پیروانی: آقایان مواظب باشند، به خاطر هواداران سکوت نخواهم کرد!

افشین پیروانی گفت: آقایان مواظب باشند اشتباه نکنند که اگر اشتباه کنند به خاطر هواداران و نام باشگاه سکوت نخواهم کرد....

به گزارش مدال، افشین پیروانی در ایران نبود اما حرف و حدیث درباره‌اش زیاد بود. بخصوص زمانی که هواداران پرسپولیس علیه مدیریت این باشگاه تجمع کردند، پیروانی را تشویق کردند تا همه کاسه کوزه‌ها سر او شکسته شود. پیروانی اما بعد از پایان سفر طولانی به آمریکا، چند روز است که به ایران برگشته. او کاپیتان پرسپولیس بوده و به قول خودش زندگی‌اش است این تیم. پس مگر می‌شود از حرف‌های او به راحتی گذشت، بخصوص وقتی بدانیم انتقادهایش فقط به خاطر پرسپولیس است و نه هیچ پست و مقامی. اینها را خودش می‌گوید و مصاحبه را آغاز می‌کند.

*می‌دانیم که چند ماه ایران نبودید و به تازگی از سفر برگشته‌اید. در این مدت اخبار پرسپولیس را پیگیری می‌کردید؟
 مگر می‌شود اخبار پرسپولیس را دنبال نکنم. زندگی‌ام پرسپولیس است و به همین دلیل پیگیر شرایط هستم.


*در مدتی که روزه سکوت گرفته بودید، برانکو از پرسپولیس رفت و گابریل کالدرون جانشین او شد. از نظر شما که هم به عنوان بازیکن زیر نظر برانکو فعالیت کرده‌اید و هم به عنوان مدیر تیم کنار او بودید، چرا از پرسپولیس جدا شد؟
مدیران باشگاه پرسپولیس باید کاری می‌کردند که برانکو از تیم نرود. من با برانکو ارتباط دارم و می‌دانم که او دوست داشت بماند و کارش را ادامه بدهد. او معتقد است دروغ‌هایی که گفتند و بدقولی‌هایی که انجام دادند باعث شد از پرسپولیس بروم.

 

*اما فوتبال حرفه‌ای است و قرار نبود برانکو تا ابد در پرسپولیس بماند.
درست است اما اگر برانکو خسته شده بود یا اگر طرفین مشکلاتی با هم داشتند بهتر این بود که دوستانه جدا شوند. ما همیشه خوش‌استقبال و بد بدرقه هستیم. همیشه هم این را نشان داده‌ایم که در بوق و کرنا کسی را می‌آوریم و هنگام جدایی کاری می‌کنیم که طرف از حضورش پشیمان شود. هر چه باشد برانکو از خانواده پرسپولیس است و این برخورد با او قشنگ نبود.


*این بخش از حرف‌های‌تان را می‌پذیریم اما فوتبال ایران نشان داده که راه و رسم جدایی را نمی‌داند.
مهم‌ترین نکته همین است. ما باید انسان باشیم و برای مربیان موفقی که اینقدر با هواداران و عوامل باشگاه ارتباط مناسبی برقرار می‌کنند، اتفاق‌های بهتری رقم بزنیم که متأسفانه راهکارش را بلد نیستیم.

*اما برانکو هم از پرسپولیس شکایت کرده و به همین دلیل دنبال رسیدن به مطالباتش است. موضوعی که حرفه‌ای هم هست.
 من اطلاع دقیقی ندارم اما برخلاف ایرانی‌ها که زورشان به کسی نمی‌رسد، بازیکنان و مربیان خارجی به فیفا شکایت می‌کنند و پول‌شان را می‌گیرند. پولی که البته حق برانکو است.


*گفتید اخبار باشگاه را دنبال می‌کنید. حتما می‌دانید که یک هفته مانده به پایان نقل و انتقالات، باشگاه پرسپولیس سروش رفیعی و شایان مصلح را کنار گذاشت تا جا برای سایر بازیکنان باز شود. این حرفه‌ای است؟
به هیچ‌وجه و کارشان نه حرفه‌ای بود و نه قشنگ. نام باشگاه از نام هر بازیکنی بزرگتر است اما به نظر من هر کسی حتی یک دقیقه برای پرسپولیس بازی کرده باشد، باید برخورد محترمانه‌ای با او صورت بگیرد. در بحبوحه جدایی برانکو، با برخی بازیکنان تمدید کردند و چند مهره هم جذب شدند، وقتی همه اعتراض‌ها تمام شد آنها را کنار گذاشتند. البته این نظر سرمربی است که بگوید به کدام بازیکن احتیاج دارد یا نه اما کار، کار قشنگی نبود. درست مانند برخوردی که با برانکو انجام دادند.


