چرا استقلال قهرمان نشد؟

بیژن ذوالفقارنسب درباره اتفاقات لیگ هجدهم صحبت کرد....

رقابت های لیگ برتر به اتمام رسید و در پایان این رقابت ها تیم فوتبال پرسپولیس تهران با 61 امتیاز بالاتر از سپاهان 58 امتیازی و استقلال 57 امتیازی برای سومین مرتبه متوالی بر قله فوتبال ایران ایستاد تا جام قهرمانی را برای همیشه به خانه ببرد.

به گزارش مدال، با دکتر بیژن ذوالفقارنسب یکی از کارشناسان حال حاضر ایران گفت و گو کردیم تا نظر او را در ارتباط با کیفیت لیگ هجدهم جویا شویم .

وی در ابتدا در خصوص شرایط و کیفیت لیگ برتر و عواملی که منجر به قهرمانی تیم پرسپولیس شد اظهار داشت :« لیگ برتر ایران در فصلی که پشت سر گذاشتیم از کیفیت بسیار خوبی برخوردار بود و به اعتقاد من از سال‌های گذشته لیگ بهتری داشتیم.

 در لیگ امسال ما دو جام بسیار سختی را مثل جام ملت های آسیا و جام جهانی را پشت سر گذاشتیم و همین باعث شد که برنامه ریزی لیگ فشرده تر از هر زمانی انجام شود که این خود باعث به وجود آمدن مصدومیت ها و محرومیت های بازیکنان در طول رقابت ها شد. »

وی در ادامه افزود :« پرسپولیس مشکل جذب و نگهداری بازیکن داشت. استقلال نسبت به سال‌های گذشته بسیار بهتر بود. تراکتورسازی تبریز به استثنای بازی‌های انتهای لیگ  بسیار خوب عمل کرده بود که این به دلیل حاشیه هایی بود که بعد از رفتن دو بازیکن بریتانیایی و علی الخصوص حواشی پس از شکست مقابل سپیدرود ایجاد شد. تیم فوتبال پدیده به رهبری یحیی گل محمدی دور از انتظار ظاهر شد و سایر تیم‌ها مثل سایپا، فولاد خوزستان و ذوب‌آهن بسیار منظم و ساختارمند بازی کردند.  البته با توجه به مشکلات اقتصادی باشگاه‌ها، اینکه سطح کیفیت لیگ برتر بالاتر رفته بود یک نقطه روشن است. علاوه براین در این فصل شاهد ظهور بازیکنان جوان و با استعدادی بودیم که در تیم های بزرگ بار زیادی را بر دوش کشیدند. این جوانان در صورت هدایت درست می توانند درآینده حرف های زیادی برای گفتن داشته باشند. یکی دیگر از دلایل بارز قابل قبول بودن لیگ امسال رقابت تنگاتنگی بود که تا هفته آخر لیگ بین 5 تیم ایجاد شده بود که این مهم تا به حال درلیگ برتر کم سابقه بوده است.»

مربی تیم ملی ایران در جام جهانی 1998 در رابطه با پرسپولیس  تاکید کرد:« پرسپولیس با توجه به امتیازاتی که در اوایل فصل گرفت توانست جایگاه خودش را در جدول حفظ کند با وجود اینکه در بازی های پایانی عملکرد محتاطانه ای داشت. در کل آنها با عدم برخورداری از بازیکنان مناسب در بعضی از پست‌ها، بازی‌ها را بسیار خوب مدیریت کردند و موفق شدند به قهرمانی برسند.»

ذوافقارنسب همچنین با اشاره به درایت بالای برانکو افزود: « این تیم موفق شد با درایت سرمربی کروات خود بر فشردگی و مصدومیت هایش غلبه کند و اجازه ندهد این دو عامل مانعی برای تکرار قهرمانی این تیم بشود. پرسپولیس در بازی‌های پایانی لیگ بسیار مرموزانه و زیرکانه موفق شد خودش را در صدر جدول نگه دارد و من سهم زیادی از این قهرمانی را حاصل درایت برانکو ایوانکوویچ می‌دانم. این در شرایطی بود که تماشاگران احساس می کردند که آنها در نیم فصل دوم با در نظر گرفتن جذب بازیکنان جدید کار ساده تری خواهد داشت اما روند این تیم در ادامه به این شکل دنبال نشد چراکه بازیکنان جدید در حد و اندازه های پرسپولیس نبودند. پرسپولیس باید بازیکنانی جذب کند که در سطح بالاتری باشند. بازیکنانی که بخواهند در پرسپولیس رشد کنند و شناخته شوند، در کوتاه‌مدت نمی‌توانند پاسخگوی نیازهای این تیم باشند. بازیکن 300هزار دلاری مانند بودیمیر نمی‌تواند تحولی در پرسپولیس ایجاد کند. باید بازیکنانی جذب این تیم شوند که از بازیکنان فعلی بهتر باشند.»

