پیروز قربانی ؛ استقلال شفر از تیم منصوریان هم ضعیف‌تر بود

ستاره و کاپیتان چند سال قبل استقلال که این روزها هدایت تیم سردار بوکان را در دسته دوم بر عهده دارد معتقد است برخورد باشگاه با جباری شخصی بود ......

ستاره و کاپیتان چند سال قبل استقلال که این روزها هدایت تیم سردار بوکان را در دسته دوم بر عهده دارد معتقد است برخورد باشگاه با جباری شخصی بود.

، پیروز قربانی ستاره و کاپیتان چند سال قبل استقلال که این روزها هدایت تیم سردار بوکان را در دسته دوم بر عهده دارد در گفت و گوی اختصاصی با «گل» درباره آخرین وضعیت استقلال و مجتبی جباری، فرهاد مجیدی، وینفرد شفر، مهدی قائدی، رضا افتخاری و ... صحبت کرد.

ابتدا از مجتبی جباری شروع کنیم. یک بازیکن باتجربه دیگر استقلال هم به نوعی عجیب از تیم کنار گذاشته شد. نظر شما در این باره چیست؟
هر مساله اي روال طبیعی خودش را دارد و بازیکنان باتجربه باید جای خود را روزی به جوان ها بدهند. اما در ماجرای مجتبی رفتاری که با او شد شخصی بود. اگر مشکل مجتبی مانند مهدی رحمتی بود باید به تمرینات برمی گشت. نحوه برخورد با مجتبی که سابقه درخشانی در این تیم داشته و از سنین پایه لباس آبی به تن داشته جالب نیست. بازیکنان دیگر با خودشان مي گویند وقتی باشگاه استقلال با قدیمی هاي خود این گونه رفتار مي کند وای به حال ما. البته باشگاه استقلال در این زمینه سابقه درخشانی دارد! آقای زرینچه، فکری و ... نفراتی بودند که رفتار خوبی با آنها نشد و بعد به نسل ما هم کشیده شد.

خود تو هم با چنین برخوردی از استقلال رفتی...
گذشته ها گذشته است. امیدوارم برخوردها جوری باشد که شخصیت بازیکنان زیر سوال نرود.

مهدی قائدی رفتار خوبی نداشت و لباس استقلال را زمین زد و از تیم کنار گذاشته شد. به عنوان کاپیتان اسبق استقلال چه صحبتی در این باره داری؟
من نمی خواهم راجع به شخص خاصی صحبت کنم و مي خواهم صحبتی کلی با دوستان داشته باشم. استقلال یک برند است. مانند پرسپولیس و تیم ملی. هر مشکلی بوده در خانواده استقلال است و به من مربوط نیست. من فقط از یک چیزی ناراحت شدم. بازیکن استقلال اگر در اذهان عمومی با دمپایی حضور پیدا کند خیلی زشت است. برای شخصیت خود بازیکن هم زشت است و البته باید قدیمی ها این را به جوان ترها توضیح بدهند. قائدی بازیکن جوان و آينده داری است و استعداد زیادی دارد. یک مقدار درمیدان دادن به او عجله شد. نظر شخصی من است و امیدوارم به کسی برنخورد. مهدی قائدی صددرصد بچه خوبی است. به او دوستانه مي گویم که بداند استقلال برند است. وقتی این لباس را بر تن مي کنی دیگر فقط خودت نیستی و باید مراقب باشی. عبور و مرور با دمپایی زشت است. با این حال این حرکت او به من برخورد و باید توصیه ای دوستانه مي کردم. با اینکه 10 سال است از استقلال جدا شدم بازهم من را با نام این تیم مي شناسند و به خاطر همین هم مي گویم نام استقلال نام بزرگی است.

