشاگری هایی که در برنامه نود رخ داد، برای همه مشخص شد که ماجرای بلیت فروشی و قرارداد عجیب آن ریشه در ریاست دوره قبلی فدراسیون دارد و علی کفاشیان ریاست وقت فدراسیون این کار را با سفارش برخی از مسئولان وقت انجام داده است. نکته قابل تأمل اینجاست که پرونده بلیت فروشی با تغییراتی که در اسامی و مدیریت شرکت ها به وجود آمد، پس از مدت ها مسکوت ماندن، حدود دو سال قبل و در زمانی که محمود گودرزی وزیر ورزش و جوانان بود، دوباره با قراردادی ١١ساله و جدید به شرکت برهان مبین داده شد و جالب تر این که مدیران فدراسیون فوتبال هم در این راه مدیران بالادستی خود را همراهی کردند و تمام مقدمات انجام این کار را انجام دادند.

مدیران فدراسیون توپ را به زمین دولت انداختند

 به دنبال فشار های رسانه ای روزهای گذشته مدیران فدراسیون فوتبال برای تنویر افکار عمومی بیانیه ای منتشر کردند. آنها به صراحت اعلام کرده اند؛ فدراسیون فوتبال برای سرمایه گذاری و پیاده سازی پروژه بلیت فروشی ‏الکترونیک در مسابقات لیگ برتر قراردادی در زمان ریاست علی کفاشیان با شرکت زیرمجموعه مرکز همکاری، فناوری و نوآوری های ریاست جمهوری منعقد کرده است. فدراسیونی ها تأکید دارند، ‏این قرارداد بین دو ارگان دولتی امضا شده و نیازی به برگزاری مزایده هم نداشته است. در واقع و براساس این بیانیه هیچ شرکت و بخش خصوصی ‏در این میان نقش نداشته است.

ابهام در سهم ٣٥درصدی!

باشگاه های فوتبال ایران به ویژه پرسپولیس و استقلال با مشکلات مالی و بدهی های سنگین مختلفی رو به رو هستند. آنها از دریافت اصلی ترین درآمد خود یعنی حق پخش تلویزیونی محروم هستند. قرارداد تبلیغات محیطی فوتبال که توسط سازمان لیگ منعقد شده، ٣ سال است که به دادگاه کشیده می شود. عملا نتیجه ای هم در پی نداشته است. حالا پرونده بلیت فروشی هم به خوبی نشان می دهد که حق باشگاه های پرسپولیس و استقلال در این پرونده پایمال می شود. آنها بهانه اصلی برای انعقاد این قرارداد بزرگ هستند اما تنها ٣٥ درصد از درآمد اصلی سهم می برند. ٣٥ درصد هم به شرکت برهان مبین می رسد و ٣٠ درصد بقیه این درآمد ها بین فدراسیون فوتبال، سازمان لیگ، هیأت فوتبال و یگان ویژه و اتوبوسرانی و... تقسیم می شود. در چنین شرایطی، در روزهای اخیر ابهامات بسیار زیادی درباره تفاوت آمار بلیت فروشی با درآمدها در رسانه ها مطرح شده تا سروصدا و اعتراض از ابهامات مالی قابل تأمل به اوج خود برسد.

مردم موافق واگذاری بلیت فروشی به باشگاه ها

در برنامه نود دوشنبه شب هفته جاری و در پاسخ به سوالی مبنی بر این که موافق واگذاری بلیت فروشی به باشگاه ها هستید، مخاطبان این برنامه که نزدیک به ٢ میلیون نفر بودند، به گزینه «بله» رأی دادند. در واقع هوادارانی که در استادیوم حاضر می شوند و مبالغی را می پردازند، علاقه دارند این مبلغ برای کمک به تیمشان استفاده شود و اینطور نباشد که دایما سرخابی ها در خطر کسر امتیاز و تهدید پرونده های خارجی قرار بگیرند.

طاهری: چرا  2.5 میلیارد برای یک فصل؟

علی اکبر طاهری مدیرعامل باشگاه پرسپولیس درباره ابهامات مربوط به پرونده بلیت فروشی می گوید: «این شرکت نتوانسته است به تعهدات خود عمل کند. درحال حاضر مدتی است که آقای تاج و همین طور مسئولان سازمان لیگ به این نتیجه رسیده اند که باید قرارداد همکاری سازمان لیگ با شرکت برهان مبین فسخ شود. آمار اعلامی سازمان لیگ براساس آماری است که شرکت برهان مبین اعلام کرده اما شما خودتان اگر این اعداد و ارقام را در کنار هم قرار دهید و یک تقسیم ساده انجام دهید، متوجه می شوید که تعداد بلیت های فروخته شده با مبلغ هر بلیت همخوانی ندارد. سهم باشگاه پرسپولیس اخیرا حدود ٢,٥ میلیارد از پرسپولیس برای کل فصل اعلام شده، در شرایطی که ما برای یک بازی آسیایی وقتی خودمان بلیت فروشی کردیم، بیش از ٥٠٠ میلیون تومان درآمدزایی کردیم. به همین ترتیب مشخص است که ابهامات بسیار زیادی درباره این قرارداد و درآمدها وجود دارد.»

قرارداد در آستانه فسخ

قرارداد بلیت فروشی ١١ساله است و براساس آنچه که مدیران فوتبال ایران اعلام کرده اند، در آستانه فسخ قرار دارد و به زودی هم به احتمال بسیار زیاد شرکت توسعه و تجهیز اماکن ورزشی مجری بلیت فروشی مسابقات خواهد شد اما واقعیت امر اینجاست که علی کفاشیان و مهدی تاج که در ١٠ سال گذشته همواره نفرات اول و دوم فوتبال ایران در حوزه مدیریت بوده اند، باید درباره اتفاقاتی که در سال های اخیر رخ داده، شفاف سازی کنند. آنها به عنوان متولی فوتبال ایران در شرایطی از فسخ قرارداد حرف می زنند که همکاری بسیار نزدیکی برای انعقاد قرارداد ١١ساله با برهان مبین داشتند.

نهادهای نظارتی ورود می کنند؟

نکته قابل تأمل دیگر اینجاست که شرکت مذکور به تعهدات خود همچون سرمایه گذاری ٥ ورزشگاه در ایران عمل نکرده و ابهاماتی هم درباره درآمد ها و میزان دقیق بلیت فروشی و آمارها به وجود آمده است. در تمام این مدت، مدیران فدراسیون تلاشی برای برطرف کردن ابهامات نکردند تا کار به این جا برسد. اعضای هیأت رئیسه فدراسیون فوتبال و مجمع عمومی فدراسیون هم در این زمینه می توانند ورود کنند. البته در شرایط کنونی فقط مراجع نظارتی هستند که با ورود به این پرونده و تحقیقات اساسی می توانند در صورت نیاز برخورد قانونی لازم را داشته باشند.

 

تگ ها


اخبار روز فوتبال