پیام نیازمند: تابستان از ایران می‌روم

پیام نیازمند می گوید در تابستان اگر پیشنهادی از تیم های خارجی داشته باشد، از سپاهان جدا خواهد شد....

به گزارش مدال و به نقل از ورزش سه، پیام نیازمند دروازه بان تیم فوتبال سپاهان در ۲۴ سالگی توانسته نمایش های فوق العاده ای ارائه کند و یکی از بازیکنان کلیدی سپاهان طی ۲ سال گذشته با حضور امیرقلعه نویی بوده است. پیام نیازمند دو ویژگی منحصر به فرد دیگر هم طی این دو سال داشته؛ یکی اینکه از زمان حضور در سپاهان در تمامی بازی های تیمش در رقابت های مختلف به میدان رفته و دیگری هم ثبت رکورد بیشترین دقایق گل نخوردن در تاریخ فوتبال ایران است که با پشت سرگذاشتن رکورد حسین حسینی گلر استقلال در سال ۱۳۹۸ رقم خورد.


سل ۹۸ اگرچه به طور کلی برای مردم ایران خوب پیش نرفت ولی برای پیام نیازمند که قصد رسیدن به فوتبال اروپا را دارد و از این موضوع به عنوان یکی از اصلی ترین اهدافش حرف می زند، این سال کمک کرد تا بیشتر به آن نزدیک شود.


در ادامه گفتگوی لایو اینستاگرامی با پیام نیازمند را که شب گذشته انجام شد را می خوانید.


سالی که پشت سر گذاشته موفقیت آمیز بود؟

پیام نیازمند: از لحاظ کاری خداراشکر برای خودم راضی کننده بود اما از لحاظ تیمی جا داشت که بهتر نتیجه بگیریم؛ چه جام حذفی و چه لیگ که در دو هفته از دست دادیم و شایسته یک جام بودیم. امسال هم باید خیلی بهتر از این کار می‌کردیم و باید ۵-۶ امتیاز بیشتر می‌گرفتیم.

سپاهان در شروع نیم فصل خوب امتیاز کسب نکرد، فکر می‌کنی اگر بازی ها برگزار شوند، سپاهان می‌تواند فاصله را با پرسپولیس جبران کند؟

پیام نیازمند: ما امیدواریم که رای آن بازی با پرسپولیس یک جوری عوض شود چون آن مسابقه خیلی به ضرر ما شد. آن بازی ۵ امتیاز اختلاف داشتیم و کلی روی روحیه ما تاثیر گذاشت. با رای همان بازی هم ۹ بازی باقی مانده و هنوز می‌شود امیدوار بود. کما این که آخرین قهرمانی سپاهان با ۵-۶ برد پیاپی بود و توانستند قهرمان شوند.

فکر می‌کنی اگر رای برگردد و تبدیل به بازی مجدد شود، منصفانه است؟

پیام نیازمند: تخلف یا نقض قانون کاملا ناخواسته از طرف تیم ما انجام شد. کاملا حق را می‌شود به پرسپولیس داد چون ۳۵-۴۰ دقیقه معطل شدند اما چیزی که ما در اساسنامه خواندیم داور می‌توانست بازی را بیشتر به تعویق بیاندازد و نمونه خارجی‌اش هم در لیگ مصر بود. پرونده به کمیته استیناف رفته و بهتر است به آن نپردازیم.

فوتبال هم که در سراسر دنیا تعطیل است.

پیام نیازمند: ما که فوتبالیست هستیم، الان خیلی دلتنگ فوتبال بازی کردن هستیم و حتی تلویزیون هم فوتبالی را نشان نمی‌دهد و بازی های قدیمی فقط پخش می‌شوند. من فهمیدم لیگ بلاروس برگزار می‌شود و دنبال این بود که بازی های آن را نگاه کنیم. این روزها سخت میگذرد چون غیرقابل پیش بینی هم بود اما به هر حال رخ داده است.