افتخاری در تازه ترین مصاحبه اش گفته دوران بازیکن سالاری تمام شده و دیگر استقلال مانند چند سال گذشته نیست. آیا در زمان شما بازیکن سالاری بود؟
رکن هر باشگاهی بازیکن است. شاید آقای افتخاری نداند. با این حال اگر بازیکن از قالب خود خارج شود خوب نیست. برخورد مربیان سابق استقلال به این قضیه دامن زد. البته منظور من امیر قلعه نویی و علیرضا منصوریان نیست! باید بدانیم بازیکن نباشد من مربی و مدیر عامل چه کاره هستیم.به نظرم  بازیکن باید سالار باشد اما از جایگاه خود سوء استفاده نکند.

نظرت درباره وینفرد شفر چیست؟ اولین بازی با سرمربیگری او را چطور دیدی؟
هر اتفاقی در زمین فوتبال رخ دهد به مربی برمی گردد. اگر تیمی بی نظم باشد به مربی مي گردد. دفاعی باشد به مربی برمی گردد. شما بازی من سیتی را ببینید. خیلی سریع متوجه مي شوید که مربی این تیم گواردیولا است. شخصیت او را در زمین مشاده مي کنید. آقای شفر 10 روز است که آمده و خیلی ها مي گویند باید به او زمان داد اما به نظر من در 10 روز هم مي توان تغییراتی ایجاد کرد. استقلال در برابر فولاد ضعیف ترین بازی فصل را انجام داد. حتی از دوران علیرضا منصوریان هم خیلی تیم پایین تر بود. مي شد در این سیستم تغییراتی ایجاد کرد. استقلال 1-3-2-4 ساده بازی کرد. استقلال بدون مربی و با ارنج ساده مي تواند از تیمهای دیگر جلو بیفتد. تیم جوری شده که بازیکنان تاپ را مي گیرد و معمولی تحویل مي دهد در حالی که باید برعکس باشد.

با این وضعیت به پیروزی استقلال در داربی امید داری؟
به بردن کاری ندارم اما اگر شرایط روحی و روانی بازیکنان ایده آل باشد مطمئن باشید این تیم پتانسیل پیروزی داربی را دارد. استقلال از لحاظ نفر فوق العاده است و شش، هفت تا از بهترین هاي ایران در این تیم بازی مي کنند.

رفاقت دیرینه اي با علیرضا منصوریان داری. برای اینکه به استقلال زمان او نیامدی و دستیارش نشدی از دستش ناراحت نیستی؟
علیرضا منصوریان همین الان هم مانند برادر بزرگترم هست. روزی که مربی استقلال شد به جان بچه ام اصلا نخواستم که من را دستیار خود کند. خود من مربی هستم و دوست دارم با کسانی کار کنم که سبک کاری ام به آنها مي خورد و مطابقت دارد. اصلا از منصوریان توقع نداشتم. پارسال صحبتی با من برای استقلال شد که من رد کردم. دو تا برادر و دو دوست شاید سلایق متفاوتی داشته باشند.

صحبت از حضور فرهاد مجیدی در استقلال به عنوان دستیار شفر است. آمدن او تصمیم درستی است؟
آقای مجیدی هم شخصیت بزرگی در استقلال دارد. از لحاظ روحی و روانی مي تواند کمک کند. اما باشگاه نباید خودش را پشت مجیدی قایم کند و اینکه دستیار باید بیاید و کمک کند. نمی دانم چرا همه گیر داده اند که دستیارباید استقلالی باشد. فقط باید کسی بیاید که به شفر کمک کند. اگر کمکی نشود چه فایده اي دارد؟ دستیار، استقلال و غیر استقلالی ندارد. من نمی دانم مجیدی در چه سطحی است.

رابطه ات با او چگونه است؟
 من اصلا با مجیدی رابطه اي ندارم که بخواهم با او خوب باشم یا بد. امیدوارم روزی همه ملاکها برای انتخاب مربی بر اساس توانایی فنی باشد.

 

تگ ها


اخبار روز استقلال لیگ برتر خلیج فارس فوتبال