چالش‌های علی کریمی در دوران مربیگری

شماره هشت محبوب با حضور در کلاس های مربیگری رسما کار خود را برای ادامه فوتبال آغاز کرده و البته به نظر می رسد در آینده با چالش های جالب توجهی همراه شود ......

 شماره هشت محبوب با حضور در کلاس های مربیگری رسما کار خود را برای ادامه فوتبال آغاز کرده و البته به نظر می رسد در آینده با چالش های جالب توجهی همراه شود.
 

به گزارش مدال به نقل از "ورزش سه"، علی کریمی که روزگاری با توپ جادو می کرد اکنون با خداحافظی از دنیای فوتبال مسیر جدید مربیگری را در پیش گرفته است. او چندی پیش دوره کلاس های درجه C آسیا را پشت سر گذاشت و با دریافت مدرک آنها منتظر تایید AFC است تا خود را آماده دور بعدی کلاس ها کند. با این حال سوال بزرگ علاقمندان به فوتبال این است که آیا او موفق به این خواهد شد تا روی نیمکت مربیگری هم جادو کند یا خیر. در ادامه نگاهی خواهیم انداخت به پیش بینی اتفاقاتی که علی کریمی در دوران مربیگری پشت سر خواهد گذاشت.


مصائب مصاحبه و گفتگو با رسانه ها


مهمترین و اولین مشکل ستاره سابق فوتبال ایران روی نیمکت گفتگو با اصحاب رسانه خواهد بود. شماره هشت محبوب که دوری قابل ملاحظه ای با رسانه ها دارد و معمولا در طول سال شاید کمتر از دو مصاحبه از سوی او منتشر شود، در صورت حضور روی نیمکت باید حداقل هفته ای دو مصاحبه را انجام دهد. حضور در نشست های خبری قبل و بعد از بازی یکی از اتفاقاتی است که باعث می شود تا اصحاب رسانه فرصت بیشتری برای گفتگو با مربی آینده داشته باشند و منتظر صحبت های آتشین او باشند. کریمی که نشان داده هر وقت راضی به گفتگو شده شهر را به هم ریخته، در صورتی که بخواهد در دوران مربیگری به این رویه ادامه دهد باید منتظر زلزله های هفتگی او باشیم.


چالش اساسی با مدیران سیاسی


یکی دیگر از مشکلاتی که کریمی در طول این سال ها در دوران بازی پشت سر گذاشته، عدم سازگاری با مدیران معمولا سیاسی بوده است. اختلاف نظر با مصطفی آجرلو در استیل آذین و محمد رویانیان در پرسپولیس از بزرگترین اتفاقاتی است که توسط او رقم خورده است. با این حال باید دید علی کریمی در دوران مربیگری قادر به همکاری با اینگونه مدیران خواهد بود یا خیر. کریمی در دوران بازی خود حتی به سرپرستانی که سابقه ورزشی نداشتند تاخت و این گذشته باعث می شود تا همه در انتظار این باشند تا ببینند جادوگر در دوران مربیگری چه برخوردی با این اتفاقات خواهد داشت.

 


شاگردان بدقلق


علی کریمی اتفاقات جالب توجهی با مربیان خود نیز پشت سر گذاشته و مشکلاتی که در اردوی پرسپولیس در امارات با مصطفی دنیزلی و همچنین لگد به ساک ورزشی و البته چالش بزرگ با مانوئل ژوزه از جمله این مسائل است. باید دید جادوگر در دوران مربیگری در صورت برخورد با شاگردی با ویژگی رفتاری خودش، چه برخوردی با او خواهد داشت.


دستیار چه کسی می شود؟


علی کریمی در دوران بعد از بازی تجربه 4 ماهه حضور در کنار کادرفنی کارلوس کی روش را در کارنامه دارد. او البته از سوی برانکو ایوانکوویچ نیز دعوت به حضور در پرسپولیس شد. با این حال بعید نیست او با دریافت مدرک مربیگری بعدی اش به عنوان دستیار کار خود را آغاز کند. دستیاری برانکو ایوانکوویچ و دستیاری یحیی گل محمدی و البته شاید حسین فرکی از محتمل ترین گزینه های او روی نیمکت تیمی در سطح اول فوتبال ایران خواهد بود و شاید این تجربه با توجه به همکاری اش با ماگات در بایرن و شالکه برای او مهیا شود که البته خیلی دور از ذهن و بعید به نظر می رسد.

