چرا خستگی، چرا اعتراض، چرا نگرانی؟-استقلال، دو تیم در دل یک تیم

طبق برنامه‌،بازی هفته بیست و یکم آبی‌ها در تهران مقابل نفت مسجدسلیمان است و شاگردان شفر که خسته از سفر قطر باز گشته اند، زمان کافی برای تمرین جدی ندارند....

طبق برنامه‌،بازی هفته بیست و یکم آبی‌ها در تهران مقابل نفت مسجدسلیمان است و شاگردان شفر که خسته از سفر قطر باز گشته اند، زمان کافی برای تمرین جدی ندارند.

به گزارش مدال،برنامه‌ای که پیش روی استقلال قرار گرفته بسیار فشرده است. شفر و شاگردانش بعد از بازی با الدحیل قطر سریع باید به تهران برگردند و به فاصله کمتر از 72 ساعت خود را آماده بازی با نفت مسجد سلیمان کنند. اگر در خوشبینانه‌ترین حالت ممکن، کاروان استقلال صبح چهارشنبه قطر  را به مقصد تهران ترک کند و همان روز تمرین ریکاوری را انجام دهد، تنها با یک روز تمرین تاکتیکی باید مقابل نفت مسجد سلیمان قرار بگیرد. تمرینی که احتمالا عصر پنجشنبه برگزار خواهد شد.

