پیشنهاد روز ; در بازي ايران- سوريه؛ ‌استاديوم زنانه شود / یاداشت

به گزارش مدال به نقل از وقايع اتفاقيه فقط زنان به ورزشگاه بيايند. اين پيشنهادي که براي ورود زنان به استاديوم داده شد ......

به گزارش مدال به نقل از وقايع اتفاقيه «فقط زنان به ورزشگاه بيايند.» اين پيشنهادي که براي ورود زنان به استاديوم داده شده و شايد آخرين راهي است که به فکر خود آنها رسيده باشد. روز 14 شهريور، آخرين بازي ايران در مقدماتي جام جهاني 2018 روسيه برگزار مي شود. ايران با سوريه در ورزشگاه آزادي بازي دارد. براي ايراني که صعودش در جام جهاني قطعي شده، اين بازي تشريفاتي است اما براي زنان مي تواند شروع يک اتفاق خوب باشد؛ يک اتفاق تاريخي. 
زنان نزديک به چهار دهه است که حسرت رفتن به استاديوم هاي فوتبال را دارند و نزديک به سه دهه است که به دنبال راهي براي رفع اين ممنوعيت هستند. آخرين بار و اولين باري که بعد از پيروزي انقلاب چند نفر از آنها توانستند در استاديوم آزادي و از روي سکوها بازي فوتبال ببينند، در مقدماتي جام جهاني 2006 و در بازي ايران و بحرين بود. با حضور رئيس جمهوري وقت در استاديوم، زناني که پشت در ورزشگاه آزادي صف کشيده بودند، اجازه پيدا کردند به داخل استاديوم بروند. بعد از آن روز، انتظارات اين بود که مشکل زنان تماشاگر براي هميشه حل شود اما وضعيت از آني که بود، بدتر شد. ممنوعيت حضور زنان در ورزشگاه ها از فوتبال به رشته هاي ديگر هم سرايت کرد. در دولت هاي بعدي وعده هايي براي برطرف شدن اين ممنوعيت داده شد اما تغييري در شرايط زنان ديده نشد. در روزهاي آغازين دولت دوازدهم و قبل از معرفي کابينه باز هم سؤالاتي دراين باره مطرح شده. يکي از خواسته ها از مسعود سلطاني فر، وزير ورزش فعلي در چهار سال آينده، حل اين معضل است. سلطاني فر روزهاي قبل و در گفت وگو با روزنامه قانون، موضعش را اعلام کرد؛ اينکه حل اين موضوع فقط با خواست وزارت ورزش و حتي دولت حل نمي شود: «عوامل و دستگاه هاي مختلفي در اين قضيه دست اندرکار هستند که بايد همگرايي و تعامل بين همه آنها به وجود بيايد و همه به اين باور برسند که حضور خانواده ها در ورزشگاه ها نه تنها از لحاظ فرهنگي و اجتماعي مشکل ساز نيست بلکه مي تواند جلوي بروز برخي از مشکلات و ناهنجاري هاي فرهنگي را نيز بگيرد. اميدواريم بتوانيم در ماه هاي آينده و جلساتي که در شوراي اجتماعي کشور و ديگر تشکل ها مي گذاريم، کار توجيهي انجام دهيم و همه را به اين باور برسانيم که اين هماهنگي ايجاد شود و اول در رشته هاي سالني و بعد در ساير رشته ها بتوانيم زمينه حضور مناسب و سازنده خانواده ها را فراهم کنيم. براى حضور خانواده ها در ورزشگاه ها نيازمند همکارى همه دستگاه هاى مسئول و حمايت مراجع فرهنگى و دينى هستيم و اين کار بايد در فضايى دور از جنجال اتفاق بيفتد.» 
اين صحبت هاي سلطاني فر براي زناني که تلاش مي کنند به ورزشگاه بروند، تکراري است. وزراي قبلي و رؤساي سازمان تربيت بدني سابق هم همین نظر را داشته اند اين که آنها چقدر براي حل مشکل تلاش کردند، مشخص نيست و شايد سلطاني فر با برنامه تر و جدي تر، اين خواسته زنان را دنبال کند اما پيشنهاد و راه حلي که خود زنان داده اند، قابل اجرا به نظر مي رسد. زنان، هم نظر شده اند و روزهاي گذشته در فضاي مجازي متن هاي مشابهي را منتشر کرده اند؛ متني خطاب به حسن روحاني، رئيس جمهوري و با اين مضمون که زنان در همه لحظات کنار مردان و پا به پاي آنها براي سربلندي و عزت سرزمين ايران تلاش کرده اند و حالا سزاوار نيست که در لحظه اي خوب کنار آنها نباشند. اين زنان از روحاني خواسته اند تا شرايط را فراهم کنند که روز 14 شهريور آنها هم در جشن صعود تيم ملي به جام جهاني و در بازي ايران و سوريه حضور داشته باشند. اين زنان مي دانند که با حضور مردان در ورزشگاه فعلا امکان حضور زنان وجود ندارد و به همين دليل پيشنهاد داده اند که اين بازي بدون تماشاگران مرد و فقط با حضور زنان برگزار شود. اين خواسته آنها به گوش وزارت ورزش رسيده است ولي هنوز وزير واکنشي در اين مورد نشان نداده است. گفته مي شود روزهاي آينده بعضي از بازيکنان تيم ملي هم اين خواسته آنها را در صفحات اينستاگرامشان مطرح و از حضور زنان در استاديوم ها حمايت مي کنند. بازيکنان تيم ملي قبلا هم از آنها حمايت کردند. تيم ملي بعد از صعود تيم به جام جهاني و در ديدار با رئيس جمهوري از او خواسته بودند که شرايط حضور زنان در استاديوم را فراهم کنند. در آن ديدار مسعود شجاعي اين خواسته را مطرح کرده بود ولي بقيه بازيکنان مدعي شده بودند که شجاعي به نمايندگي از آنها صحبت کرده است. 
زناني که اين پيشنهاد را مطرح کرده اند، نگران قوانين فيفا و عواقب حذف مردان از استاديوم هستند ولي سه سال پيش در ليگ ترکيه اين اتفاق افتاد. در بازي فنرباغچه و ريزه اسپور، فدراسيون فوتبال ترکيه براي تنبيه تماشاگران فنرباغچه که رفتار نامناسبي در بازي قبلي اين تيم داشتند، فقط به زنان و خردسالان اجازه حضور در استاديوم را دادند.

 

تگ ها


اخبار روز فوتبال