 


رویارویی احتمالی با رقیبان


علی کریمی برابر پرسپولیس، علی کریمی برابر قلعه نویی، علی کریمی برابر علی دایی، علی کریمی برابر تراکتورسازی و علی کریمی برابر استقلال، علی کریمی برابر جواد نکونام، علی کریمی برابر فرهاد مجیدی و ... تمام رقیبان احتمالی ستاره سابق محسوب می شود که می توانند حاشیه های بزرگی را رقم بزنند. شماره هشت دوست داشتنی پرسپولیسی ها که با بازگشت خود به پرسپولیس باعث پر شدن سکوها شد چه واکنشی مقابل هوادارانی که او را می پرستند خواهد داشت. او برای نتیجه گیری مقابل استقلال چه خواهد کرد، او چه واکنشی در تقابل احتمالی با علی دایی خواهد داشت؟ همه این ها اتفاقات جالبی است که همه منتظر وقوع آن هستند.


مربی چه تیمی خواهد شد

 

علی کریمی در دورانی که هنوز مربیگری را پشت سر نگذاشته بود، به واسطه محبوبیت ذاتی و البته تجربه بالایی که دوران فوتبالش در لیگ آلمان، امارات و ایران پشت سر گذاشته بود، دعوتنامه های مناسبی برای همکاری دریافت کرد که از جمله آن می توان به حضور در کنار کارلوس کی روش، دعوت از سوی برانکو ایوانکوویچ برای حضور روی نیمکت پرسپولیس و همچنین حضور در خونه به خونه اشاره کرد. مسلما علی کریمی در صورت پشت سر گذاشتن موفق دوران مربیگری تیم های زیادی را با توجه به کاریزمایش خواهان خود می بیند. پرسپولیس، ملوان، خونه به خونه یا تیم های پایه. مدیران الاهلی امارات با توجه به محبوبیت بالای این بازیکن در این تیم که منتهی به ساخت مجسمه اش در باشگاه شده هم بدشان نمی آید او را در تیم خود ببینند.

 

 


تاکتیک کریمی چه خواهد بود؟


اینکه بخواهیم از علی کریمی انتظار تیکی تاکا داشته باشیم عجیب خواهد بود. علی کریمی که در دوران بازی اش بیشتر با بازی انفرادی و حفظ توپ و تکنیک توانست خود را در حد ستاره نشان دهد، مطمئنا حوصله پاسکاری های متوالی برای رسیدن به دروازه حریف را نخواهد داشت و نقش بازیکن فانتزیست در ترکیب تیمش بی تردید قابل مشاهده خواهد بود. اینکه علی کریمی موفق به شناسایی ستاره ای با خصوصیات خودش برای حضور در ترکیب تیمش شود، شاید اتفاق بزرگی برای فوتبال ما محسوب شود.


کریمی مربی بهانه جویی است؟


بهانه جویی های علی کریمی در فوتبال ما کم نبوده و او را نیز می توان مشابه کارلوس کی روش در تیم ملی دانست. گلایه از کیفیت پیراهن و زمین بارها از سوی او در دوران بازی هم سر زده و احتمالا این مساله به دوران مربیگری او نیز کشیده شود. اعتراض او نسبت به کیفیت پیراهن پرسپولیس در دوران مدیریت عباس انصاریفرد یکی از شاخص ترین گلایه های اوست. عدم پرداخت مطالبات یکی از اعتراضات همیشگی علی کریمی و احقاق حق برای هم تیمی هایش بود که مسلما انتظار می رود در زمان مربیگری نیز در حق شاگردانش آن را انجام دهد.

