چالش‌های ذهنی و تاکتیکی برای ادامه لیگ

شروع دوباره لیگ بعد از وقفه طولانی مدت چیزیست که تیم‌ها تجربه آن را نداشته و این موضوع آنها را در آستانه چالشی جدی قرار داده است....

به گزارش مدال و به نقل از ورزش سه، امیر میرزاییان، کارشناس فوتبال ایران در یادداشتی به بررسی شرایط کنونی فوتبال ایران با توجه به تعطیلی ۴ ماهه و شیوع کرونا پرداخته است.


 چه بین دو فصل چه در نیم فصل سابقه نداشته تیم‌ها چند ماه بدون تمرین و دور از شرایط مسابقه باشند، پس امکان دارد اتفاقاتی بیافتد که شاید هیچکس آن را پیش از این تجربه نکرده باشد. تیم‌ها درگیر بلاتکلیفی محض بودند که در شرایط‌شان هم تاثیرگذار بوده است این موضوع نیاز به سازگاری و مدیریت مناسب دارد.همیشه بین دو لیگ حدود ۸۰ تا ۸۵ روز فاصله وجود داشته و حالا شاهد تعطیلی حدود چهار ماهه هستیم. اگر بخواهیم پیش بینی در این مورد داشته باشیم ابتدا باید بررسی کنیم که چه موضوعاتی می‌تواند تاثیر گذار باشد.

* اولین موضوع تمرکز بازیکنان است. اینکه در شروع لیگ تیم یا بازیکنی که به بیماری کرونا فکر نکند تمرکز بیشتری برای ارائه بازی با کیفیت‌تر دارد یک موضوع کاملاً مهم و جدی است. این موضع به این خاطر است که ما به بازیکنان در هر بازی توصیه می‌کنیم که تمرکز لازم را برای پیاده کردن برنامه‌های تاکتیکی در زمین را داشته باشند. در غیر اینصورت اول اینکه کیفیت کار او پایین می‌آید و استرس این موضوع ممکن است باعث آسیب دیدگی شود.

* مطلب دوم این است که باید بدانیم تیم‌ها و بازیکنان در این چهار ماه چگونه تمرین کردند و آیا این تمرینات به صورت کنترل شده بود؟ باید بدانیم که ورزشکار نباید بیش از ۲ بار در طول سال برنامه بدنسازی و آماده‌سازی داشته باشد چرا که در غیر این صورت با افت بدنی و یا آسیب دیدگی روبرو می‌شود. این شرایط باعث می‌شود بازیکنان به دو دسته تقسیم شوند:

۱- اگر تیم یا بازیکنی در طول این مدت به طور کامل یعنی از ماه اسفند استراحت کرده به طور جدی دچار مشکل می‌شود. به طور مثال ورزشکاران در حین مسابقات حدود ۹۰درصد آمادگی لازم را دارند و با استراحت مطلق بدن این ورزشکاران به زیر ۵۰ درصد آمادگی می‌رسد و کار برای آنها سخت خواهد شد چون فشار بیشتری را در طول یک ماه باید تحمل کند.

۲- دسته دوم بازیکنانی هستند که توسط برنامه‌های تیمی یا حتی شخصی استراحت فعال داشتند، یعنی اجازه ندادند بدن آن‌ها زیر ۵۰ درصد و یا ۶۰ درصد آمادگی قرار گیرد و آن را کنترل کرده‌اند. این دسته از افراد می‌توانند با یک ماه تمرین چه از لحاظ بدنی و چه از لحافظ ذهنی و تاکتیکی شرایط خوبی داشته باشند.

۳- بحث تغذیه و استراحت بازیکنان در این مدت تعطیلات و مشکل بعدی بازیکنان و مربیانی است که خارج از ایران هستند و هنوز نتوانستند به تیم‌های‌شان اضافه شود و برنامه آماده‌سازی آنها در طول این زمان حدود یک ماهه با مشکل مواجه خواهد شد.

باشگاه‌ها در این مدت اگر کنترل بازیکنان در اختیارشان بوده برای‌شان یک ماه فرصت مناسبی خواهد بود. پس اگر تیمی عقیده دارد که تمرینات یک ماهه مدت مناسبی برای آماده‌سازی نیست کم‌کاری از جانب خودشان بوده چرا که در حال حاضر بازیکن جدیدی به تیم‌ها اضافه نشده است.

نکته خیلی مهم این است شما ظرف مدت ۴ هفته به چه شکل تیم را آماده مسابقات کنید. این یک شیب ملایم می‌خواهد تا در این فرصت بدن‌ها شرایط ایده‌آل پیدا کند و بازیکنان به هماهنگی تاکتیکی مدنظر سرمربی برسند. اگر تیمی فشاری مشابه شرایط اول فصل را به بازیکنانش وارد کند قطعاً هماهنگی نفراتش بهم خواهد خورد و در ادامه با مشکل روبرو می‌شود. بهترین روش این است که با فشار کمتر و با بازی‌های تدارکاتی بهتر بازیکنان به مرور در شرایط مسابقه قرار بگیرند. در هفته اول تمرینات واکنش بدن بازیکنان می‌تواند به شما یک پیام دهد که چگونه سه هفته آینده را برنامه ریزی کنید و با انجام بازی‌های تدارکاتی و تمرینات ریکاوری مناسب در پایان هر هفته شرایط را به سمت ایده‌آل شدن پیش ببریم.

* بخش آخر این است که تیم‌هایی که قبل از تعطیلات شرایط بهتری داشتند و تیم‌هایی که قبل از این دوره شرایط خیلی خوبی نداشتند حالا فرصت این را دارند تا اوضاع خود را حفظ کرده یا آن را بهتر کنند. هفته اول بعد از شروع مسابقات می‌تواند بسیار مهم و حائز اهمیت باشد و آن را باید کلید مسابقات نامید چون اگر تیمی این هفته را با موفقیت پشت سر بگذارد ممکن است از لحاظ ذهنی اوضاع خوبی در ادامه پیدا کند و برعکس این موضوع هم برای هر تیمی صادق است و موضوع بعدی بازیکنانی است که امکان دارد در ادامه کار دچار آسیب‌دیدگی شوند. پس می‌توان گفت تیم‌هایی در این شرایط موافق هستند که نفرات خوبی روی نیمکت‌ داشته باشند‌.

از همه مهمتر بحث روانی و ذهنی بازیکنان در حین مسابقات و سفرها است و اینکه چگونه آن‌ها را ساماندهی کنند.


در شرایط کنونی قطعاً در سفرها و اقامت تیم‌ها با محدودیت‌هایی روبرو هستند که می‌تواند در هر هفته باعث شود تیم دچار نوسان شود، پس ما اگر بخواهیم یک جمع‌بندی داشته باشیم، ۹ هفته سرنوشت ساز در پیش خواهیم داشت که رفته رفته شرایط آن تغییر می‌کند.

بیشتر بخوانید:

چرا طومار لغو مسابقات لیگ برتر را امضا کردی؟

آغاز به کار دوباره تیم ملی/ اسکوچیچ: شنبه به ایران برمی‌گردم

 

 

تگ ها


ویروس کرونا فوتبال ایران لیگ برتر خلیج فارس فوتبال