پیش درآمدی بر یو اس اوپن ۲۰۲۱

چهارمین و اخرین گرنداسلم سال ۲۰۲۱ در حالی پس‌فردا در نیویورک اغاز می‌شود که قهرمانان نامدار بسیاری در این دوره به دلیل اسیب دیدگی حضور ندارند....

به گزارش مدال و به نقل از ورزش سه، مسابقات ازاد امریکا که همه ساله  از ۳۰ اگوست در مرکز تنیس ملی بیل کینگ در نیویورک اغاز می‌شود و از نظر جوایز مالی بزرگ‌ترین رویداد تنیس جهان محسوب می‌شود، امسال در سایه غیبت بسیاری از بزرگان تنیس دو دهه‌ی اخیر، تبدیل به نخستین گرنداسلم از سال ۱۹۹۷ میلادی می‌شود که بدون هیچ یک از قهرمانان اسطوره ای تنیس یعنی فدرر و نادال و البته خواهران ویلیامز برگزار می‌شود. همچنین دومنیک تیم اتریشی، به دلیل مصدومیت مچ دست راست، قادر به دفاع از عنوان قهرمانی سال پیش خود نخواهد بود. استن واورینکا و خوان مارتین دل پوترو قهرمانان پیشین مسابقات نیز در این دوره به علت اسیب دیدگی غایب خواهند بود.


مسابقات گرنداسلم امریکا زیر نظر فدراسیون جهانی تنیس و به عنوان بخشی از تقویم سالانه اتحادیه مردان و زنان تنیس برگزار می‌شود که مجموع جوایز آن در سال ۲۰۲۱ بیش از ۵۷ میلیون دلار خواهد بود. قهرمانان بخش مردان و زنان علاوه بر ۲۰۰۰ امتیازی که در رنکینگ جهانی به دست می‌آورند، برنده ۲.۵ میلیون دلار امریکا نیز می‌شوند. مسابقات انفرادی بین ۱۲۸ تنیسور مرد و زن به صورت حذفی شروع می شود و در پایان پس از دو هفته تکلیف قهرمان با پیروزی در مسابقه هفتم یا فینال مشخص می‌شود. قدمت برگزاری مسابقات به سال ۱۸۸۱ میلادی می‌رسد و نکته جالب در خصوص مسابقات این است که طی سال های ۱۸۸۱ تا ۱۹۷۴ مسابقات در چمن و از ۱۹۷۵ به مدت سه سال در خاک رس برگزار می‌شد و از سال ۱۹۷۸ تا کنون مسابقات در هارد‌کورت برگزار می‌شود که از سال گذشته از برند لیکولد برای پوشاندن زمین استفاده می‌شود که با توجه به ترکیباتش باعث افزایش سرعت توپ پس از برخورد به زمین می‌شود و مسلما علاوه بر افزایش سرعت بازی موجب جذابیت بیشتر مسابقه می‌شود.جیمی کانر تنیسور افسانه ای امریکایی ها، در هر سه زمین قهرمان یو اس اوپن شده است. همچنین بر خلاف سال گذشته که مسابقات بدون حضور تماشاگران برگزار می‌شد، امسال در تمامی مراحل مسابقات با تمام ظرفیت تماشاگران دنبال خواهد شد و محدودیتی از این نظر وجود ندارد اما طبق اطلاعیه دیشب مسئولان برگزاری، تمامی تماشاگران بالای ۱۲ سال باید حداقل یک دوز واکسن کرونا را دریافت کرده باشند. 


ضمن آنکه مسابقات بدون داور‌های کناری و با تکنولوژی چشم عقاب به صورت زنده قضاوت می‌شود تا بدین ترتیب نواک جوکوویچ هم با خیالی آسوده تر به تکمیل کردن گرنداسلم تقویمی خود در سال ۲۰۲۱ بپردازد. نوله سال گذشته بخاطر برخورد ناخواسته توپش در خارج از جریان امتیاز به داور خط، دیسکالیفه شد و در مرحله یک‌چهارم مسابقات از دور رقابت‌ها کنار رفت.


با مشخص شدن جدول مسابقات، هشت بخت نخست قهرمانی حریفان احتمالی خود تا فینال را شناختند و در این بین تکلیف مسابقات حساس دور نخست نیز مشخص شد. اندی ماری قهرمان سال ۲۰۱۲ به مصاف سیتسیپاس یونانی می‌رود. نیک کریوس پسر بد دنیای تنیس هم رودرروی روبرتو بائوتیستا اگوت قرار می‌گیرد. همچنین کمرون نوری و الکارز اسپانیایی، دو بازیکنی که در سال ۲۰۲۱ بیشترین پیشرفت را داشتند در دور اول برابر یکدیگر قرار می‌گیرند. در بخش زنان نیز در نخستین دور، مدیسون کی و اسلوان استیفنز فینال سال ۲۰۱۷ مسابقات را تکرار می‌کنند.
لازم به ذکر است در صورتی که هشت بخت نخست موفق به حذف حریفان خود تا مرحله یک‌چهارم نهایی شوند، در این مرحله به صورت زیر با یکدیگر برخورد خواهند کرد.


مسابقات ازاد امریکا در سال ۲۰۲۱ در سه زمین اصلی ارتور اش، لویییز ارمسترانگ ، گرند استند و ۳۰ زمین فرعی دیگر برگزار می‌شود که ارتور اش با گنجایش ۲۳۷۰۰ نفر مانند قبل میزبان مراحل نیمه‌نهایی و فینال و بازی‌های مهم مراحل ابتدایی است. هرساله بسیاری از چهره‌های مشهور هالیوود و  اقتصاد و ورزش امریکا مسابقات یو‌اس ‌اوپن را از نزدیک در این ورزشگاه تماشا می کنند و به واقع مهم‌ترین گرنداسلم سال از نظر جذابیت‌های رسانه‌ای و اقتصادی مسابقات ازاد امریکاست. تصاویری از لئوناردو دی‌کاپریو و کلی رورباک در حال تماشای فینال یو‌اس اوپن ۲۰۱۵ و تایگر  وودز گلف‌باز اسطوره‌ای امریکا در حال تماشای مسابقه نادال در سال ۲۰۱۹ در زمان خود به ترند شبکه‌های اجتماعی تبدیل شده بودند.

شما کاربران گرامی می‌توانید علاوه بر تماشای مستقیم مسابقات در سایت آنتن، اخرین اخبار و حواشی چهارمین گرند‌اسلم سال را در سایت "ورزش سه" دنبال کنید.


امیرحسام رنگچیان

تگ ها


تنیس تنیس