تو به عنوان دروازه بانی که روند پیشرفت را طی کردی، فکر می‌کنی نقطه عطف زندگی‌ات کجا رقم خورد؟

پیام نیازمند: نقطه عطف در زندگی من زیاد بوده. از بازی با پیکان مقابل پرسپولیس، از حضور در جام ملت ها که برای همه غیر منتظره بود و بازی در سپاهان که خودم عملکرد خوبی داشتم. اما فکر میکنم شروعش خیلی مهم بود و فکر میکنم بازی با پرسپولیس خیلی مهم بود که خیلی قوی استارت بزنم و توانستم به چیزهای دیگری فکر کنم، چیزهایی که فکر می‌کردم به آن ها نمی‌رسم و می‌گفتم چرا باید این همه رویاپردازی کنم که از آن لطمه روحی - روانی ببینم. اما آن بازی متفاوت از تمام روزهای زندگی ام بود.

در تیم ملی فضا فقط برای یک دروازه بان است، چطور یک گلر می‌تواند امیدوار باشد که در یک مسیری قرار بگیرد که پله‌ها را طی کند؟

پیام نیازمند: من سه سال پیش که با پیراهن پیکان مقابل پرسپولیس بازی کردم، آن روز نتیجه ۵ سال تلاش و صبر بود. در زندگی ام اینطور یاد گرفتم که با صبر و تلاش به آن برسم و مطمئنم به آن می‌رسم. هدف های من برای خودم است؛ شاید برای بعضی ها کوچک باشد و شاید برای برخی بزرگ باشد. از اول طوری که شروع کردم، ادامه می‌دهم.

الان هم بحث دروازه بانی با بهتاش فریبا داغ است و شاید داستان خیلی ها هم به همین شکل باشد که یک گلر مصدوم و محروم شود و گلر سوم به ترکیب برسد.

پیام نیازمند: سریال را که نگاه می‌کردم دیدم خیلی شبیه من است. جلوی پرسپولیس من هم به همین شکل به ترکیب رسیدم و بازی اولم بود، خیلی زود گل زدیم و ۹۰ دقیقه انواع و اقسام توپ ها روی دروازه می‌آمد و من می‌گرفتم. همزاد پنداری کردیم و خندیدیم.

اولین بازی در آزادی چه حسی دارد؟ این که یک عده درباره تو بنویسند، تماشاگر زیادی داشته باشی و... .
 

پیام نیازمند: حسش را واقعا نمی‌شود توصیف کرده من آن بازی را یادم می‌آید، آن بازی یک اتفاقاتی رخ داد که من تا روز آخر نمی‌توانستم بخوابم و قرص خواب می‌خوردم. آقای فنایی می‌گفتند که این بازی خیلی مهم است و خودتی و خودت. اگر یک اشتباه کنی یا بازی بدی انجام دهی، کم کم محو می‌شوی. واقعا فهمیدم که چقدر بازی مهم است و بازی مرگ و زندگی است. شب قبل از بازی چشم هایم را بستم اما حتی یک ساعت هم نخوابیدم؛ گفتم بازی ۸ شب است و بعد از ناهار می‌توانم بخوابم اما بازهم نشد. پرسپولیس قبل از آن الاهلی را برده بود و گفتم من با این همه استرس چطور می‌توانم بازی کنم؟ این اولین بازی من است وبا چه توانی میتوانم بازی کنم؟ اما وقتی پایم را روی پله های ورزشگاه گذاشتم و لباس پوشیدم که گرم کنم و وارد زمین شدم انگار یک پارچ آب یخ روی من ریختند و تمام استرس من ریخت و انگار یک حس و یک ماوراء طبیعه پشت من بود که انگار قرار نبود توپ وارد گل شود.

همان بازی که مرتضی آقاخان هم گل زد؛ از او خبر داری؟

پیام نیازمند: مرتضی اختصاصی تمرین می‌کند. مصدومیت های متوالی خیلی او را اذیت می‌کند. الان در سایپاست و من مطمئنم که برمی‌گردد. من و مرتضی پنج شش سال در پیکان بودیم و عجیب و غریب حرفه ای است و این همه مصدومیت برایم عجیب بود. شاید چون این همه تمرین اختصاصی داشته مصدوم شده.