وی در خصوص تیم استقلال گفت :« این تیم در حالی که در فصل گذشته با شفر فصل را خوب به پایان رساند در نیم فصل اول نتوانست آن نتایج را تکرار کند اما در ادامه با خرید چند بازیکن موفق شد دوباره خودش را در کورس مدعیان ببیند و سهمیه ورود به لیگ قهرمانان آسیا را به دست بیاورد و بر عکس جوی که به راه افتاده است من معتقدم استقلال امسال تیم خوبی را دست و پا کرده بود و تنها نقطه ضعف این تیم شکست در بازی های 6 امتیازی بود.»

وی درباره اینکه برانکو با سه عنوان قهرمانی متوالی که همراه با پرسپولیس کسب کرده است تا حدی بی رقیب است تصریح کرد:« اولا مشخص نیست باشگاه ها سال دیگر با چه مربیانی قدم در میدان بگذارند اما به اعتقاد من هستند مربیانی که خیلی خوب کار می کنند مثل یحیی گل محمدی یا آقای قلعه نویی که اینها می توانند رقبای سختی برای برانکو محسوب شوند. اما می پذیرم که برانکو دراین چند ساله شناخت بسیار خوبی را پیدا کرده است و به شرایط باشگاه مسلط شده است و البته او کمتر جایی می تواند برود و این نتایج خوب را بگیرد. من فکرمی کنم باشگاه پرسپولیس هم در صدد است که  به هر شکل که شده مقدمات حفظ او را فراهم کند تا یک معادله برد برد برای هر دو طرف صورت بگیرد.»

وی درباره تصمیم باشگاه استقلال مبنی بر برکناری شفر هم تصریح کرد:« البته ما در جزییات کار نیستیم ولی برکناری شفر خیلی غیرمترقبه بود. ظاهرا هنوز دلایل اصلی این تصمیم بسیار حساس را هم اعلام نکردند ولی به هر صورت باشگاه استقلال ظرفیت های بالایی دارد و آنها همیشه یک پتانسیل قهرمانی را دارند که امیدوارم در سال آینده از ظرفیت هایشان به بهترین شکل استفاده کنند .»

وی با اعلام این مطلب که استقلال نتایج بدی نگرفته است اظهار داشت:« به نظر من استقلال هم درسال گذشته و هم در امسال جز در همان چند بازی اول نتایج بدی را نگرفتند. من فکر می کنم  باشگاه استقلال ضعف بزرگی نداشته باشد. به هر حالت یک سری تصمیم گیری ها است که در باشگاه های بزرگ هم دیده می شود و نباید فکر کنیم که استقلال دچار ضعف بزرگی است. اما همانطور که گفتم برانکو در پرسپولیس جا افتاده است و شکست او کار راحتی نیست.»


وی با اشاره به حضور نسبتا ضعیف باشگاه ها در آسیا گفت:« با اینکه لیگ امسال بهتر از سال‌های گذشته بود اما متاسفانه تیم‌های ایرانی در لیگ قهرمانان نتایج خوبی نگرفتند چرا که ما از نظر اقتصادی یارای مقابله با تیم‌های منطقه را نداریم. تیم‌هایی که نماینده ایران می‌شوند، اگر مجهز به ترکیب و ساختار بین‌المللی نشوند، هر سال به مثابه امسال در همان دور گروهی حذف خواهند شد. ما نیاز به بازیکنان شاخص بین‌المللی داریم. برای حضور در این مسابقات هر نماینده‌ای باید دو یا سه بازیکن اثرگذار را جذب بکند. مشکل اصلی تیم‌های ما به مسائل اقتصادی برمی‌گردد و اگر این مشکل حل نشود، داستان امسال هر سال تکرار خواهد شد.»

تگ ها


بیژن ذوالفقارنسب آمار استقلال در لیگ هجدهم استقلال وینفرد شفر سومین قهرمانی پرسپولیس تراکتورسازی Tractor سپاهان استقلال شهر خودرو پرسپولیس لیگ برتر خلیج فارس فوتبال