*به عنوان نمونه شایان مصلح یکی، دو ماه قبل قراردادش را تمدید کرد اما یک هفته پیش عذر او را خواستند. بـرخوردی عجیب که گاهی به ضرر بازیکن هم تمام می‌شود.
برخـــورد چکشی و ضربتی درست نیست. پرسپولیس قداست دارد، افتخار دارد و کلی هوادار و این حرکات به باشگاه ضربه می‌زند. در پرسپولیس باید اتفاق‌هایی بیفتد که باشگاه را به الگوی سایر باشگاه‌ها تبدیل کند، نه اینکه هر روز اخبار عجیبی بشنویم که اقتدار تیم را زیر سؤال ببرد و هواداران را ناراحت کند.


*چند ماه قبل بحث بازگشت شما به پرسپولیس مطرح بود و قرار شد به عنوان یکی از اعضای هیأت ‌مدیره برگردید و کار خود را آغاز کنید. چه شد که این اتفاق رخ نداد؟
من همان مقطع اعلام کردم که اگر قرار است برگردم، باید به پست اصلی‌ام برگردم. در حال حاضر هم این پست نفر دارد و بقیه سمت‌ها هم پر است. مدت‌ها سکوت کردم و الآن هم اگر حرفی می‌زنم نه دنبال بازگشت هستم و نه پست و مقام.


*مگر حضور در هیأت مدیره یا بازگشت به عنوان مدیر تیم با هم تفاوتی دارند؟
من در آن پست کارم را انجام دادم و از حق پرسپولیس تا جایی که می‌شد دفاع کردم. با قدرت هم دفاع کردم. اگر قرار باشد فقط در حاشیه باشی و از حق پرسپولیس دفاع نکنی که فایده‌ای ندارد. هوادار از من و امثال من توقع دارد که کنار زمین، در رسانه‌ها و بحث‌های مختلف از حق پرسپولیس دفاع کنیم. اینکه باشیم و این کارها را انجام ندهیم، به نظر من فرقی با نبودن ندارد. اگر بیرون هستم و پستی ندارم به خاطر همین است. الآن هم اگر صحبتی می‌کنم فقط به خاطر هواداران و حفظ اقتدار پرسپولیس است. خوشبختانه همه سمت‌ها پر است و نفرات مختلف دارند کارشان را انجام می‌دهند. نظراتم را می‌گویم، چون پرسپولیسی هستم. دوست هم ندارم بگویند دارد برای تیم حاشیه می‌سازد.


*البته در ایران نبودید و شایعه‌هایی هم درباره شما به راه افتاد.
 کدام شایعه‌ها؟


*می‌گفتند دلیل تجمع هواداران علیه مدیرعامل باشگاه شما بوده‌اید چون آنجا هم تشویق شده‌اید. حتما از خود دفاعی دارید؟
من که ایران نبودم و برای حضور در سمینار و انجام کارهای تحصیلی به آمریکا رفته بودم. بحث من این است که اگر برانکو می‌ماند یا به شکل بهتری جدا می‌شد، آیا من و خانواده و ایل و طایفه‌ام می‌توانستیم علیه مدیریت تجمع ترتیب بدهیم؟ اگر برانکو را نگه می‌داشتند آیا مردم جمع می‌شدند که علیه‌شان شعار بدهند؟ اگر پیروانی تشویق می‌شود بروید و ببینید کجای کارتان ایراد دارد. خوشبختانه مردم باهوش هستند و فرق بین خوب و بد را می‌دانند.