 


دستیاران مورد اعتماد کریمی کیست؟


اینکه علی کریمی چه کسی را به عنوان دستیار خود در تیم تحت کنترلش انتخاب کند سوال بعدی در مورد اوست. سابقه نشان داده که علی کریمی علاقه زیادی به رفیق بازی و باندبازی دارد و این مساله را در تیم ملی و پرسپولیس بارها به نمایش گذاشته است. اینکه او برای کسب نتیجه به دنبال افراد واجد شرایط و کسانی که بتوانند او را یاری کنند می رود یا به دنبال راضی نگه داشتن دوستانش خواهد بود چالش بزرگ دیگری است که باید در انتظار موعد آن ماند.

 


سکوها در تسخیر جادوگر؟


حضور علی کریمی روی نیمکت مربیگری هر تیمی می تواند نوید استقبال جالب توجه هواداران در دیدارها و همچنین تمرینات را بدهد. جادوگر سابق که از محبوبیت بالایی برخودار است می تواند توجه هواداران را به تیم هایی که هدایت شان را برعهده می گیرد جلب کند و مسلما هر تیمی می تواند با حضور او به افزایش 50 درصدی هوادارانش امیدوار باشد.

 


مربیگری در خارج از کشور؟


اتفاق بعید در خصوص علی کریمی حضور و ادامه کار در خارج از فوتبال ایران است. علی کریمی که پیش از این بسیاری از پیشنهادات جالب توجه بازی اش را در تیم های اروپایی به دلیل اینکه دوست نداشت از ایران دور باشد از دست داد و امارات را نیز به دلیل نزدیکی با فوتبال ایران برگزید، مسلما در بهترین حالت مربیگری خود نیز برخلاف افرادی مثل وحید هاشمیان، مهدی مهدوی کیا و داریوش یزدانی و ...  در بهترین حالت شاید راضی به دور شدن از تهران باشد.


ترس از پرواز با هواپیما!


علی کریمی فوبیای پرواز دارد و این مساله باعث شده بود تا در بسیاری از سفرهای تیمی نیز با وسیله شخصی به شهرستان ها سفر کند. این اتفاق در دوران مربیگری او نیز رقم خواهد خورد؟ البته این ترس از پرواز با هواپیما در دورانی رقم خورد که اخبار زیادی مبنی بر سقوط هواپیماها منتشر می شد و این اتفاق باعث شده بود تا او در بسیاری از سفرها با وسیله شخصی و به همراه دوستانش راهی شهر محل بازی شود. باید دید ترس از سفرهای هوایی در دوران مربیگری هم او را از جمع شاگردانش دور خواهد کرد یا خیر؟


کریمی مربی موفقی خواهد شد یا خیر؟

 

پاسخ دادن به این سوال جزو سخت ترین کارهای ممکن است. شاید اگر در دوران بازی کریمی بود او را قادر به انجام هر کاری می دانستیم. با این حال مربیگری شرایط خاص خودش را دارد و در کنار کاریزما و ذات خاص خود، نیاز به صبر، تحمل و دانش آموزی زیاد دارد. اینکه از جادوگر خاطره انگیز انتظار ارائه سبک تیکی تاکا داشته باشیم کاملا بعید به نظر می رسد و مصائب مطرح شده و چالش های پیش رو هم نشان می دهد او راه سختی را در آینده روبروی خود می بیند. کریمی البته تمام ابزار مورد نیاز برای رسیدن به رتبه مربی موفق را در اختیار خواهد داشت. هر تیم با بضاعتی آرزویش است که او را روی نیمکت قرار دهد و مربیان باتجربه هم اگر او مسلط به کار خودش شود بدشان نمی آید او را در کنار خود ببینند. محبوبیت بالای کریمی در کنار این ابزار باعث می شود امیدوار به روزهای خوب او روی نیمکت تیم آینده اش باشیم و باید دید کریمی در مسیری که در پیش گرفته تا انتها به کار خود ادامه خواهد داد یا خیر.

 

تگ ها


فوتبال