چقدر راجع به فوتبال مطالعه داری و چقدر کتاب در این زمینه خوانده‌ای؟ چون من می‌دانم تو به زبان انگلیسی نیز مسلط هستی و مشکلی از این بابت نداری.

پیام نیازمند: کتاب خارجی به صورت داستانی خوانده‌ام. آنقدر مسلط نیستم و احتیاج به دیکشنری دارم. در رابطه با فوتبال بیشتر مقاله‌ خوانده‌ام و با ویدئویی به زبان انگلیسی دیده باشم. کتاب زلاتان ابراهیموویچ، کارلو آنجلوتی و هم‌چنین فوتبال علیه دشمن را خوانده‌ام.

دروازه‌بان مورد علاقه تو کیست؟

پیام نیازمند: همه می‌دانند من نویر را بیشتر ا ز همه دوست دارم.

اگر سرمربی تیم ملی آلمان باشی بین نویر و ترشتگن، از نویر در ترکیب استفاده می‌کنی؟

پیام نیازمند: این قضیه هواداری است و چشمش را می‌بندد و علاقه خود را انتخاب می‌کند. نویر زمان گواردیولا عجیب غریب بود و مثل هافبک وسط بازی می‌کرد. یا در جام جهانی ۲۰۱۴ گلر نبود، دفاع وسط بود.

در رویای خودت بودن در چنین سطح بین‌المللی را می‌بینی؟

پیام نیازمند: در رویا می‌بینم. من مربی خارجی دارم و همه چیز را شفاف از اروپا برای من می‌گوید. روی تابارز وقنی تمرین روز اروپا را می‌فرستد می‌بینم که تفاوت چندانی بین ما و آن‌ها نیست. تنها تفاوت موقعیت جغرافیایی است. جایی که به دنیا آمده‌ایم تاثیر گذار است. ما مربی و بازیکنان با استعداد داریم که نمی‌توانند دیده شوند. شرایط برای خروج از کشور سخت شده و به همین دلیل حضور بازیکن ایرانی در بهترین تیم‌های اروپایی آرزو شده است.

تو خودت را در سطح کدام گلر می‌بینی؟ مثلا خودت را می‌توانی با گلر آرسنال مقایسه کنی؟

پیام نیازمند: شرایطی که ما داریم از لحاظ تمرینی و مسابقه زمین تا آسمان با آرسنال فرق دارد. ولی من این توانایی را در خودم می‌بینم که یک یا دو سال به لیگ‌هایی مثل پرتغال یا بلژیک بروم و سپس بیایم و توانایی خودم را برای حضور در سطح اول اروپا بسنجم. ولی الان که گلر سپاهان هستم و بگویم در حد آرسنال هستم غیر منطقی است.

عابدزاده همان سال اولی که به استقلال آمد در مصاحبه‌ای گفت که گل‌هایی که در اروپا دریافت می‌کنند را ما در ایران بخوریم کلی شعار علیه ما داده می‌شود. بعدها ما فکر می‌کردیم که عابدزاده در اروپا می‌توانست بازی کند. تو از عابدزاده چه چیز‌هایی شنیده‌ای؟ او اسطوره گلری ایران به نوعی محسوب می‌شود.

پیام نیازمند: من از آقای عابدزاده بازی با استرالیا دیدم. گلر بزرگی بودند و من شنیدم که مسائل روحی روانی ایشان را از همه بازیکنان جدا کرده است.

به عنوان یک دروازه‌بان، چقدر مسائل تاکتیکی تیم برای تو مهم است؟

پیام نیازمند: از لحاظ تاکتیکی من بعد از بازی زیاد با بازیکنان صحبت می‌کنم و آن را متوجه می‌شوم. وقتی صحبت می‌شود من می‌گویم که از پشت تیم را می‌بینم و اشتباهات در فلان نقطه به طور مثال بوده است. این تجربه می‌تواند در آینده به درد ما می‌خورد. خود گلر هم باید خودش را تاکتیک پذیر کند.