*تشویق شما باعث شد هجمه‌های زیادی علیه‌تان راه بیفتد. آن‌هم در شرایطی که ایران نبودید.
باز هم تأکید می‌کنم که مردم می‌دانند در باشگاه چه اتفاق‌هایی می‌افتد. آنها هم نباید ادای آدم‌های محق را در بیاورند و پشت من اینقدر حرف بزنند. به قول شاغلام کمی خدا ترس باشید و همه‌اش نگویید افشین پیروانی آدم آورد تا تشویقش کنند. به خدا اگر روح من از این تجمع خبر داشت. همه آنهایی که تهمت زدند را به خدا واگذار می‌کنم، تک‌تک‌شان  این را بدانند پرسپولیسی هستم و اگر احتیاج باشد ورود می‌کنم، حرف می‌زنم، انتقاد می‌کنم و اگر کارتان درست بود حمایت را هم فراموش نمی‌کنم. همیشه موفقیت پرسپولیس آرزوی قلبی من است، حتی وقتی در این تیم سمت نداشته باشم.


*درست مانند زمان حضور شما در تیم ملی که انگار پرسپولیس را انتخاب کردید.
من در تیم ملی بودم و می‌گفتند اینقدر اسم پرسپولیس را نیاور و مدام از این تیم حمایت نکن. من اما کار خودم را انجام دادم و در تلویزیون هم گفتم که نمی‌توانم دو رو باشم. در نهایت هم دیدید چه اتفاق‌هایی افتاد که با تیم ملی قطع همکاری کردم.


*شما که تا امروز حرفی نزده‌ بودید اما وقتی این صحبت‌ها تکراری می‌شود، عده‌ای فکر می‌کنند که با قصد و هدف است. البته این را هم نادیده نگیریم که افشین پیروانی سال‌ها کاپیتان پرسپولیس بوده‌ و اگر او حرف نزند چه کسی مشکلات را بگوید.
من سال‌ها کاپیتان پرسپولیس بودم، در تعداد بازی برای تیم رکورد دارم و الآن هم می‌گویم نمی‌خواهم جای کسی بیایم. اگر هم انتقادی می‌کنم فقط به خاطر نام پرسپولیس است. آقایان مواظب باشند اشتباه نکنند که اگر اشتباه کنند به خاطر هواداران و نام باشگاه سکوت نخواهم کرد.


*بعد از جدایی برانکو، گابریل کالدرون روی نیمکت پرسپولیس نشست. او انتخاب خوبی است؟
کالدرون بازیکن بزرگی بوده و در مربیگری هم بد نتیجه نگرفته. البته بودم بودم مهم نیست و الآن باید ببینیم چه نتایجی با پرسپولیس می‌گیرد. نفرات خوبی کنار کالدرون هستند و بازیکنان بزرگی هم در تیم حضور دارند. هزینه مناسبی هم برای تیم انجام شده اما کار کالدرون سخت است و باید با اتحاد و همدلی جلو برود تا مشکلی برای پرسپولیس پیش نیاید.

 

گفتید هزینه خوبی انجام شده. چقدر خوب؟
نمی‌دانم اما پرسپولیس نام بزرگی است و برای موفقیتش باید همه کار کرد. هوادارانی که انتظار موفقیت تیم را دارند، سرمایه اصلی هستند و باید بهترین نتایج رقم بخورد تا رضایت آنها جلب شود.

 

*مهرداد میناوند در مصاحبه‌ای گفته بود پیشنهاد مدیریت تیم را به خاطر شما قبول نکرده. واقعیت دارد؟
من در جریان هستم و این صحبت‌ها درست است. زمانی که من نبودم به او پیشنهاد دادند که قبول نکرد ولی خب به یکباره نمی‌دانم چه اتفاقی افتاد که انتخاب دیگری انجام دادند. مهرداد از همدوره‌ای‌های خوب و با سابقه من است که اگر حرفی می‌زند فقط از سر دلسوزی است.

*دوست صمیمی‌تان علی دایی هم این فصل در لیگ برتر تیم ندارد. دوری او را چطور می‌بینید؟
علی دایی مربی بزرگی است و افتخار فوتبال ایران محسوب می‌شود. شاید او در لیگ حضور نداشته باشد اما نامش همیشه بزرگ است و از ذهن فوتبالدوستان پاک نخواهد شد.

بیشتر بخوانید:

نقل و انتقالات رسمی شنبه ۱۲ مرداد

 

تگ ها


افشین پیروانی مصاحبه پیروانی پرسپولیس لیگ برتر خلیج فارس فوتبال