پپ گواردیولا؛ یک دهه ناامیدی و دلشکستگی در اروپا

پپ گواردیولا، سرمربی موفق کاتالان که در حال حاضر هدایت سیتی را بر عهده دارد، آخرین بار در سال ۲۰۱۱ معتبرترین جام باشگاهی در اروپا را بالای سر برده است....

به گزارش مدال و به نقل از ورزش سه، روز شنبه و پس از شکست ۱-۰ منچسترسیتی برابر چلسی در فینال چمپیونزلیگ، پپ گواردیولا یک بار دیگر در دستیابی به جام قهرمانی این سری رقابت ها ناکام ماند.

۱۰ سال از زمانی که او در چمپیونزلیگ قهرمان شده، می گذرد... زمانی که گواردیولا به همراه بارسلونا برای دومین بار فاتح این رقابت ها شد.

در این مطلب نگاهی داریم به آمار گواردیولا در دورانی که سرمربی بارسا، بایرن مونیخ و سیتی بوده است.

بارسلونا

فصل ۰۹-۲۰۰۸

گواردیولا که در آن فصل از هدایت تیم ب بارسلونا به نشستن روی نیمکت تیم اصلی کاتالان ها ارتقا یافته بود تا جانشین فرانک رایکارد شود توانست بلوگرانا را در نخستین فصل به کسب یک سه‌گانه غیرمنتظره هدایت کند که قهرمانی در چمپیونزلیگ گل سر سبدش بود. ساموئل اتوئو و لیونل مسی دو گل بارسا در فینال را به ثمر رساندند و شاگردان گواردیولا در رم ۲-۰ منچستریونایتد را شکست دادند.

فصل ۱۰-۲۰۰۹

در فصلی که بارسا مدافع عنوان قهرمانی بود، کاتالان ها در یک چهارم نهایی از سد آرسنال گذشتند و سپس در نیمه نهایی توسط اینتر میلان ژوزه مورینیو با نتیجه ۳-۲ حذف شدند. اینتر نیز با هدایت مورینیو در آن فصل به عنوان بخشی از سه‌گانه قهرمانی خود، چمپیونزلیگ را فتح کرد.

فصل ۱۱-۲۰۱۰

بارسا جام قهرمانی در چمپیونزلیگ را با یک پیروزی دیگر برابر منچستریونایتد، این بار ۳-۱ در ومبلی، پس گرفت. مسی نیز بار دیگر در بین گلزنان بلوگرانا بود. شاگردان گواردیولا با شکست دادن آرسنال در یک هشتم نهایی و رئال مادرید مورینیو در نیمه نهایی به فینال این رقابت ها رسیده بودند.

فصل ۱۲-۲۰۱۱

آخرین فصل گواردیولا در بارسا نیز صحنه شکست و حذف کاتالان ها در نیمه نهایی به دست قهرمان نهایی چمپیونزلیگ بود. چلسی در نیمه نهایی ۳-۲ گواردیولا و شاگردانش را شکست داد و پس از پیروزی در فینال قهرمان اروپا شد.

بایرن مونیخ

فصل ۱۴-۲۰۱۳

گواردیولا پس از یک سال استراحت با بایرن مونیخ به دنیای مربیگری بازگشت و بار دیگر در نیمه نهایی چمپیونزلیگ به دست تیمی که قهرمان اروپا شد، حذف شد. پس از شکست دادن آرسنال و منچستریونایتد در دورهای قبلی، شاگردان گواردیولا برابر رئال مادرید کارلو آنچلوتی در مجموع دو بازی ۵-۰ شکست خوردند و حذف شدند، بایرن در دیدار برگشت در خانه ۴-۰ از رئال مادرید شکست خورد.

فصل ۱۵-۲۰۱۴

یک تجربه دردناک دیگر در نیمه نهایی؛ بایرن در مجموع دو دیدار رفت و برگشت برابر بارسا ۵-۳ شکست خورد. بارسا در آن سال نیز قهرمان چمپیونزلیگ شد.

فصل ۱۶-۲۰۱۵

هت تریک ناکامی ها در نیمه نهایی چمپیونزلیگ به همراه بایرن مونیخ برای گواردیولا وقتی کامل شد که باواریایی ها با قانون گل زده بیشتر در خانه حریف برابر اتلتیکو مادرید حذف شدند.

منچسترسیتی

فصل ۱۷-۲۰۱۶

اولین تجربه حضور سیتیزن ها در اروپا با هدایت گواردیولا در مرحله یک هشتم نهایی چمپیونزلیگ پایانی هیجان انگیز داشت؛ سیتی در دیدار رفت برابر موناکو در ورزشگاه اتحاد ۵-۳ پیروز شد اما در دیدار برگشت ۳-۱ برابر حریف شکست خورد تا با قانون گل زده بیتشر در خانه حریف حذف شود. کیلیان امباپه در آن زمان یکی از ستاره های موناکو بود.

فصل ۱۸-۲۰۱۷

یک سال بعد سیتی در یک چهارم نهایی چمپیونزلیگ حذف شد؛ آنها در دیدار تمام انگلیسی خود برابر لیورپول در مجموع ۵-۱ باختند و  حذف شدند. شاگردان گواردیولا خیلی زود قافیه را برابر قرمزها باختند و در ۳۱ دقیقه ابتدایی دیدار رفت در آنفیلد سه بار دروازه خود را باز شده دیدند.

فصل ۱۹-۲۰۱۸

در فصلی که گواردیولا سیتی را به کسب سه‌گانه در انگلیس هدایت کرده بود اما سیتیزن ها بار دیگر طعم حذف در یک چهارم نهایی چمپیونزلیگ را چشیدند و بار دیگر برابر تیمی از لیگ برتر!

تاتنهام پس از تساوی ۴-۴ برابر سیتی در مجموع دو دیدار رفت و برگشت با توجه به گل زده بیشتر در خانه حریف به مرحله بعد صعود کرد و سیتی حذف شد. سیتی در دیدار برگشت ۴-۳ برنده شده بود و VAR نیز گل رحیم استرلینگ در وقت های تلف شده را نپذیرفت تا شاگردان گواردیولا بار دیگر در اروپا ناکام بمانند.

فصل ۲۰-۲۰۱۹

سیتی که در یک هشتم نهایی از سد رئال مادرید گذشته بود بار دیگرنتوانست از یک چهارم نهایی پیشتر برود و در یک تک بازی برابر لیون در لیسبون ۳-۱ شکست خورد و حذف شد.

فصل ۲۱-۲۰۲۰

به نظر می رسید که شاید بالاخره زمان موفقیت سیتیزن ها در چمپیونزلیگ رسیده باشد اما آنها در فینال تمام انگلیسی این فصل برابر چلسی کم آوردند و تک گل کای هاورتز در پورتوی پرتغال جام قهرمانی را تقدیم چلسی کرد.

بیشتر بخوانید:

اشتباه گواردیولا در بازی فینال از نگاه فابیو کاپلو

توئیت جنجالی برادر آگوئرو علیه گواردیولا

 

 

تگ ها


پپ گواردیولا فوتبال جهان منچستر سیتی لیگ برتر فوتبال