داوود فنایی، مربی سابق تو می‌گوید که هر گلر ویژگی‌‌های خاص به خودش را دارد. مثلا فن در سار بازی با پای عالی داشت و پاس ۵۰ متری را دقیق ارسال می‌کرد. چقدر باید تمرین کنی تا به این سطح برسی؟

پیام نیازمند: اکثر گلرهای دنیا که با پا بازی خوبی دارند قبلا جلو بازی می‌کردند. من خودم هم اینطوری بودم. تا ۱۲،۱۳ سالگی فوروارد بودم و الان گلر هستم. ترشتگن پلی میکر بوده است. تمرین کردن هم خیلی تاثیر دارد.

من مصاحبه‌های بیراوند را می‌بینم، خیلی در مورد توانایی‌اش درباره بازی با پا صحبت می‌کند. توام اینگونه هستی. این برای شما یک شاخصه است؟

پیام نیازمند: بله. خیلی تاثیر گذار است. گلری که نتواند با پا بازی کند خیلی عقب می‌ماند. گلرهایی که الان هستند نسبت به گذشته ضربه با پای بسیار متفاوتی دارند. اصلا حالا را با گذشته نمی‌توان مقایسه کرد. الان سانترها تیز است و قبلا قوس‌دار بود. این کار خروج را هم سخت می‌کند.

در لیگ خودمان به کدام گلر حسادت می‌کنی؟ منظورم حسادت خوب است، مثلا به خودت بگویی کاش من می‌توانستم اینطوری توپ بگیرم.

پیام نیازمند: در لیگ خودمان بعضا پیش می‌آید که سیوهایی می‌بینم و می‌گویم ماشاالله چه توپی گرفت و من عمرا می‌توانستم چنین توپی بگیرم. از خیلی گلرها می‌بینم. ما در ایران در مقطعی هستیم که گلر ملی خوب بسیار داریم و نمی‌توانیم بین آن‌ها تفاوت قائل شویم. ولی اینکه بخواهم به یکی حسادت کنم و بگویم کاش مثل او بودم تا به اینجا اتفاق نیوفتاده است.

به نظر خودت چه زمانی در تیم ملی فیکس می‌شوی؟

پیام نیازمند: نمی‌دانم چه زمانی فیکس می‌شوم. من تمام سعی و تلاشم را می‌کنم روز به روز بهتر بشوم و این نظر سرمربی تیم ملی است.

چه گلی خوردی که بیشتر اذیتت کرده است؟

پیام نیازمند: کار گلر گل خوردن است و همه گل‌ها حال آدم را بد می‌کند. اما گلی که اذیت کرد من را بازی نیمه نهایی با پرسپولیس بود که گل به خودی شد. توپ خیلی ساده‌ای بود که می‌توانستم آن را بگیرم ولی یک اشتباه سهوی توپ را به دروازه فرستاد.

کاربران از تو سوال پرسیده اند که به استقلال و پرسپولیس می روی یا به خارج از ایران می روی؟ این اتفاق می افتد یا در سپاهان می مانی؟
پیام نیازمند: هیچ مشکلی در سپاهان ندارم خدا را شکر و همه چیز تا اینجا خوب بوده است. من یک بند جدایی در قراردادم دارم. امیدوارم پیشنهاد خارجی داشته باشم و این انتقال در تابستان انجام شود. خیلی دوست دارم رفتن به اروپا را و اگر هم انجام نشد، در اصفهان می مانم و به قهرمانی فکر می کنم و نمایش های خوب.

بیشتر بخوانید:

حریف سپاهان به دنبال تمدید قرارداد ویتوریا

لیگ‌قهرمانان در یک‌کشور؛‌ احتمال میزبانی بحرین‌ یا کویت

 

 

تگ ها


فوتبال ایران پیام نیازمند سپاهان لیگ برتر خلیج فارس فوتبال