طبق برنامه‌ای که سازمان لیگ پیش روی استقلال قرار داده، بازی هفته بیست و یکم آبی‌ها در تهران مقابل نفت مسجدسلیمان است و شاگردان شفر که خسته از سفر قطر باز گشته اند، زمان کافی برای تمرین جدی ندارند. به همین دلیل بازیکنان استقلال بعد از بازی با الدحیل در لیگ قهرمانان آسیا باید به سرعت ذهن خود را معطوف به این بازی کنند و با آمادگی روانی مقابل حریف قطری قرار بگیرند.
بعد از بازی با نفت مسجدسلیمان نیز یک بازی آسیایی دیگر پیش روی استقلال است. دیدار مهم با تیم العین امارات که سه‌شنبه هفته آتی در ورزشگاه آزادی انجام می‌شود. این بازی به فاصله 4روز بعد از بازی با نفت مسجدسلیمان برگزار می‌شود و به نظر می‌رسد زمان کافی را در اختیار شفر و شاگردانش قرار خواهد داد تا هم تمرینات ریکاوری خود را انجام دهند و هم تمرینات تاکتیکی. همین فاصله زمانی برای بازی با نساجی قائمشهردر هفته بیست و دوم لیگ برتر هم در نظرگرفته شده است. بازی 25 اسفند ماه که در واقع آخرین تقابل آبی‌ها در سال جاری خواهد بود.
در عین حال که استقلال بازی‌هایی با حداقل زمان تمرین و آمادگی را در روزهای پایانی سال پیش رو دارد، با شروع سال جدید نیز در کورانی از بازی‌های فشرده قرار می‌گیرند و پی‌درپی در لیگ و لیگ قهرمانان آسیا مقابل رقبای خود می‌ایستند. برنامه‌ای که پیش روی استقلال قرار گرفته، نشان می‌دهد که سرنوشت‌سازترین روزها حدفاصل دهم فروردین ماه که قرار است دربی برگزار شود تا ششم اردیبهشت ماه رقم خواهد خورد و استقلال به دلیل رویارویی با مدعیان قهرمانی در بازی‌های لیگ برتر و مدعیان آسیایی در این بازه، تکلیفش در هر دو جام به نوعی مشخص خواهد شد.
شاید یکی از دغدغه‌های مهم سرمربی استقلال از همین روزها (حدفاصل دهم فروردین تا ششم اردیبهشت) شکل بگیرد. روزهایی که به ترتیب مقابل پرسپولیس، سایپا، الهلال، سپاهان، ماشین‌سازی، الهلال (بازی دوم) و پدیده قرار خواهد گرفت.
سرمربی استقلال پیش از سفر به قطر سازمان لیگ را بابت طراحی چنین برنامه‌ای به نقد کشید و حتی اعلام کرد درباره طراحی چنین برنامه‌ای هرگز نظر او خواسته نشده است.
 شفر عمیقا نگران آینده استقلال در لیگ و لیگ قهرمانان آسیا است و شاید در نگاه اول بتوان تا حدودی او را محق به این اعتراض دانست اما آنچه در این اعتراض‌ها هرگز مورد توجه سرمربی استقلال قرار نگرفته، برخورداری از یک تیم کاملا آماده و مهیا است.
شفر یا می‌داند که چه تیم آماده پرگزینه‌ای دراختیار دارد و دم نمی‌زند و سعی می‌کند با این مصاحبه‌ها سازمان لیگ را تحت فشار قرار دهد و احیانا برای زمان ناکامی خود دلیل‌تراشی کند و یا اینکه همچون ما بر این باور است که تیمش با این مجموعه از بازیکنان به راحتی قادر است از مسیر سنگلاخی پیش رو عبورکند.
استقلال یک تیم کامل است و در همه سطوح به اندازه کافی بازیکن در اختیار دارد. در چارچوب دروازه وجود 2دروازه‌بان آماده به راحتی دغدغه‌های ذهنی پیرمرد را در بازی‌های سخت آتی از بین خواهد برد. هیچ تیمی در فوتبال ایران دارای چنین ظرفیتی در قفس توری نیست. هیچ تیمی.
به خط دفاع استقلال هم که می‌نگریم به همان نتایجی می‌رسیم که در مواجهه با چارچوب دروازه رسیدیم. سهرابیان و دانشگر با اینکه تجربه کافی ندارند اما به خوبی در استقلال جا افتاده‌اند. منتظری و چشمی نیز قادرند خیال هر مربی‌ را بابت بازی در قلب دفاع راحت کنند.
استقلال در پست دفاع کنار هم سرشار از بازیکن است. میلاد زکی‌پور، امید نورافکن، وریا غفوری، فرشاد محمدی مهر و خسرو حیدری. این اندازه بازیکن کناری کم است؟! آیا داشتن این حجم بازیکن جای نگرای باقی می‌گذارد؟
در خط میانی نیز انبوهی از بازیکنان پیش روی ما است و اگر علی کریمی و طارق همام به بازیکنانی همچون باقری، اسماعیلی، پاتوسی، کریمی، شجاعیان، صیادمنش، قائدی و. . اضافه شوند یقینا نگرانی‌های سرمربی استقلال را به حداقل خواهند رساند.
در خط آتش نیز 3 تا 4 گزینه پیش روی سرمربی استقلال است؛ منشا، تبریزی، گونسالوس و روح‌ا... باقری. در حقیقت شفر با این بازیکنان می‌تواند در هر بازی یک تیم را روانه رقابت‌ها کند و نتیجه لازم را هم بگیرد. در بازی‌های سخت با بازیکنانی که به تیم اصلی نزدیکند و در بازی‌های نسبتا آسان‌تر که نفت مسجد سلیمان یا نساجی از آن جمله‌اند، با ترکیبی از بازیکنان نیمکت نشین. در واقع شفر دو تیم در دل یک تیم در اختیار دارد. تیمی پرستاره که علاوه بر نام‌هایی که برده شده جوان‌هایی همچون تیموری و آذری را هم در خود دارد. برخورداری از چنین تیمی هرگز نباید جای هیچ گله‌ای را باقی بگذارد و آقای سرمربی باید از تمام آموخته‌هایش در دوران مربیگری برای استفاده هرچه بهتر از این مجموعه و تقسیم بازی‌ها نهایت بهره را ببرد. بدون شک رویکرد اعتراض به برنامه سازمان لیگ جز آنکه ذهن استقلال را دچار پریشانی و ذهن بازیکنان را دچار دوگانگی کند، محصول دیگری به همراه نخواهد داشت. استقلال حتی از پس برنامه‌هایی سخت‌تر از این نیز برمی‌آید. به مراتب سخت‌تر و دشوارتر.

حمیدرضا عرب - ایران ورزشی