پیش بینی مدال تحقق یافت/ ایران-قطر در فینال؛ موافقید؟

پس از مشخص شدن چهار تیم نیمه نهایی، باید منتظر ماند و دید کدام تیم ها جواز حضور در فینال را به دست خواهند آورد...

پس از مشخص شدن چهار تیم نیمه نهایی، باید منتظر ماند و دید کدام تیم ها جواز حضور در فینال را به دست خواهند آورد

به گزارش مدال، با پایان یافتن دور نخست مرحله گروهی رقابت های جام ملتهای آسیا، در گزارشی تحلیلی به این نکته اشاره کردیم که پیش بینی ما از رقابت های این دوره، تزلزل مدعیان و بخت نخست ایران برای قهرمانی بود.

افت و تزلزل استرالیا، کره جنوبی و حتی ژاپن از همان بازی نخست هویدا بود و بازی‌های آن‌ها نشان دهنده نمایی کلی از وضعیتشان در این جام نشان می داد. مدال در گزارشی تاکید داشت که ژاپن وضعیتی بهتر از کره و استرالیا دارد و عراق نیز آن قدرت و صلابت دوره قبلی مسابقات را نداشته. عربستان و  قطر نیز تیم هایی هستند که باید روی آنها حساب ویژه باز کرد و شانس صعود به نیمه نهایی را هم دارند.

اتفاقات به همین صورت رخ داد و بعد از عراق، کره و استرالیا هم حذف شدند و اینگونه تاکید چندین باره کی روش مبنی بر حضور حتمی کره و استرالیا در نیمه نهایی و حتی شایستگی بیشتر  آنها نسبت به ایران برای قهرمانی زیر سوال رفت. شاید بتوان گفت که این تاکیدات فراوان، نوعی ترفند برای بالا بردن انتظارات از رقبا و کاهش فشار روی ایران بود.

حالا مربع قهرمانی مشخص شده و ایران_ ژاپن و قطر_امارات دو بازی جذاب نیمه نهایی است. این یعنی به طور حتم یک تیم عربی در فینال حضور خواهد داشت و در صورت شکست ژاپن توسط ایران، هیچ تیمی از شرق آسیا در فینال نخواهد بود.

قطر و امارات خوش شانس بودند که در یک چهارم نهایی با کره و استرالیایی بازی کردند که فقط نام بزرگی داشتند و تا یک چهارم هم با بردهای ناپلئونی و بازی های پربحث صعود کرده بودند. در این میان قطر با برتری مقابل  عربستان و حذف عراق و کره جنوبی، نشان داد که حریف خطرناکی است و احتمال رویارویی ایران را با آنها در فینال باید زیاد دانست.
آیا قطر بعد از غلبه بر عربستان در دومین دربی عربی جام، توان پیروز شدن بر دیگر رقیب سیاسی(!) و صعود به فینال را خواهد داشت؟

در این دوره از جام ملت های آسیا، تزلزل مدعیان به وضوح مشخص بود. اینک راه برای قهرمانی هموارتر از همیشه است و امید آن داریم حال که بعد از پانزده سال و برای هشتمین بار به نیمه نهایی راه یافته ایم، بتوانیم از افت و نهایتاً حذف عراق، کره و استرالیا بیشترین بهره را برده و با غلبه بر ژاپن و احتمالا در فینال با برتری مقابل قطر، بعد از 43 سال قهرمانی را برای چهارمین بار جشن بگیریم. کت قهرمانی تن ماست، خیلی هم شیک و مجلسی!

- حسین قدوسی، تحریریه مدال